Lopovi kradu saobraćajne znakove i prave ograde od njih: Srbija oštećena za milion evra
Godišnje nestane više hiljada saobraćajnih znakova i putokaznih tabli
Krađa putokaza, čeličnih i žičanih zaštitnih ograda, pletiva, stubova, vrata znakova, lomljenje i ispisivanje grafita po njima ili zidovima za zaštitu od buke, samo su deo štete koju gotovo dnevno sabira Javno preduzeće "Putevi Srbije". Zbog krađe i uništavanja saobraćajne signalizacije i putne opreme, svake godine imaju oko milion evra štete.
Godišnje nestane više hiljada saobraćajnih znakova i putokaznih tabli. Kako cena presvlačenja kilometra puta u proseku košta oko 10 miliona dinara, upozoravaju da bi godišnje moglo da se rehabilituje 12 kilometara puta za iznos utrošenih sredstava za ukradenu i oštećenu saobraćajnu signalizaciju.
- Obim štete se uvećava kada se uzme u obzir da se podaci odnose na državne puteve, koji su u nadležnosti JP "Putevi Srbije", a nisu uzeti u obzir lokalni drumovi, ulice u gradovima i naseljima, koji su u nadležnosti gradova i opština - saopšteno je iz Javnog preduzeća "Putevi Srbije".
Na državnom putu lane je na deonici od petlje Kovilovo do raskrsnice za Padinsku Skelu oštećena vertikalna saobraćajna signalizacija u vrednosti od skoro pet miliona dinara. Oštećena su ukupno 63 saobraćajna znaka, trouglastih 12, kružnih 35, kvadratnih šest i pravougaonih 10 kao i 22 table za vođenje i upućivanje saobraćaja.
- Glavni razlog krađe saobraćajnih znakova je skup i lako upotrebljiv materijal od koga su napravljeni. Aluminijumski lim kao podloga za saobraćajni znak, kao i čelična cev prosečne dužine 2,2 metra koja ima veliku upotrebnu vrednost za pravljenje ograda i drugih konstrukcija, imaju značajnu vrednost na tržištu sekundarnih sirovina. Osim toga, kradu i kompletne čelične zaštitne odbojne ograde ili čelične plašteve, kutijaste profile, leđne trake, žičane ograde pored auto-puteva ili pletiva, stubove i vrata sa njih - kažu u Javnom preduzeću "Putevi Srbije".
Na spisku su i poklopci i slivne rešetke šahtova za odvodnjavanje državnih puteva. Dešava se i da vandali probiju i unište zaštitnu ogradu pored auto-puteva da bi napravili divlji priključak na njega, kako bi lomili znakove, pišu grafite na saobraćajnim znacima i tablama, prelepljuju ih reklamama. Na meti lopova je i ogroman broj PVC stubova, smerokaza čijim se drobljenjem obezbeđuje sirovina za proizvodnju plastičnih materijala.
Ukraden ili oštećen saobraćajni znak mora biti ponovo postavljen ili zamenjen od strane izvođača radova i to na teret JP "Putevi Srbije".
Mali broj rešenih slučajeva krađe
- Za poslednju deceniju, MUP Srbije razrešio je mali broj prijava protiv nepoznatih osoba i naših podnetih odštetnih zahteva. Napominjemo da se nijedan element saobraćajne signalizacije i opreme ne može naći u posedu trgovaca otpadnim materijalom, ukoliko nije prethodno rashodovan, kao ni investitora i izvođača radova na održavanju državnih puteva - kažu u JP "Putevi Srbije". -
- Krađa, uklanjanje ili oštećenje saobraćajne signalizacije i opreme smanjuje bezbednost i direktno ugrožava živote učesnika u saobraćaju, pa bi kazne za takva krivična dela trebalo da budu oštrij. Apelujemo da se uključe sve nadležne institucije - upozoravaju iz "Puteva Srbije".
Video: Ubacili u riverc dali gas pa otišli sa gomilom para: Krađa bankomata sa benzinske pumpe
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
maki
Sve se krade zato što nam je takav Zakon! Da su Zakonom veće kazne, za bilo koje kradje, da u zatvoru provede dobar broj godina, (da privatna svojina bude neprikosnovena) drugi bi dobro razmislili kada udju u tudju kuću, dvorište, njivu . . . .
Podelite komentar
ZA
Krade ko šta može,neko novac ako radi snjim,....,niko u Srbiji ne živi samo od svog rada i plate.
Podelite komentar
Milan
Pa ako prave ograde onda ih je valjda lako pronaći.
Podelite komentar