Neispričana priča dr Kona: U Aušvicu sam video cipelu sa mojim prezimenom, bio sam bolestan taj dan
On je član jevrejske zajednice i kaže da ne pripada vernicima, ali da nije ni klasičan ateista
Epidemiolog primarijus dr Predrag Kon, savetnik u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd i član kriznog štaba za borbu protiv kovida 19, otkrio je da nije vernik, ali da je tek posle smrti majke saznao da je kršten, kao i da je u Aušvicu sam video cipele na kojima je pisalo Kon.
- Da sam kršten, saznao sam tek posle majčine smrti. Umrla je 2010, a otkrio sam da sam kršten još u prvoj godini života, u Sabornoj crkvi, tek kasnije kada se stan prodavao, pa sam našao krštenicu - kazao je dr Kon za Kurir.
Kon, koji je član jevrejske zajednice, otkrio je da je u Aušvicu video cipele na kojima je pisalo njegovo prezime:
- U Aušvicu sam bio u aprilu 2019, kada smo putovali u Krakov. S jedne strane, osećam se jako dobro što sam bio tamo, a s druge, psihički sam bio bolestan taj dan, možda čak i sledeći. Tamo sam video i cipele na kojima je pisalo Kon. Čovek to mora da vidi da bi shvatio. Ne može da veruje da postoji fabrika smrti dok ne vidi originalne ostatke toga.
Otac mu je bio oficir Kraljevine Jugoslavije, odmah na početku rata je zarobljen i transportovan u logor Nirnberg, a potom u Osnabrik.
- Tu je bio u baraci broj sedam. Pričao mi je da su imali radio-stanicu, prenosili su informacije Rusima. Jedan od logoraša znao je izuzetno sitno da piše, pa su preko šupljeg zuba drugog prenosili poruke. Pričao mi je i da je puštao bradu, što kažu, do pupka, da bi mu bilo toplije. Imali su stalaktite, toliko je bilo ledeno.
Kad se otac vratio nazad, nije našao ništa.
- Moj deda je bio dovoljno mudar da je svu imovinu dao za lažne ausvajse (papire) i porodicu (tatinu prvu ženu, njegovu sestru, moju sestru Liliku, koja sad živi u Izraelu) preko Splita prebacio za Italiju. U Italiji jesu bila geta, ali nisu ubijali Jevreje i nije bilo kao u Beogradu. Kasnije su se svi vratili. Moj brat je rođen 1946, a njegova majka - tatina prva žena, umrla je iste te godine - ispričao je dr Kon.
On je član jevrejske zajednice i kaže da ne pripada vernicima, ali da nije ni klasičan ateista.
- Slavim majčinu devojačku slavu - Svetog Stefana, 9. januara. Zapravo, obeležavam je. Obično se okupljamo svi, bile su njih tri sestre, ali ne kod mene jer živim u malom, ženinom stanu. Moj je još manji - 34 kvadrata. Sečemo kolač kod kuće, ne pozivam sveštenika, iako poštujem naše sveštenike. Obeležavam i jevrejske praznike - rekao je Kon.
Video: Ovako bi izgledao Holokaust da je postojao tada Instagram
(Telegraf.rs)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Kakve to sad ima veze sa ovim tvojim kriminalnim aktivnostima poslednjih godina...???
Podelite komentar
Milutin
U malenoj Srbiji svaka porodica je imala rodjaka u kragujevačkim Šumaricama, kraljevačkom Spomen Parku, na Sremskom frontu i po ostalim brdima i dolinama Srbije pa i danas njihovi potomci, uključujući i Vašu porodicu, “krivi su naslednicima okupatora zbog toga, što su ostali živi”. Ako vas je iko u svetu štitio, Srbi su bili medju prvima. Porodica Cekić iz Gornje Lokošnice kraj Leskovca, krila je petnaestak jevrejskih nejači tokom Drugog Svetskog rata pod svojim krovom i svi su živi sačekali kraj rata. Mnogo je takvih primera, odnosno mnogo više od onih nečasnih koji su saradjivali sa okupatorom. Toga je bilo u svakom narodu pa i kod Srba. Ali mnogo više je onih koji nisu takvi.
Podelite komentar
Anna
Nema nam spasa bez pete doze vakcine.
Podelite komentar