Sablasne slike ponovo stižu sa Zaovinskog jezera, meštani u strahu: Ako se obruši zemlja, kreće poplavni talas

 ≫ 
  • 1

Biser Zapadne Srbije, nadaleko poznato Zaovinsko jezero, presušilo je i ovog proleća. Sa jedne od najatraktivnijih lokacija u Srbiji stižu dramatične slike, jer je vodostaj spao na oko 840 metara, što je za samo desetak više od vodostaja u 2019. godini kada je situacija bila alarmanta.

Ono što najviše plaši žitelje sela Zaovine jeste pokretanje klizišta što je bio slučaj pre tri godine.

- Svakog proleća ista priča, znamo da je jezero napravljeno za potrebe proizvodnje električne energije, ali nas ovakve oscilacije veoma plaše jer možemo ostati bez kuća. Ukoliko bi se nivo dodatno samo malo dodatni smanjio veliki je rizik da dođe do obrušavanja zemlje koje bi izazvalo pregrađivanje jezera, a zatim bi vrlo lako moglo doći do poplavnog talasa. Кlizište sada miruje, ali opasnost da se pokrene ukoliko dodatno opadne nivo jezera je izuzetno velika - izjavili su meštani sela Zoavine.

Do predela do kojih ste mogli stići samo na čamcu ili plivajući, sada stižete šetnjom ili terenskim automobilom. Umesto veličanstvenih predela ostale su gole stene i blato.

Spuštanjem nivoa jezera pričinjena je i šteta i ribljem fondu na ribnjacima koji se nalaze u neposrednoj blizini.

- Jezero se već godinama unazad koristi za uzgoj pastrmki, a sa ovakvim oscilacijama vodostaja svakako je ugrožen čitav riblji fond. Situacija je svake godine u ovo doba zaista teška. Ako se ovakavo stanje nastavi i ništa ne promenimo imaćemo dalekosežne posledice u narednim godinama - kažu meštani.

Zaovinsko jezero je akumulacija reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta“ u Perućcu sa kojom je povezano vertikalnim cevovodom. U slučaju niskog vodostaja reke Drine jezero se prazni i pokreće turbine hidroelektrane dok u slučaju viška vode i poplavnih talasa voda se pumpa vertikalno u Zaovinsko jezero.

Zbog toga nivo jezera dosta osciluje. Pri najvišem vodostaju, površina jezera se nalazi na nadmorskoj visini od 881,5 metar, a sada je za više od 40 metara manja.

Video: Ekološka katastrofa: Jezero Ćelije se puni smećem

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Гаргамел

    31. mart 2022 | 13:49

    То језеро и јесте створено због хидроцентрале а не због сеоског туризма !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA