Na koga se odnose proširena prava iz oblasti vantelesne oplodnje: Kome RFZO pokriva pokušaj začeća

 ≫ 
  • 0

Povodom informacije da je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) izdao novo Uputstvo o lečenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom i u finansiranje procedura vantelesne oplodnje uvrstio parove sa dijagnozom azoospermije, kao i VTO za drugo dete, ali i neograničen broj krioembriotransfera za prvo dete, Udruženje Šansa za roditeljstvo pozdravilo je proširena prava iz oblasti vantelesne oplodnje.

- Godinama smo apelovali na mnoge izmene koje je RFZO selektivno usvajao, i na red je došlo rešavanje muškog infertiliteta i sekundarnog steriliteta. Ovo su veliki i krupni koraci koji će značiti mnogim parovima u Srbiji - stoji u saopštenju udruženja.

Kako su pojasnili proširena prava iz oblasti vantelesne oplodnje donose tri inovacije.

- Parovi kod kojih muški partner ima dijagnozu azoospermije i zamrznut materijal u nekoj od klinika, sada konačno imaju mogućnost da proceduru vantelesne oplodnje urade i o trošku RFZO-a.

Parovi koji imaju zamrznute embrione iz nekog od prethodnih pokušaja, imaju mogućnost da urade neograničen broj krioembriotransfera o trošku Fonda kako bi dobili prvo dete, znači sve dok imaju zamrznuti materijal. Ukratko, broj krioembriotransfera je neograničen za prvo dete.

U finansiranje je napokon uvršten i sekundarni sterilitet, tako da svi parovi koji imaju jedno dete, a imaju poteškoća sa začećem, imaju prava na dva stimulisana postupka i tri krioembriotransfera (bilo da je prvo dete dobijeno vantelesnom oplodnjom, ili seksualnim putem). Znači, ukoliko imate medicinski indikovan problem, iako imate jedno dete, imate pravo na VTO o trošku RFZO - navode iz udruženja.

Predsednica Udruženja Šansa za roditeljstvo Sandra Jovanović istakla je da je veliki broj parova sa dijagnozom azospermije, te da im se često obraćaju i parovi koji imaju poteškošća sa začećem drugog deteta.

SRBIJA VTO SAVETOVALISTE OTVARANJE Predsednica Udruženja Šansa za roditeljstvo Sandra Jovanović / Foto: Tanjug/Milica Nikolić

- Zaista mnogo znače sve ove novine, pogotovo onima koji nemaju dece i ulaze u ovu procedure. Treba da znaju da je ispred njih neograničeni broj stimulisanih postupaka i kriotransfera za dobijanje prvog deteta, da se ne plaše i da što pre krenu jer su godine ograničavajući faktor. Čekamo da zaživi još i Banka reproduktivnih ćelija i embriona i da zaokružimo priču oko lečenja neplodnosti. Donacija i državni registar ostaju da se reše da bi ova slagalica i put do bebe bili potpuni - saopštila je Jovanović.

Iz udruženja pozdravljaju ovu promenu, pozivaju sve one koji imaju bilo koje pitanje u vezi sa lečenjem neplodnosti da posete Centar za vantelesnu oplodnju oformljen od strane Ministarstva zdravlja, Fondacije Nije svejedno i Udruženja Šansa za roditeljstvo u ulici Kneza Miloša br. 6 u Beogradu, ili da kontaktiraju Centar na besplatan nacionalni broj za vantelesnu oplodnju 0800 333 030.

(Telegraf.rs)

Video: Prvi ozbiljniji sneg u prestonici: Snimci beogradske vejavice

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA