Prvi dan u školi male Zoi: Nikad ceo dan masku nije nosila, tata čuva dvorište, mama ispraća prvaka
Sedmogodišnju Beograđanku muči jedna briga - da li će i u školi imati puno drugara kao što je u vrtiću
Svake godine Srbija ima oko 2.000 prvaka manje. Ono što je najveće blago jedne zemlje, a to su njena deca, u Srbiji nestaje. Za naše prvake prošla godina bila je konfuzna. Mnogi zbog onlajn nastave nisu upoznali drugare s kojima su godinu dana išli u isto odeljenje.
Ovu godinu počinju optimističnije. Jedna sedmogodišnjakinja Zoi ima samo ovu brigu - da li će u školi imati tako puno drugara kao što je imala u vrtiću.
- Imala je stvarno puno drugara u vrtiću, ali je svako otišao na svoju stranu i pitanje je da li će nekog od njih sresti u školi. To joj je najveća okupacija. Inače je spremna, kaže "sada kreću pčelice i zvezdice, a posle će petice". Zna da je sada velika i da će morati da uči - priča nam Marija S, ponosna mama prvaka iz Beograda.
Malena devojčica nema tremu, ali je mama i tata imaju. I to poprilično.
- Ja kao da krećem ponovo u školu. Za mene je ovo polazak u prvi razred takođe - kroz šalu poručuje ova mama. Svog prvaka ispratili su juče u 18 sati suprug i ona zajedno, a na prvi dan škole možda neće moći.
Naime, neke škole u Srbiji dale su preporuku da samo jedan roditelj dovede dete 1. septembra. Naši sagovornici nisu do sada dobili nikakvo obaveštenje, i nadaju se da će je zajedno uvesti u školu.
- Nema te korone koja bi nas sprečila da zajedno ispratimo našu Zozu. Muž i ja smo pričali da će, ako dozvole dolazak samo jednog roditelja, on ostati da "čuva" školsko dvorište, a ja bih ušla unutra sa ćerkom - kaže Marija.
Pred prvacima je još jedna novina - moraće da se naviknu da nose maske.
- Ona je ceo period korone išla u vrtić a tamo nisu morali da nose maske. Sada će u školi morati. Budući da smo se srodili sa alkoholom i sredstvima za higijenu, verujem da joj ni maska neće teško pasti - ističe ova mama.
Naročito joj je drago što će u školu krenuti normalno i što će moći da se druže, umesto da sede kod kuće i gledaju u ekrane. A ako se osvrnemo na početak teksta i priču o sve manjem broju prvaka, treba napomenuti i da se za iste te prvake ne uvode nikakve olakšice. Roditelji su i ove godine morali da plate između 100 i 200 evra samo za polazak u prvi razred.
- Mi smo dali oko 20.000 dinara. Oko 5.000 dinara je bio ranac, udžbenici oko 7.000, a tu su i patike, garderoba, pribor za školu. Srećom, Grad refundira novac za udžbenike, pa ćemo krajem septembra dobiti povrat novca - kaže Marija.
Video: Ovako se Zoi radovala pismu Deda Mraza
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hani
Maske, deci od 7 godina... Kiseonik koji je neophodan da dolazi do njihovih prepametnih glava je blokiran...Samim tim i pažnja, koncentracija, energija. Dečice mila neka vam je sa srećom polazak u školu! Umesto igre, zbližavanja učicete o distanci i socijalnom razdvajanju.Pustite decu da budu deca!!!
Podelite komentar
Sneza
U skoli se ne moraju nositi maske. Mame, nemojte to raditi svojoj deci.
Podelite komentar
Miki
Sta je tata pas cuvar?
Podelite komentar