Gorska služba spasla povređenog iz kanjona Vučjanke: Vežba pokazala spremnost za najteže situacije
Klizave litice, komplikovan sistem postavljanja nosila za povređenog, otežana komunikacija spasilaca sa povređenim, ali i spasilaca između sebe zbog huka vode kao i hladnoća samo su neki od izazova sa kojima su se spasioci Gorske službe spasavanja susreli prilikom vežbe evakuacije povređenog iz kanjona.
Vežba je održana u kanjonu reke Vučjanke, koji se odnedavno koristi i u komercijalne svrhe. Spasioci GSS-a su spremni i za nepredviđene okolnosti i na ovoj lokaciji.
- Tokom ove vežbe koristili smo opremu koja se ne koristi u standardnim akcijama spasavanja kao što su vinč i monopod, ali i proverili koje su tačke za bezbednu evakuaciju. Sama vežba sastojala se od izvlačenja povređenog kroz kanjon do suvog i ravnog terena, zatim izvlačenje nosila po kosom terenu do stene, podizanje nosila uz stenu visine oko 30 metara i na kraju transport nosila do najbližeg puta kojim može da stigne vozilo - objasnio je Branislav Ćurčin, spasilac Gorske službe spasavanja.
Vežbi spasavanja iz kanjona prisustvovalo je 20 spasilaca Gorske službe spasavanja koji su uspeli da izvuku nosila sa povređenom osobom sa dubine veće od 100 metara.
Kanjon reke Vučjanke nalazi se 18 kilometara od Leskovca. Na dužini od dva kilometra ima pad od 300 metara, pa je korito puno virova, vodopada i slapova.
Vučjanka je dugačka 18 kilometara, a izvire na planini Kukavici na oko 1.100 metara nadmorske visine. U svom srednjem toku, Vučjanka prelazi u kanjon dubine do 300 metara.
Vežba je deo projekta koji finansira Ministarstvo odbrane pod nazivom „Podizanje kapaciteta GSS Srbije za TiS u 2021. godini".
Video: Spasioci Gorske službe spasavanja, spremni su za najkompleksniju vrstu spasavanja iz stene
(Telegraf.rs)
Video: Skot Presler za Telegraf otkrio šta očekuje od administracije Donalda Trampa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.