Dva veka Mačvanske ili Male Mitrovice: Varošica sa najdužim pešačkim mostom na Balkanu

  • 2

Mačvanska Mitrovica sa susednim selima deo je severne Mačve. Poznata i kao Mala Mitrovica, neobična varošica čuvena po naprednoj privredi i najdužem pešačkom mostu na Balkanu, obeležava dva veka trajanja.

Meštani Mačvanske ili Male Mitrovice duže od jednog veka zaljubljeni su brodove i fudbal. Oslonjeni na reku Savu preko koje su već tri decenije povezani najdužim pešačkim mostom nekada u Evropi, sada na Balkanu, ponosni su na ljude i privredni razvoj, ali i na tragove starog Rima, iskopine zidina vila bogataša još iz 9. veka.

- Postojala je naučna tvrdnja da je tu grob Metodija i još uvek to nije potvrđeno, ali radi se na tome i to će biti dobra jedna priča za Mačvansku Mitrovicu zbog razvoja verskog turizma i zbog dalje afirmacije Mačvanske Mitrovice -  rekao je Zoran Miščević, zamenik načelnika za kulturu i sport Grada Sremske Mitrovice za RTS.

Tokom burnog života kroz vekove, ovde su se otvarale zanatske radnje i velike firme, nekada najveće brodogradilište "Sava" koje je privatizovano, da bi danas imali jednu od najvećih fabrika stočne hrane, najvećeg izvoznika pekarske opreme i proizvođača podloga za sportske terene.

- Mi zaista nemamo nekih problema što se tiče stope nezaposlenosti, jer sam grad Sremska Mitrovica je puno uradio po pitnju dovođenja domaćih i stranih investitora i stopa nezaposlenosti na postoru čitavog našeg grada je duplo manja od republičkog proseka i ona je negde oko pet procenata -  rekao je Tomislav Janković, poslanik u Skupštini Srbije iz Mačvanske Mitrovice.

Zato su poslednjih godina Mitrovčani ulagali u infrastrukturu i gradnju kanalizacije, puteva i mačvanskog keja, pešačkih i biciklističkih staza.

Ovde se rađaju deca i zato je neophodan još jedan vrtić.

- Krenuli smo u gradnju škole 2016. godine i završena je 2018. i vrednost tih radova je 160 miliona dinara. Dobili smo jednu školu koja je mogu slobodno da kažem jedna od najsavremenijih - naveo je Miloš Kovač, predsednik MZ Mačvanska Mitrovica.

Mala Mitrovica koja je postala Mačvanska na predlog meštana još u februaru 1940. zvala se i Srpska i Podrinska. Varošica je još od ukaza kneza Miloša, jer ovde nema njiva, ljudi žive kao u gradu.

- Posle Drugog svetskog rata od 1948. i narednih 40 godina u ovo naselje se doselilo 806 porodica iz 202 mesta Jugoslavije. Retko ćete naći bilo koje naselje na prostoru Srbije koje je za tako kratko vreme dobilo novih stanovnika u odnosu na prostor i na broj -  rekao je Miomir Filipović, autor monografije "Mala Mitrovica".

Nove stanovnike, zbog privrednog razvoja, Mačvanska Mitrovica dobija i danas i to sa drugih kontinenata. Iduće godine imaće i fudbalsku akademiju i hotel, simbole razvoja sporta i turizma.

Video: Doručak iz bajke ili savršena romantična večera u Mostaru: Izgleda svetski a toliko je blizu nas

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Veca

    22. decembar 2021 | 09:59

    Hvala bogu da vec jednom nesto se gradi u Macvanskoj Mitrovici. Tolike godine je bila slepo crevo nista se nije događalo. Mladi nisu imali gde da izađu , svi su isli u Sremsku Mitrovicu prevozili smo se camcem. Hvala onima koji se zalazu za bolje sutra ove Male Mitrovica, za bolje sutra dece koje tek dolaze. Veliko Hvala!

  • Miki

    23. decembar 2021 | 22:00

    Super nek se samo gradi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA