Dr Ašanin o listama čekanja na operacije: Bolnice pune, hitni slučajevi ne čekaju
Pritisak pacijenata na kovid bolnice u Batajnici i na Infektivnoj klinici ne popušta, ističe direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Milika Ašanin.
- U proseku, u prijemno-trijažnoj ambulanti Klinike za infektivne i tropske bolesti ima i do 200 pregleda u toku 24 časa, a broj prijema u toku dana bude između 60 i 80. U danu za nama je bilo 64 prijema u kovid bolnici u Batajnici - kaže Ašanin za RTS.
U ovom momentu naše bolnice su pune, u Batajnici je 771 pacijent, 93 u jedinici intenzivnog lečenja, 57 je na respiratoru a bilo je 64 prijema.
Što se tiče Infektivne klinike, Ašanin ukazuje na to da ne samo da je popunjenost 100 odsto nego imaju i ponekog prekobrojnog bolesnika.
KCS radi u dvojnom režimu
Dr Ašanin kaže da se medicinski radnici trude na sve načine da ne zanemare nekog od pacijenata koji nisu oboleli od kovida i da im se omogući optimalna dijagnostika i lečenje.
- Borimo se da u tri velika segmenta obezbedimo nekovid pacijente. To je ambulantni rad, rad dnevne bolnice i stacionarno smeštanje tih bolesnika na bolničko lečenje. U ambulantnom delu, u prvih šest meseci, preko uputa prioritetnih ili uputa bez termina, kako su nam upućivani iz doma zdravlja, uradili smo 174.000 pregleda - objašnjava.
Poslednjih meseci preko IZISA je omogućeno zakazivanje i primanje pacijenata za prve preglede i ostvari se u proseku oko 35.000 pregleda mesečno. Što se tiče dnevne bolnice, tu se najviše leče onkološki pacijenti i tu mora da se održi kontinuitet u primeni citostatika, biološke terapije.
- Od početka godine do danas pregledali smo oko 20.000 pacijenata, podvrgli procedurama i lečili oko 20.000 pacijenata, a primili oko 55.000 pacijenata što se tiče bolničkog dela - objasnio je profesor Ašanin.
Koliko se čeka na intervencije i operacije
Kako objašnjava, prinuđeni su da sa manjim brojem medicinskih sestara, tehničara, lekara, internista, smanje donekle obim posla, na nivou 30 do 40 odsto u zavisnosti od toga o kojoj klinici se radi.
- Hitni pacijenti u urgentnom stanju odmah se primaju i ne čekaju. Između ovih drugih pravimo prioritete. Pacijenti koji imaju hronična oboljenja koja se pogoršavaju, oni koji su odlagani i ne mogu da čekaju imaju prioritet i primamo ih - rekao je Ašanin.
Na listi čekanja za dijagnostiku, koronarografiju ima oko 700 pacijenata, na ugradnju stenta čeka 31 pacijent.
- Od početka godine uradili smo 2.300 operacija katarakte, na listi čekanja je 1.600 pacijenata, za oko osam meseci - istakao je Ašanin.
Prema njegovim rečima, najviše se čeka na ortopediji, između godinu i godinu i po dana, 870 pacijenata čeka na ugradnju proteze kolena i 700 na ugradnju kuka.
Ašanin kaže da neki odlažu svoj dolazak, plaše se okolnosti da im dolazak može biti rizičan.
Dijagnostičke procedure se rade i za vikend
Kako objašnjava, trude se da zadovolje potrebe pacijenata, imaju razna dijagnostička snimanja, svakog drugog vikenda, povećavaju broj radnih dana i hvataju priključak sa obavezama.
- Obaveštavamo građane, radimo preglede i kontrole, i kažemo im da pri pogoršanju stanja moraju odmah da se jave domovima zdravlja, ne smeju da neuzimanjem terapije dozvole pogoršanje - zaključio je Ašanin.
Video: Obišli smo operacione sale na VMA, tamo gde se operišu tumori i srčani bolesnici u doba korone
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Дража
Важи!
Podelite komentar
Map
Ovakav tehnicki pregled je cista pljacka a onaj ko ga je uveo i smislio nema veze sa vezom a sa zivotom ni to
Podelite komentar
boki
objasni te me kako to ide zakazivanje preko doma zdravlja možeš samo da čuješ nisu dali termine . Bolje objavite u kojoj privatnoj ordinaciji radi da ne lutamo
Podelite komentar