Da li je selo Pečenjevce dobilo naziv po pečenju? Ovde je živeo Toma Zdravković, u prošlosti ga palili Turci
Postoje tri legende o nastanku naziva Pečenjevca, a jedna od njih ide u prilog teoriji da je nastala zbog pečenja
Kad kažete Pečenjevce, šta vam je prva asocijacija? Da li vam je pečenje? I da li je naziv ovog mesta kod Leskovca nastao po pečenju?
Restoran Tomina priča u mestu Pečenjevac ipak, poznat je po roštilju, prenosi sajt Megafon.co.
- Imamo Tominu pljeskavicu, Tomin gulaš, Tominu salatu. To nema niko u našem kraju - kaže Staniša Cvetković iz Tomine priče.
Postoje tri legende o nastanku naziva Pečenjevca, a jedna od njih ide u prilog teoriji da je nastala zbog pečenja.
- Prvo je bila legenda da je neki Ban bio boj na Bojniku i da je onda zamolio da se za njega ispeče pečenje kod manastira Svete Marije koji se danas nalazi u središtu sela Pečenjevce. To je jedna legenda, pa je tako po tom pečenju selo dobilo naziv. Da je po pečenju, po meni, zvalo bi se Pečenjevce - smatra Ivana Bošković.
Neki ga zovu Pečenjevac, neki Pečenjevce. Tabla na ulazu u ovo mesto kaže Pečenjevac. Ali na spomeniku koji su meštani digli Tomi Zdravkoviću piše Pečenjevce. Ivana Bošković master profesor srpskog jezika i autorka knjige Ojkonimi leskovačke opštine koja se upravo bavi nazivima sela i naseljenih mesta kaže da je otkrila da se ovo mesto nekada zvalo Pečenevce:
- Kako je pravilno? Ja sam napisala selo kao Pečenjevce. Inače, tendencija je da se od oblika srednjeg roda – Pečenjevce, sa nastavkom -ce, nazivi sela menjaju u imena muškog roda sa tim nastavkom -ac. Dakle, Pečenjevac bi bila samo jedna novija verzija, ali ja sam u mojoj studiji zabeležila Pečenjevce kao Pečenjevce, ne kao Pečenjevac.
Ostale legende
- Po drugoj legendi, selo su palili Turci, i to zajedno sa stanovnicima. Često sam nailazila na ove legende koje su vezane za Turke, ali u stvari, ova imena su mnogo starija od Turaka, ona potiču iz vremena mnogo pre nego što su Turci došli, pre nego što su nas Turci zarobili, ona su još popisana u turskom defteru, tako da te legende padaju u vodu - kaže Ivana.
Ivana zaključuje da je ipak najverovatnije ovo mesto dobilo naziv prema trećoj legendi, a ne, po pečenju.
- I treća je legenda, sada zaista ima veze sa Turcima, je da je ovo selo dobilo naziv po Pečenezima. To je tursko tatarsko pleme koje je još u 11. veku preko Bugarske došlo na Balkan - zaključuje Ivana.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Pečenjevcu je bilo oko 1.500 stanovnika.
- Imamo lepu infrastrukturu, imamo sve, ali nemamo ljude - kaže Staniša iz Pečenjevca.
Kao i u većini manjih mesta u Srbiji, i ovde je problem odlazak stanovništva u veće gradove. Da bi poboljšali ponudu svog rodnog mesta, vlasnici restorana Tomina priča otvorili su ga 2014. godine.
Tomina kuća u Pečenjevcu danas je prazna. Ali njegovi nekadašnji prijatelji i komšije, pa i generacije posle njega, ga ne zaboravljaju.
Video: Išli smo u kafanu posvećenu Tomi Zdravkoviću u njegovom rodnom Pečenjevcu: Sve podseća na njega
(Telegraf.rs)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pecenjevce
Prvo da razjasnimo, selo se zove Pecenjevce. Od kad znam za sebe taj i taj je iz Pecenjevce, idem u Pecenjevce, vracam se isto iz Pecenjevce. E kad su ovi skolovani dosli nikako u padeze nisu mogli da smeste Pecenjevce pa su polako ali sigurno krenuli sa prepravkom u Pecenjevac. Ali selo se zove Pecenjevce i njegov naziv i nije iz jezika sa padezima. Zemlja plodna, prolazi pruga Solun Beograd, ljudi rade u Leskovcu i Nisu, a sade i krompir. Tomini bili siromasni, on na voz pa u kafanu, dok ga nije zapazila Silvana.... Jedan i jedinstveni Toma Zdravkovic.
Podelite komentar