Koje nas nove usluge eUprave čekaju u 2022.

  • 7

Građani su pretežno zadovoljni elektronskim uslugama koje se tiču pandemije (zakazivanje vakcinacije, zeleni sertifikat), e-plaćanjima i uslugom e-dnevnik, dok su privrednici kao uspešno ocenili korišćenje usluga Poreske uprave, APR-a, Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i Narodne banke, kao i jedinstveno elektronsko sanduče za dostavu dokumenata.

- LEI indeks pomoći će nam da steknemo objektivan uvid u nivo razvoja i korišćenja eUprave u svakoj pojedinačnoj lokalnoj samoupravi i da na osnovu toga usmerimo podršku ka onim gradovima i opštinama gde je potrebna pomoć bilo da je reč o razvoju ljudskih i tehničkih kapaciteta, zaštiti podataka, unapređenju kvaliteta usluga. Podaci će biti prikazani kroz interaktivnu mapu, a građani će moći da i sami ocene celokupno korisničko iskustvo – kaže Željko Tomić, predsednik Saveza za eUpravu NALED-a.

Na ulasku u novu godinu pitanje koje se nameće jesu dalji prioriteti u razvoju eUprave. Tomić izdvaja tri usluge čije bi uvođenje trebalo realizovati ili započeti u 2022. – eAgrar, eZdravstvo i eProstor.

- eAgrarom bismo otvorili prostor za digitalizaciju sektora poljoprivrede na koji se ne pomisli često kada se govori o eUpravi. Kroz podršku Ministarstvu poljoprivrede, započinjemo razvoj eAgrara koji će pojednostaviti i ubrzati dve važne procedure, posebno za male poljoprivrednike, a to su registracija gazdinstava i podnošenje zahteva za subvencije – ističe Tomić.

Razvoj sistema eZdravstvo koji je započeo, omogućiće prelazak mnogih koraka u sistemu zdravstvene zaštite u digitalni svet - uspostavljanje eKartona, uvođenje eUputa i drugih elektronskih usluga. Povezaće primarnu i sekundarnu zdravstvenu zaštitu kako pacijenti, primera radi, ne bi morali da se od specijaliste vraćaju izabranom lekaru radi dobijanja novog uputa. Uz to, eZdravstvo ima za cilj da poveže javno i privatno zdravstvo kako bi pacijent imao veću mogućnost izbora pri lečenju, a lekari iz oba sektora pun uvid u njegovo zdravstveno stanje.

Najkompleksniji, ali nikako najmanje važan je i sistem eProstor koji će ubrzati proces izrade planskih dokumenata i tako dalje pospešiti proceduru izdavanja građevinskih dozvola. Kroz ovaj sistem, sve institucije zadužene za pripremu dokumenata moći će simultano da rade na planovima umesto da čekaju jedni na druge. Građani i privreda na jednostavan način i pravovremeno bi imali uvid šta će se graditi u njihovoj sredini.

Veliku promenu, smatra Tomić, napravilo bi i uspostavljanje državne ePisarnice i eArhive, omogućavanje elektronskog potpisivanja u klaudu na svim državnim portalima, kao i uvođenje eOtpremnice.

- Savez za eUpravu podržao je nekoliko važnih inicijativa koje su doprinose razvoju eUprave u Srbiji, a to su pre svega pokretanje usluge ePlati kojom je građanima omogućeno elektronsko plaćanje taksi i naknada za usluge koje pruža MUP, kao i izmene Zakona o privrednim društvima koje će olakšati dostavu dokumenata privredi putem elektronskog sandučeta. Kada je reč o prioritetima na koje ćemo se fokusirati u 2022, to su učešće u izmeni propisa radi optimizacije i digitalizacije najčešćih "životnih događaja", uvođenje pet novih elektronskih servisa za privredu, kao i uvek važno pitanje - jačanje informacione bezbednosti - poručuje Tomić.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pljačka gradjana

    4. januar 2022 | 09:36

    Ustavom i Zakonom zabraniti SVE privatne domove zdravlja, klinike! Primeri koliko hoćete... radi u domu zdravlja zauzima radno mesto pa još i privatni dom zdravlja pa da li je to normalno? Alo, pa da privatni dom zdravlja preuzme posao državnom domu zdravlja za lekarska uverenja to nema nigde osim kod nas! Konkretno zato što isti lekari koji rade u državni dom zdravlja preporučuju privatni uz naravno satisfakciju a klijentu provizija u vidu ugovora i naravno novčanu nadoknadu privatnog doma zdravlja. Pojedici ot tih doktora se povezali sa lokalnim predstavnicima PIO zarad pokrića u pljačke građana! I to tako ide jer nema Zakona koji štiti građanina, pacijenata a pre svega pravo čoveka na adekvatno lečenje!

  • JO

    4. januar 2022 | 10:04

    15 oktobra se elektronski prijavio za vakcinu protiv gripa. Još čekam bilo kakav odgovor i termin kada i gde je mogu primiti. Toliko o E upravi.

  • Penzos

    4. februar 2022 | 16:40

    Oni koji kažu, koliko para, toliko muzike, su, donekle, u pravu. To važi za one koji imaju para a šta oni koji imaju mala primanja, / zaposleni, penzioneri/ ili nezaposleni, da li da ih pustimo da umru ili da dobiju bar minimum zdravstvene usluge. Nisu svi imali srece da rade u bolje plaćenim firmama ili su imali veće obrazovanje pa tako i bolje plačen posao pa su i veci doprinosi uplaćivani, pa su i penzije vece. Ali, na kraju smo svi ljudi i trebalo bi da imamo bar tu minimalnu zdravstvenu uslugu a ne možemo svi da plaćamo preglede i lečenje kod privatnih lekara jer su usluge paprene. Jedino, gde imamo svi ista prava, to je da svi imamo pravo glasa na izborima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA