"Da li zbog droge treba da se ide u zatvor ili u bolnicu?" Raste broj zavisnika među mladima u ovoj grupi
Ovo nije samo pravni, već prevashodno sociološki i psihološki problem društva
Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za sociološka i kriminološka istraživanja, ovog jutra je u „Uranku“ na televiziji K1 govorila o problemu narkomanije i strategiji borbe protiv ovog, najvećeg problema današnjice.
- Trećina zatvorenika u zatvorima u Srbiji su pravosnaženo osuđeni zbog krivičnih dela u vezi sa drogom ili dilovanjem droge. Najčešće je reč o imovinskim krivičnim delima, odnosno o krađama i razbojništvima koja u najvećem broju počine maloletnici – kazala je dr Stevanović.
- Zvanična statistika pokazuje da broj počinjenih krivičnih dela od strane osoba starosti do 18 godina stagnira, ali zabrinjava to što imamo porast upotrebe nedozvoljenih supstanci u grupi od 19 do 30 godina. Problem je u tome što fiziološku zrelost često ne prati i emocionalna, te se poseže za psihoaktivnim supstancama.
Stevanovićeva je istakla da je zbog toga važno da se ovom problemu pristupi multidisciplinarno, jer ovo nije samo pravni, već prevashodno sociološki i psihološki problem društva.
Ona je kazala i da je država pooštrila kaznenu politiku i da se danas zbog jednog džointa može završiti u zatvoru.
- Pitanje je, međutim, da li bi zbog droge trebalo da se ide u zatvor ili u bolnicu. U zatvorima mora postojati program podrške zavisnicima i ohrabruje što će jedan takav program uskoro početi da se primenuje u KPZ Sremska Mitrovica – najavila je dr Stevanović.
– Veliki problem je i to što zakonom nije uređeno pitanje posedovanja narkotika za ličnu upotrebu, odnosno, ne postoji jedinstven stav te sudovi sami procenjuju šta je to mala, a šta velika količina narkotika. Očekivati da droga nestane sa ulica je nerealno - kazala je za K1 Stevanovićeva, jer ova kriminalna aktivnost donosi velike količine novca.
- Kada je reč o saradnji zemalja na Zapadnom Balkanu, u slučaju dilovanja droge ona je najbolja moguća. Zbog toga se problem dilovanja droge ne može rešavati u okviru jedne zemlje, već samo saradnjom među državama, pre svega saradnjom na nivou policija – kazala je Ivana Stevanović.
Mlade osobe koje zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance najčešće se za pomoć obraćaju vršnjacima, te je ključno da policija i obrazovni sistem posvete naročitu pažnju edukaciji dece već od četvrtog razreda osnovne škole.
Video: Uočen u školskom dvorištu na Čukarici: Uhapšen nedaleko sa paketićima droge
(Telegraf.rs)
Video: Dušku iz sela Metaljka migranti uništili domaćinstvo, meštani potpuno nemoćni i u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Тодорић
Ја бих то све легализована.Младе интересује све што је забрањено,и тајно.Да могу да купе,не би их занимало.А нама би туризам био први на светској листи😂😂😂
Podelite komentar
Dixi
Sve to u popravni dom na prevaspitanje i drustveno koristan rad dok nije kasno.Mislim da su sada kriticni ovi od 15 god oni su mnogo poleteli za svoje godine.Sve to je greska drzave sto je ukinula sva prava nastavnicima da cak nesmeju da kazne dete bar slanjem u cosak pa roditeljima ruke vezali ,roditelj nesme da povisi ton na dete to je boze moj nasilje u porodici itd a deca uzela stvar u svoje ruke pa izmakli kontroli i prvo droga pa onda dilovanje i mladi kriminalci vladaju ulucama i skolama i gradovima.Propast omladine propast drustva .Katastrofa
Podelite komentar
U zatvor bolje
na odvikavanje I drzavi da pomogne a moze I zanat da zavrsi.
Podelite komentar