Ova deca zbog teških bolesti ne mogu da idu u školu: Postoji mesto u Srbiji gde se uči na daljinu 10 godina
Dok se za vreme epidemije korona virusa većina dece u Srbiji prvi put srela sa onlajn nastavom, postoji jedna škola u Beogradu, namenjena deci sa područja cele zemlje, u kojoj je ta praksa - nastave na daljinu - uspostavljena pre čak deset godina. Reč je o projektu kojim je teško oboleloj deci omogućeno da pohađaju redovnu nastavu od svoje kuće. U pitanju je Osnovna škola "Dr Dragan Hercog" na Savskom vencu, a kako je u razgovoru za Telegraf.rs objasnila školski psiholog Ljiljana Milović, sve je počelo od učenice sa dijagnozom spinalne mišićne atrofije.
Reč je o devojčici sa oslabljenim imunitetom, koju bi kontakti sa nastavnicima i ostalim đacima mogli izložiti ozbiljnom zdravstvenom riziku.
- Onda je 2012. kroz projekat Ministarstva prosvete, Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou, DILS osmišljeno učenje na daljinu i tada smo obuhvatili veći broj dece koja su takođe bila imunološki kompromitovana, čak i decu koja se u nekom periodu lečenja nalaze u inostranstvu, pa im je to način da ostvare komunikaciju sa školom - kazala je dodajući da su u periodu epidemije već imali dugogodišnje iskustvo.
Učenici koji su u programu kućne nastave, posetu su zamenili komunikacijom putem Skajpa.
- To jeste bila nastava na daljinu, ali nije bilo da učenici gledaju nastavnika na TV-u, već su komunicirali uz pomoć tehnologije - opisuje kako su se snalazili u situaciji koja je donedavno bila stvarnost svih učenika u zemlji.
Ipak, ovo je škola sa posebnom organizacijom rada; rečima sekretara škole Dragiše Andrejića - jedinstveni primer u Srbiji.
- Prevashodno odlazimo u domove učenika i tamo obučavamo decu koja zbog bolesti ne mogu da pohađaju područne redovne škole. A u 12 većih beogradskih bolnica imamo konstantno organizovanu bolničku nastavu za svako dete koje se zatekne na lečenju - u dve rečenice objašnjava smisao njenog postojanja.
Dakle, škola je osnovana pre više od pet decenija i u njoj se izvodi nastava namenjena deci koju bolest trajno ili trenutno sprečava da pohađaju svoje matične škole. Na tom spisku nalaze se maligne bolesti, dečja i cerebralna paraliza, mišićna distrofija, oboljenja kičmenog stuba, različite vrste povreda, autizam, psihički problemi... Zbog kojih postoje kućne posete nastavnika i učenje na daljinu.
Školu osnovao Grad, na usluzi osnovcima iz cele zemlje
- To je škola koju je 1969. godine osnovala Skupština grada i kada je osnovana, nosila je naziv Škola za decu sa specijalnim zdravstvenim problemima. Potom joj je promenjeno ime u OŠ “Dr Dragan Hercog”, po hirurgu dr Draganu Hercogu, koji je kao mlad lekar izgubio život u okviru misije Ujedinjenih nacija i Crvenog krsta u Bijafri, upravo pomažući i lečeći decu u ratom zahvaćenoj zemlji.
Grad podrazumeva i Lazarevac i Mladenovac i Obrenovac i Jabučki rit i Besni fok, Dunavac, Drlupe, Kovačevac... ne znam gde sve nemamo nastavu - objašnjava sekretar Andrejić.
Da bi se deca upisala u ovu školu, pogotovo da bi imala kućnu nastavu, potrebno je da dobiju mišljenje Intrresorne komisije. Po godini bude 60 - 70 učenika koji su pokriveni kućnom nastavom.
Andrejić dodaje da deca na bolničkom lečenju, koje može trajati i nekoliko dana, ali i više meseci, često nisu deca sa navedenim oboljenjima, te da to mogu biti osnovci iz svih delova Beograda, ali i iz raznih delova Srbije, ukoliko se zateknu na lečenju u glavnom gradu.
- Može dete da ode na Kopaonik i na skijanju da povredi nogu i da završi na ortopediji na Banjici. Mi i sa njim učimo - kaže nam dodajući da i u tom slučaju postoji više opcija.
Privremeni upis za decu na dugotrajnom lečenju, bez polaganja razrednog ispita
Ukoliko se dete zadrži na lečenju do mesec dana, školi se šalje izveštaj o radu sa detetom, a ako je boravak duži od toga, učenik se privremeno upisuje u školu "Dr Dragan Hercog". Andrejić i Milović objašnjavaju da bolnička nastava zavisi pre svega od procene lekara, te da se npr. ne može držati nastava detetu koje je u šok-sobi, pa ni detetu koje odbija saradnju.
- Kod nas dolaze učenici iz drugih škola gde postoje nepremostive prepreke za dalje izvođenje nastave. Dešava da nema uslova za decu u kolicima, od problema sa stepenicama, do toga da nema potrebne širine vrata da bi kolica mogla da prođu - ilustruje primerom: - Može da se desi da deca ne pohađaju redovni nastavni program, nego IOP, individualni obrazovni program 1 ili 2, i onda sa njima rade defektolozi. Ali, od 90 zaposlenih u školi, mi imamo svega 15 angažovanih defektologa.
Kako nam je rečeno, u školu je upisano oko 110 učenika, iako je stvarni broj đaka na kućnom i bolničkom lečenju sa kojima se radi zapravo mnogo veći, na dnevnom nivou i po 250, a na godišnjem i do 2.000 učenika. Odeljenje na kućnoj nastavi čine dva učenika, dok se u bolničkim odeljenjima radi sa većom grupom dece.
Svrha školovanja i tokom lečenja jeste u tome da se izbegne gomilanje izostanaka, koje bi dalje dovelo do obaveze polaganja razrednog ispita. Takođe, ima jedan cilj značajan za dete pacijenta, na psihološkom nivou.
- Motiv za osnivanje ove škole jeste da se skrene pažnja sa bolesti, da se zadrži deo nekog normalnog životnog funkcionisanja, pogotovo sa decom koja imaju najteže bolesti - kaže školski psiholog dodajući da OŠ "Dr Dragan Hercog" ima odeljenje i pri onkologiji: - To im je prilika da ostanu u nekim uobičajenim životnim tokovima.
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Divna
Ovo je pravi način borbe za psihu ove dece.Ovo je divno i važno. Znam za ovu skolu odavno i svaki put u pandemiji kada se pricalo o on line nastavi i kako jadni djaci pate jer nisu u skoli ja sam se setila ove druge dece koja pate ako nema skole na daljinu jer im je to jedini prozor do druge dece i obrazovanja.Samo napred i hvala sto postojite
Podelite komentar
Kec
Svaka Čast.
Podelite komentar
lo
Ima dovoljno defektologa, nego nema ko da ih zaposli...
Podelite komentar