Prevencija izdvajanja dece iz porodica - proširenje rada programa za podršku porodici SOS Dečijeg sela

  • 0

Program jačanja porodica, koji SOS Dečija sela Srbija već devet godina sprovodi u okviru svojih Centara za podršku porodici u Beogradu, Nišu i Kraljevu, od marta meseca proširiće se na grad Čačak i opštine Vrnjačka Banja i Trstenik. Psiho-socijalna, edukativna i materijalna podrška biće pružana socijalno-ugroženim porodicama koje se nalaze u riziku od izdvajanja dece, čiji je život dodatno otežan pandemijom virusa COVID-19.

-Osnovni cilj ovog programa je prevencija izdvajanja dece iz biološke porodice, kroz osnaživanje roditelјskih kompetencija i zapošlјivosti, i obezbeđivanje adekvatnih uslova za bezbedan i pravilan rast i razvoj dece. U pitanju su porodice koje imaju poteškoće u funkcionisanju, gde roditelji bez podrške ne mogu da obezbede adekvatnu brigu o deci. U našem Centru dobijaju savetodavnu i druge vrste pomoći kako bi prevazišli krizu i osposobili se da samostalno funkcionišu. Veći deo rada se odvija na terenu, u domovima porodica i u saradnji sa zajednicom u kojoj žive, školama, vrtićima, Centrima za socijalni rad, zdravstvenim ustanovama, službom za zapošljavanje.

Kovid kriza je dodatno pogodila upravo ove, najugroženije porodice. Naši donatori su prepoznali ove rizike i sredstva su obezbeđena od strane Fondacije SOS Dečija sela Srbija i Herman Gmajner fonda iz Minhena, i od maja 2021. godine je, u okviru SOS Dečijeg sela Kraljevo, uspostavljen Centar za podršku porodici u Kraljevu. Danas proširujemo rad i na Trstenik, Čačak i Vrnjačku Banju i zahvaljujući saradnji sa ovim lokalnim samoupravama, bićemo u prilici da pomognemo znatno većem broju porodica i dece - ističe Vesna Mraković Jokanović, nacionalna direktorka SOS Dečija sela Srbija.

Vesna Mraković Jokanović, Nacionalni direktor SOS Dečija sela Srbija Foto: Nenad Jerotijević

Ključni rezultat Programa jačanja porodica, koji sprovodi organizacija SOS Dečija sela Srbija, je da deca ostaju sa svojim roditeljima, jer porodicama daje snagu da prevaziđu životne izazove sa kojima su se suočili, da samostalno funkcionišu i na adekvatan način se integrišu u lokalnu zajednicu, što za krajnji rezultat ima izlazak iz sistema socijalne zaštite.

Početak rada u novim sredinama obeležen je danas u Vrnjačkoj Banji, konferencijom na kojoj su aktivno učešće uzeli gospodin Boban Đurović, predsednik opštine Vrnjačka Banja, predsednica opštine Trstenik gospođa Milena Turk i Marko Matović, pomoćnik gradonačelnika Kraljeva.

Skupu su prisustvovale direktorke Centara za socijalni rad Čačak, Trstenik i Vrnjačka Banja, predstavnici Centra za socijalni rad Kraljevo i Centra za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac.

Detaljnije informacije o radu Centra za podršku porodici u Kraljevu i Programu jačanja porodica možete pronaći ovde.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA