Dr Ostojić: Pada broj zaraženih među decom, ohrabruje nas što omikron daje blažu kliničku sliku

 ≫ 
  • 0

U Dečjoj klinici KBC Dragiša Mišović od 18. marta prošle godine do decembra ove, lečeno je oko 2.200 dece obolele od kovida i oko 1.500 roditelja. Najjači udar počeo je u avgustu i za manje od četiri meseca primljeno je 730 pacijenata na dečje odeljenje, i još 511 roditelja. Dr Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike u Mišoviću kaže da je trenutno pada broj novozaraženih u opštoj populaciji, ali i među decom, da je trenutno na odeljenju oko desetoro dece.

- Poslednjih dana imamo više otpusta nego prijema. Naše kovid ambulante nisu više tako pune kao pre mesec, mesec i po dana. Obično nam sada dolaze starija deca, stariji osnovci od 12-13 godina. Trenutno ih ima desetak na odeljenju, s tim što imamo par dece sa ozbiljnim hroničnim bolestima, komorbiditetima kojima i najblaže virusne infekcije zahtevaju hospitalizaciju - navela je Ostojić za Euronews Srbija.

Ona je dodala da još nisu imali pacijente zaražene omikron sojem, ali da podaci iz Evrope i sveta pokazuju da se mutacija brzo širi, ali da ohrabruje što ne daje tešku kliničku sliku.

- Ono što znamo je da je u Evropi najviše zaraženih u populaciji od pet do 14 godina. U Južnoafričkoj Republici, gde se omikron pojavio, 20 odsto hospitalizovanih su deca i to ona mala deca. Nadamo se da neće stići omikron soj do nas sa takvom mogućnošću transmisije i da neće biti teška klinička slika - navela je Ostojić.

Navodi da su deca sa pojavom delta soja bila više izložena infekciji, a jedan od razloga je i to što je među najmlađima najmanji broj vakcinisanih.

- U poslednjem talasu epidemije bilo je dosta zaražene i obolele dece, a bilo je teških kliničkih slika. Na respiratoru je bilo desetak beba i starije dece. Nažalost, u ovom talasu smo imali i preminule pedijatrijske pacijente. Mislim da je to sve zbog povećanog broja obolelih, jer ako imate veći broj zaraženih biće i veći broj teških slučajeva, a medju njima i oni na mehaničkoj ventilaciji - naglasila je ona.

Govoreći o simptomima kovida kod dece i kada je vreme da ih roditelji odvedu na testiranje ona je navela da deca imaju blaže simptome u najvećem broju slučajeva, da se kod njih ređe javlja kašalj, gubitak daha, osećaj stezanja u grudima kao što imaju odrasli.

- Svi su ti simptomi kod njih blaži. Opet, kada testirati dete? Kada čujete da u vrtiću, školi, okolini je bilo pozitivnih, a dete ima simptome 2-3 dana, temperaturu itd. Treba testirati dete da se ne prenosi virus dalje - navela je ona.

S obzirom na to da je registrovan i virus gripa u Srbiji, Ostojić kaže da je teško razlikovati grip i koronu.

- Korona menja svoje lice i kliničku sliku. Nekada je počinjala laganije nego grip, par dana sa blažom temperaturom, a grip ide odmah sa visokom temperaturom prvi dan bolesti. Medjutim to se sada promenilo. Ono što nam odredjuje koronu, jeste ta epidemiološka anketa - da li u okolini, porodici ima zaraženih, obolelih od kovida - pojasnila je doktorka.

Ističe da je procenat vakcinisane dece protiv virusa korona mali, da je nešto malo veći u gradskim sredinam.

- Već postoje naznake da će biti odobrena vakcinacija dece od 5 do 11 godina u našoj zemlji kao i u Evropi. Ja pokušavam da objasnim roditeljima značaj vakcinacije, značaj imunizacije. A ono što je po meni isto značajno da ta naša deca udju u fazu normalnog rasta i razvoja, da krenu u školu normalno, da imaju normalan kontakt sa vršnjacima, bez online nastave - zaključila je ona.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA