Ciklon koji nam do utorka određuje vremenske prilike, danima bio nad Nemačkom: Stiže novi talas kiše

 
 
 ≫ 
  • 11

Ciklon će do utorka doneti Srbiji i regionu novi talas obilnih padavina, pri čemu bi u mnogim predelima palo dodatnih 20 do 40 milimetara kiše po kvadratnom metru, lokalno i mnogo više, što bi dovelo do opasnosti od poplava na manjim tokovima bujičnog karaktera. Očekuje se i veoma velika opasnost od grmljavinskih nepogoda sa gradom

Novi Sad, nevreme, kiša, pljusak Foto: Telegraf.rs

Srbija će do utorka biti pod uticajem ciklona, uz opasnost od grmljavinskih nepogoda, grada i obilnih padavina. Od srede sledi stabilizacija vremena, a leto nam se vraća od četvrtka. 

- Srbija je i dalje pod uticajem visinskog ciklona. Centar ovog ciklona nalazi se iznad južnih predela Jadranskog mora i veoma je prostran, pa tako zahvata centralni Mediteran, Balkansko poluostrvo i Srbiju. Pod uticajem ovog ciklona vreme je veoma nestabilno sa čestim pljuskovima i grmljavinom. Kako su prethodnih dana do našeg područja stizale i velike količine pustinjskog peska iz Sahare, padavine ovih dana sadrže te čestice iz Sahare, a što će biti vidljivo na prozorima i na vozilima. Ova pojava potpuno je prirodna i ubičajena za naše područje, naročito tokom proleća, dok je leti veoma retka, što nije bio slučaj ovog leta - kaže meteorolog Đorđe Đurić.

U Srbiji su danima prisutne grmljavinske oluje i nepogode s gradom, olujnim vetrom i pljuskovima. U mnogim predelim zemlje prethodnih dana palo je 20 do 60 milimetara kiše po kvadratnom metru, a u delovima centralnog Pomoravlja i više od 100 milimetara. Na pojedinim lokacijama u Srbiji u vreme grmljavinskih nepogoda u veoma kratkom vremenskom intervalu pale su ogromne količine padavina.

- Srećom, reke i drugi tokovi imaju, zbog prethodnog veoma sušnog perioda, veoma nizak vodostaj, pa nema opasnosti od izlivanja reka, ali pri ovakvim obilnim padavinama uvek postoji opasnost na manjim tokovima od bujičnih poplava, kao i opasnost od toga da u urbanim sredinama odvodni sistemi ne mogu da prihvate veliku koiličinu vode u kratkom vremenskom intervalu. Kako su jun i prva polovina jula bili veoma sušni i zabeležen je ozbiljan deficit padavina. Padavine su u poslednjem času došle kao spas, jer bi stanje u poljoprivredi bilo veoma alarmantno. Ipak, i pored padavina, posledice suše će osetiti u prinosu, jer su padavine došle dosta kasno - dodaje.

Ipak, mnogi predeli Srbije prethodnih bili su i na udaru jačih oluja sa gradom, pa je grad pričinio ogromnu štetu, naročito na području Niša, Kruševca, Trstenika, Sjenice i mnogo drugih mesta.

Video: Strašni prizori poplava u Austriji: Bujica nosi sve pred sobom

Nakon temperatura i do 39-40 stepeni, konačno je došlo i do pada temperature na normalne vrednosti za sredinu leta. Ipak, usled padavina, veoma je visoka relativna vlažnost vazduha, pa je vreme veoma sparno i neugodno. Osveženje i dalje nije stiglo do krajnjeg istoka Srbije, pa tako temperature u Negotinu i dalje dostižu 35 stepeni, a suša sve više uništava poljoprivredne kulture.

