Stevan je mladi doktor koji se iz Nemačke vratio u Srbiju: Nisam mogao da kažem "ne" svojoj državi
Sklopiti svoje želje i ambicije i ostvariti ih u svojoj zemlji, to je suština svega, mišljenja je mladi doktor Stevan Milinković (31) iz Niške Banje koji se, posle 10 meseci rada u Nemačkoj, vratio u svoju Srbiju.
Imao je priliku da u stranoj državi ostvari svoje snove, a onda se pružila šansa da to isto postigne i u svojoj zemlji. Nije se puno premišljao kada je stigao poziv iz Srbije. Umesto da potpiše petogodišnji ugovor sa nemačkom psihijatrijskom klinikom, Stevan je spakovao kofere i vratio se kući. Srbiji nije mogao da kaže "ne".
- Diplomirao sam na Medicinskom fakultetu u Nišu 2016. godine, a onda sam marta 2021. otišao u Nemačku. Tamo sam proveo 10 meseci, u gradiću Sankt Velten, koji se nalazi 40 kilometara od Sarbrikena. U Srbiji tada nije bilo prilike da se usavršavam u oblasti psihijatrije, što je bila moja želja - priča dr Stevan za Telegraf.rs.
Kako kaže, u Nemačkoj je stekao iskustvo, upoznao brojne kolege, stekao prijatelje koji su imali razumevanja za njegovu želju da se vrati kući kada se, pre nekoliko meseci, pružila prilika za to.
- I oni su ljubopitljivi, zanima ih kako je ovde, ali su razumeli to što želim da odem. Čuo sam za program preko koga sam se i zaposlio u Opštoj bolnici u Pirotu, Program 8 plus koji je realizovala Vlada Republike Srbije, preko kojeg su se zapošljavali mladi lekari. Februara sam dobio poziv da se vratim, i svojoj zemlji nisam mogao da kažem "ne" - navodi mladi lekar.
Baš u tom periodu, početkom februara, Milinković je trebalo da potpiše ugovor sa nemačkom klinikom na 5 godina.
- Baš 1. februara sam u Nemačkoj položio ispit koji polažu svi koji dolaze iz Srbije tamo. Tako sam se našao pred dilemom - s jedne strane poziv matične države, s druge - ugovor u Nemačkoj. Ali, nije mi trebalo puno vremena da donesem odluku i vratim se. Moji motivi bili su lični i profesionalni - kaže naš sagovornik.
Upoređujući nemački i srpski zdravstveni sistem, Milinković napominje da kvalitet naših lekara uopšte nije upitan.
- Nemački sistem umnogome zavisi od inostranih lekara, od kojih je veliki broj upravo iz Srbije i sa Balkana. Uslovi u Nemačkoj bolji su u smislu opreme, ali što se kadra tiče, naši lekari podjednako su sposobni i kvalitetni kao i oni koji tamo rade - ističe mladi lekar.
Nedostajanje Srbije
Stevan živi u Niškoj Banji, a svakog dana putuje do posla 60 kilometara u jednom smeru. Ta "žrtva" mu ne pada teško. Nimalo. Kaže da je to svakako mnogo bolje jer je do skora od svoje kuće bio udaljen 1.500 kilometara.
U tuđini mu je bilo lepo, ali je mnogo stvari, ipak, falilo.
- U Nemačkoj mi je najviše nedostajala porodica, pre svega. Zatim, falilo mi je malo više muzike. Nekako je tiho i to baš nedostaje. Hrana. I ta balkanska, srpska spontanost. Tamo su ljudi dosta formalniji, nedostaje im spontanosti koja nama ne manjka - iskren je dr Milinković.
Trenutno je na odeljenju neurologije, grane slične onoj kojom želi da se bavi - psihijatrijom.
- Ovde su me lepo dočekali, atmosfera je jako lepa. Sada čekam odobrenje Ministarstva zdravlja kako bih krenuo sa specijalizacijom. To bi trebalo da počne na jesen. Posle toga ću raditi kao mladi specijalizant i baviti se onim čime sam oduvek želeo - zaključuje mladi lekar.
Video: On je lekar za srce, dušu i život: Upoznajte kardiologa koga pacijenti iz cele Srbije obožavaju
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
Stevča se vratio zato što se nije uklopio u Nemačkoj, živeo je u klinici u kojoj je radio i nije imao društvo. Međutim lepša je ova priča pa neka bude.
Podelite komentar
Mi
Bravo momče!!! Svaka ti čast!!! Bog ti dao zdravlja i lep zivot!!!!!
Podelite komentar
MRKI
Pa da vratio se za upola manju platu.Il nisi cist u glavi ili nisi dorastao poslu.
Podelite komentar