Obeleženo 230 godina postojanja najstarije srpske gimnazije u Sremskim Karlovcima
Svečanom akademijom danas je obeleženo 230 godina osnivanja najstarije srpske gimnazije u Sremskim Karlovcima.
Direktor Branko Stojkov istakao je da je poslednjih godina zahvaljujući kvalitetnom nastavnom kadru i izuzetnim učenicima ova obrazovna institucija od posebnog značaja za Republiku Srbiju ponovo popularna i da je sve više đaka iz cele Srbije zainteresovano za upis, prenosi Tanjug.
- Ovo je veoma značajan jubilej za našu školu koja je već 30 godina filološka gimnazija. Povodom 230 godina postojanja realizovali smo dve izložbe, u Muzeju Vojvodine i u Muzeju Grada Novog Sada. Ova druga predstavlja istorijski pregled i trajaće narednih godinu dana tako da ćemo i naredne godine imati niz programa kojima ćemo predstaviti našu gimnaziju - rekao je Stojkov.
Direktor Karlovačke gimnazije je i sam bio njen đak, a onda 20 godina i profesor, baš kao i predsednik Opštine Sremski Karlovci, Aleksandar Saša Stojkečić.
- Veoma sam ponosan na našu gimnaziju, a pogotovo na to što je u ovim teškim epidemiološkim uslovima radila dobro i što pruža đacima najbolje obrazovanje - istakao je Stojkečić.
U Karlovačkoj gimnaziji đaci pored klasičnih jezika, engleskog, nemačkog, ruskog, italijanskog, španskog, uče i japanski, kineski i norveški jezik, a uvedena su i dva nova smera, za istoriju i za geografiju.
- Izuzetna je čast biti profešor u Karlovačkoj gimnaziji, ali i velika odgovornost. Mi smo 2018. počeli sa programom norveškog jezika i sada imamo prve maturante. Ovde su svi đaci izuzetno nadareni i veseli i zadovoljstvo je raditi sa njima - kaže Milica Gagić, profesorka norveškog jezika u Karlovačkoj gimnaziji.
Specijalna filološka srednja škola u Sremskim Karlovcima godinu jubileja dočekala je sa 552 učenika, a neki od maturanata kažu da je krasi poseban duh, kao i da se među učenicima gradi poseban odnos koji traje dugo posle završetka školovanja.
Gimnaziju u Sremskim Karlovcima osnovali su 1791. godine mitropolit Stevan Stratimirović i Dimitrije Anastasijević Sabov, 100 godina kasnije podignuta je sadašnja zgrada koju su darovali braća German i Stevan Anđelić.
Gimnazija je imala i Dom učenika, koji je nacionalizovan posle Drugog svetskog rata, ali je nedavno u saradnji sa opštinom pokrenuta inicijativa i određena je lokacija za nov učenički dom, s obzirom na to da gimnaziju pohađaju učenici iz cele Vojvodine, pa i Srbije.
Video: Škola budućnosti u Tel Avivu: Ovako će posle korona virusa izgledati obrazovne ustanove
(Telegraf.rs)
Video: Dovođenje Blažića na presudu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zztop
kako srpska a 230 godina
Podelite komentar