- Srbija će i danas, ali i sve do utorka biti pod uticajem visinskog ciklona sa juga Mediterana. Strujanje u ciklonu je u suprotnom smeru kazaljke na satu, a položaj ciklona je takava da će nad Srbijom preovladavati istočna i jugoistočna visinska strujanja, pa će se tako i premeštati oblačni i padavinski, ali i grmljavinski i olujni sistemi. U nedelju promenljivo oblačno, sparno i nestabilno sa kišom i sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, naročito rano ujutro, a potom posle podne i uveče i tokom noći. Biće uslova za grmljavinske nepogode sa gradom, olujnim vetrom i obilnim pljuskovima. Sredinom dana u većini predela biće sunčanih perioda, osim na jugu i na zapadu, dok će na istoku i jugoistoku Srbije suvo biti i tokom prepodneva. Duvaće slab do umeren severozapadni vetar, na istoku Srbije i u donjem Podunavlju pojačan istočni. Maksimalna temperatura kretaće se od 26 do 32 stepena, u Negotinskoj Krajini do 35, a u Beogradu oko 30. podeoka - objašnjava Đurić.

I u ponedeljak i utorak biće promenljivo oblačno, sparno i nestabilno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Biće uslova za grmljavinske nepogode sa gradom, olujnim vetrom i obilnim pljuskovima. Minimalna jutarnja temperatura biće od 16 do 22, u Beogradu do 19 do 20 stepeni, maksimalna dnevna od 24 do 29, u Beogradu do 26 do 27 stepeni, a najtoplije će biti u Negotinskoj Krajini, sa temperaturom do 32 stepena.

- Ciklon će do utorka doneti Srbiji i regionu novi talas obilnih padavina, pri čemu bi u mnogim predelima palo dodatnih 20 do 40 milimetara kiše po kvadratnom metru, lokalno i mnogo više, što bi dovelo do opasnosti od poplava na manjim tokovima bujičnog karaktera. Očekuje se i veoma velika opasnost od grmljavinskih nepogoda sa gradom, pa su moguće nove štete u poljoprivredi. Dobtra vest je da nas od srede očekuje stabilizacija vremena. U sredu se očekuje smena sunčanih i oblačnih intervala, uz jak severozapadni vetar. Maksimalna temperatura biće od 23 do 27, u Beogradu do 25 stepeni - kaže meteorolog.

U četvrtak i petak će jutra biti veoma prijatna i svežija, a tokom dana sunčano i toplo, uz maksimalne temperature u većini predela od oko 30 stepeni, što su prosečne normalne vrednosti za sredinu leta. Prema trenutnom prognozama, narednog vikenda biće sunčano i veoma toplo, uz temperature i više od 35 stepeni.

- Ciklon koji trenutno deluje na vreme u Srbiji, ali i na celom Balkanskom poluostrvu, prethodno se nalazio iznad Nemačke i danima je bio stacionaran iznad istog područja, pa su iz tog razloga zapad i jugozapad Nemačke, Luksemburg, istok Holandije i Belgije danima bili na udaru katastrofalnih padavina i oluja. Mnoga naselja su potpuno razorena, a nastradalo je više 150 osoba. Ovo su jedne od najvećih poplava ikada u tim predelima, a sada opasnost preti i od brojnih brana. Srećom, vremenska situacija se potpuno stabilizovala, pa je vreme sunčano i tako će biti i narednih dana, što bi pomoglo ekipama spasičakih službi. Ovaj ciklon dospeo je do evropskog kopna sa Atlantika. Cikloni su potpuno prirodna i uobičajena pojava i veoma brzo se premeštaju u umerenim širinama. Ipak, ovog puta ciklon je danima bio stacionaran iznad Nemačke, pa je isto područje danima dobijalo ogromne količine padavina, što je dovelo do katastrofalnih posledica, a slična situacija dogodila se i sa ciklonom iznad Balkana i Srbije u maju 2014. godine - zaključuje Đurić.

Video: Divljaju poplave u Nemačkoj: Najmanje 6 poginulih, među žrtvama i vatrogasci

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 🥝

    18. jul 2021 | 16:30

    Mogu da padaju i ćuskije bitno da nije +40 već da može da se diše

  • Nema problema

    18. jul 2021 | 16:57

    Sta nas briga? Zgrade ce izdrzati ovaj ciklon... kako pricaju danasnji investitori, koliko ulazu u materijal i radnike, ne ciklon... crna rupa da nas proguta zgrade u Srbiji ce izdrzati... narocito ove sto se izgradise u poslednjih desetak godina...

  • Zeljko ex JSO

    18. jul 2021 | 16:44

    Znaci odnece nas Dunav u Crno more?!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA