Šta govore zemljotresi sa KiM: "Žarišta se aktiviraju, kao što smo govorili. Sve ide ka proleću"
Kosovo i Metohiju je u kratkom roku pogodilo nekoliko zemljotresa, sve u ustom regionu, a seizmolog Slavica Radovanović kaže za Telegraf.rs da je to još jedan dokaz da se žarišta polako aktiviraju.
Tlo se nije smirivalo ni noćas, pa su zemljotresi magnitude 2,4, 2,6 i 2,9 jedinica Rihterove skale, pogodili tri opštine na Kosovu. Prvi, jačine 2,4 stepena po Rihteru, registrovan je u 2.20 sati sa epicentrom kod Štrpca. Drugi, 2,9 stepeni, zabeležen je u 3.08 sati na području opštine Štimlje na Kosovu. Nešto kasnije, tačnije u 4.08 sati, registrovan je i zemljotres magnitude 2,6 jedinica Rihterove skale u regionu Uroševca, a ujedno drugi za manje od 12 sati u toj opštini.
Iako su iz Zavoda poručili da zemljotresi ovog intenziteta ne mogu da izazovu oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti, građani se pitaju šta nam oni poručuju.
- Uroševac je žarište koje je bilo aktivno 2004. godine. Sada se oni svi tu polako javljaju, kao što smo i mislili i govorili - rekla je Radovanovićeva za Telegraf.rs i dodala da to znači da sve ide prema proleću.
Početkom novembra, Mladenovac i Kragujevac je pogodila serija zemljotresa, a i danas je jedan registrovan u Mladenovcu.
Kada se tresao Kragujevac 3. novembra, Radovanovićeva nam je rekla da zemljotresi koji su pogodili Kragujevac govore da je seizmička aktivnost u Šumadiji podignuta na viši nivo. Objasnila nam je i da jedan od scenarija koji bi mogao da se dogodi, još jedan zemljotres slične jačine, pa da onda dođe do zatišja, a zatim do jakog udara.
Dva dana ranije, a komentarišući zemljotrese koji su pogodili Mladenovac prethodnog vikenda rekla nam je da je to dokaz da se nakupilo seizmičke energije, da je taj prostor živ, i da se u narednom periodu, možda za desetak godina može očekivati jak udar u Šumadiji.
Inače, pre Kosova, zemljotres magnitude 2,9 jedinice Rihterove skale registrovan je u nedelju u Kruševcu, i to je bio drugi tokom novembra.
Kada je reč o Uroševcu, pre tačno 100 godina, odnosno 1921. godine njega je pogodio zemljotres od 5,7 stepeni po Rihteru. To je jedan od pet najjačih po Rihterovoj skali u proteklih 100 godina u Srbiji.
Prema raspoloživim podacima u poslednjih 100 godina, na području Srbije dogodilo se deset zemljotresa magnitude veće od 5 stepeni Rihterove skale. Najviše se naša zemlja tresla na proleće i u jesen, a ni jedan od tih zemljotresa nije bio tokom zime.
Posle Uroševca, sledeći najajči dogodio se u Lazarevcu 1922. godine, jačine 6,2 stepena po Rihteru. Zatim, 1927. godine na Rudniku od 6 stepeni kada je stradalo 7 a povređeno 8 osoba, a potom 1980. na Kopaoniku od 5,8 kada je povređeno 30 osoba. a 1998. godine u Mionici jačine 5,7 stepeni po Rihteru.
Poslednji zemljotres iznad 5 stepeni dogodio se 3. novembra 2010. godine u Kraljevvu. POginule su tada dve osobe.
Video: Šta da radite kada Srbiju bude pogodio jak zemljotres: Ovo je 10 saveta kako da preživite katastrofu
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Joja sa Kozare
Sve ide prema prolecu ?????
Podelite komentar
Ja neznalica
Ne razumem zasto ka prolecu
Podelite komentar
Mik
Nji'ov problem...
Podelite komentar