Dr Jovanović: Dva puta su pred nama kako bismo uspostavili kontrolu nad epidemijom

 
 ≫ 
  • 8

Potrebna je masovna vakcinacija da bi se suzbila epidemija, ali je važno razmišljati i o dužini trajanja imuniteta rekla je za RTS virusolog prof. Tanja Jovanović

korona virus, koronavirus, bolnica, lekar Foto: Tanjug/AP

Profesorka Medicinskog fakulteta Tanja Jovanović je rekla za RTS da što se virus duže nalazi u cirkulaciji ima više prilike da se menja i da je sa svakim novim sojem potrebno podići nivo kolektivnog imuniteta i da je trenutno za zaštitu potrebno da se vakciniše 80 odsto populacije.

- Samo na taj način sprečićemo dalje širenje virusa i onemogućiti da virus nađe onoga koji nije zaštićen. Prema tome, mi imamo dva puta pred sobom. Jedan put je da poštujemo epidemiološke mere, drugi jeste vakcinacija. Jedino tako možemo da stanemo na put kovidu 19, odnosno da uspostavimo kontrolu nad epidemijom i da naredni slučajevi budu sporadični, a ne u formi epidemije - istakla je Tanja Jovanović.

Govoreći o delta soju, profesorka Jovanović, koja je virusolog, navela je da se taj soj nalazi u cirkulaciji i da je potrebno vreme da postane dominantan. Dodala je da očekuje da delta soj postane dominantan početkom septembra.

- Masovna vakcinacija je prioritet, ali pored masovne vakcinacije je potrebno razmišljati i o dužini trajanja imuniteta koji se postiže vakcinacijom, kao i o određenoj grupi osoba koje iz raznoraznih razloga, pre svega zdravstvenih, nisu razvili vakcinalni imunitet - kazala je profesorka.

Dodala je da starije osobe koje imaju slabiji imunski odgovor, osobe sa hroničnim i autoimunskim bolestima, mogu da budu u riziku, pošto nisu razvili odgovor na vakcinu i da, pre svega, za njih treba razmatrati treću dozu vakcine.

Govoreći o uvođenju obavezne vakcinacije, Tanja Jovanović je rekla da svako ima pravo da bira između zdravlja i bolesti, ali da nema pravo da ugrožava život i zdravlje drugih.

- Ja se zalažem za neki vid obavezne vakcinacije u određenim grupama stanovništva - kazala je profesorka Jovanović.

Predsednik Studentskog parlamenta Medicinskog fakulteta Aleksandar Đurić rekao je za RTS da je vakcinisano 75 odsto studenata četvrte i pete godine studija, ali i da je vakcinu primio i veliki broj studenata šeste godine.

- U narednom periodu planiramo da za prve tri godine sprovedemo anketu koja će nam pokazati koliko je tačno studenata vakcinisano i koji su to razlozi zbog kojih oni nisu još vakcinisani. Studenti najčešće navode da se plaše da je vakcina previše brzo napravljena i vode se time da su mladi i da njih korona neće previše pogoditi, da će oni to preležati na nogama, što, naravno, nije tačno, jer imamo primere da ima i težih slučajeva kod mladih - kazao je Đurić.

Dodao je da iskustvo boravka studenata medicine u kovid bolnicama, gde mogu da se uvere ko sve može da oboli od korone, može da bude velika motivacija za mlade da se vakcinišu.

"U tom trenutku najbolje vidimo kakva je situacija i to nas pokrene da se ne dvoumimo previše", istakao je Aleksandar Đurić i dodao da se on vakcinisao u februaru i da su putem predavanja pokušali da motivišu mlade da se vakcinišu.

Virusolog prof. Tanja Jovanović je pohvalila studente medicine pošto su pokazali i društvenu i individualnu odgovornost.

- Ne samo po pitanju vakcinacije, nego od samog momenta početka pandemije kovida 19, oni su se uključili u različite aktivnosti i pomagali zdravstvenom sistemu. Prvo su radili u okviru kol-centara, davali informacije građanstvu o samom virusu, infekciji, o načinu kako je moguće dijagnostikovati bolest, a zatim su i ušli u zdravstveni sistem i pomagali oko administriranja podataka i pomagali lekarima koji su imali mnogo više posla oko samih pacijenata - istakla je profesorka Jovanović.

Dodala je da su studenti već bili u zdravstvenom sistemu, pratili pacijente i na taj način su shvatili šta znači kovid 19 i kako se suočiti sa jednom novom pandemijom.

- Mi smo zajedno sa njima, pre svega sa Studentskim parlamentom, organizovali brojne tribine. Već u maju mesecu je bila organizovana prva tribina gde smo ih informisali o svim novim saznanjima vezano za virus, za patogenezu bolesti, za laboratorijsku dijagnostiku i sve ostalo što je bilo potrebno da znaju kako da sačuvaju sebe - navela je profesorka.

Dodala je da je bio održan i kurs o pravilnom oblačenju i svlačenju lične zaštitne opreme, zbog čega su bili spremni da već u maju prošle godine, kada je situacija bila mirna, sa onlajn nastave pređu na nastavu na klinikama i nakon testiranja nijedan student nije bio pozitivan.

Video: Aleksandar Vučić o obaveznoj vakcinaciji: Sutra bih to uradio, ali ne mogu da kršim Ustav!

(Telegraf.rs)

Video: Tap 011 o karijeri, razlasku, ponovnom okupljanju, "ludoj" anegodti iz devedesetih

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    14. jul 2021 | 12:29

    Ko hoće hoće, ko neće i ne mora. Postali ste dosadni.Mladi vide i hvala Bogu imaju mozga.

  • Zdravko

    14. jul 2021 | 12:28

    Ne utičem na ničiju odluku samo imam jedno pitanje za one koji su služili vojsku a protive se vakcinaciji. jesu li smeli da odbiju onu tzv vojnu vakcinu? Znaju li šta je bilo u njoj i imaju li posledice? Za mlađe nemam pitanja jer oni su većina rođeni na internetu i najveći cilj u životu im je da budu rijaliti zvezda ili influenser-ka. Za minuse me da prostite zabole stojko jer od toga ne živim.

  • J..

    14. jul 2021 | 12:16

    Snage nemam da citam sve izjave lekara kriznog staba...no mogli bi ste da uvedete besplatna brza testiranja i tako bi smo stali na put tim talasima vasim...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA