Ko su "korona turisti" u Srbiji: Indusa smo se nagledali, ali bilo je tu još mnogo čudnih pasoša
Kada danas na ulici čujete strani jezik, pomalo se začudite, skoro kao devedesetih godina. Nažalost, korona je "odnela" turiste, ali oni se polako vraćaju. No, ove godine imali smo i specijalne "korona turiste" - Induse.
Indusi su u jednom momentu zaista preplavili grad, ali ne zato što su bili u naročito velikom broju u odnosu na neke druge goste - bilo je u julu svega 7.475, a u prvih sedam meseci ove godine 11.227 - već zato što su bili upadljivi.
Neki su nosili neobičnu odeću, primećivali ste ih po tenu i ponašanju, viđali smo čak i svojevrsne turbane. Indusi su bili najpre u velikom broju na aerodromu, a potom i po beogradskim hotelima. Cilj im je bio, pre svega, da "kupe vreme" u našoj zemlji, koja je proglašena bezbednijom u pandemiji korone, pa da da tako, boravkom kod nas, mogu da nastave putovanje dalje, pre svega u Britaniju.
A to vreme iskoristili su i da vide znamenitosti Beograda i Srbije.
Inače, jula 2019. godine, pre pandemije, u Srbiju je došlo svega 903, odnosno 8,3 puta manje indijskih turista!
Najveći gubitak ostvarili smo kada su u pitanju kineski i turski turisti - grupe simpatičnih Kineza sa vodičima postale su uobičajena slika, pa je jula 2019. bilo čak 16.273 gostiju iz ove dalekoistočne zemlje. Ove godine u julu, međutim, došlo je samo 1.558 njih. Neki su toliko obazrivi da su na beogradskom aerodromu viđeni u skafanderima!
Pandemija je "oterala" i Turke, kojih je ove godine u julu bilo 7.867, dok su oni pretprošle godine bili naši najčešći gosti - bilo ih je čak 22.086 jula 2019.
Generalno, povećao nam se i broj stranaca iz nekih drugih vanevropskih zemalja, tzv "ostali", grupa u koju su statistički svrstani koji inače nisu česti gosti, zabeležila je porast sa 5.281 na 6.685.
Zanimljivo je i da nam je gotovo duplirana poseta arapa iz Emirata: sa 802 jula 2019. na 1.415 jula ove godine.
Više je bilo i turista iz BiH, čak 11.925 (jula pretprošle godine bilo ih je 10.982), dok su simbolični rast za svega 3 zabeležili turisti iz Luksemburga.
Umeren je pad turista koji nam dolaze iz Austrije, Belgije, Nemačke, Rusije, Slovenije, Crne Gore, Francuske, Švajcarske... Međutim, znatno veći pad zabeležen je među turistima iz Bugarske, Grčke, Italije, Norveške, poljske, Rumunije, Hrvatske, SAD, Australij ei već spomenute Kine i Turske.
Ono što je, međutim, najzanimljivije, a tiče se Indusa, jeste što su oni ove godine ostvarili najveći broj noćenja 47.781. Za njima su "ostale vanevropske zemlje", tj. turisti koji su verovatno kao i Indusi čekali da im istekne vreme potrebno za nastavak putovanja, a koji su ostvarili 30.201 noćenje.
Inače, Indija je nedavno skinuta sa liste visokorizičnih zemalja, pa se očekuje pad broja ovih "korona" turista.
Za njima su turisti iz BiH sa nešto više od 28 hiljada noćenja, pa iz Turske sa 26.089. Ostali su imali pojedinačno ispod 20.000 noćenja.
Jula ove godine imali smo, inače, ukupno 129.999 stranih turista sa ostvarenih 359.196 noćenja. Od početka godine bilo je 393.773 turista i 1.144.625 noćenja. To je veliko smanjenje u odnosu na 2019. Tada je u prvih 7 meseci bilo 970.699 turista sa ostvarenih 2.148.189 noćenja.
Video: Kona brine dolazak turista iz ovih zemalja: Postoji neki otpor prema vakcinaciji
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
A ko im je dozvolio da uđu u Srbiju ?
Podelite komentar
Sneza
Iza tih " turistickih " poseta se nesto valja...zivi bili pa videli.
Podelite komentar
ILIJA
Zato smo sada "lideri" u regionu...svuda 500-600 obolelih kod nas 3500...
Podelite komentar