Još se ne zna kako je na Košutnjaku stradao dečak (15): Sve bazene u Srbiji kontroliše 17 inspektora

 ≫ 
  • 1
Bazeni na Košutnjaku, SC, Sportski centar Foto: Marko Jovanović

Još nije zvanično utvrđeno kako je stradao petnaestogodišnji dečak krajem juna na bazenu Košutnjak. U međuvremenu je nastavljena crna serija. Stradali su mladići i deca na divljim plažama, ali i zvaničnim kupalištima i bazenima. U Srbiji trenutno ima samo 17 inspektora za sport. Da ih je više i kontrole bi bile češće, kako državnih, tako i privatnih bazena, kažu nadležni.

Pomoćnik ministra za omladinu i sport Darko Udovičić ističe da je prema nomenklaturi sportskih zanimanja i zvanja definisano zanimanje sportski spasilac.

- Za spasioca je predviđen broj praktične obuke od 240 časova, a za spasioca instruktora 320 časova - dodaje Udovičić.

Upravo to kontrolišu sportski inspektori, ali na republičkom nivou ih je samo tri. Ostali su raspoređeni po pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave. Po potrebi, proveravaju da li je osoba zvanje spasioca propisno stekla i da li ima potrebnu licencu za rad.

Takođe, po prijavi, mogu da provere da li na bazenima dežura predviđen broj spasilaca. Ali, kada je kapacitet bazena 2.500 ljudi, kao na Tašmajdanu, pitanje je da li samo pet spasilaca, koliko je propisano, može sve da kontroliše.

Prema Pravilniku o uslovima za obavljanje sportskih delatnosti iz 2013, stručni nadzornici kontrolišu spasilačke službe, a prema Zakonu o sportu svaka jedinica lokalne samouprave je dužna da ima sportskog inspektora, ali to nije tako.

- Sigurno da je mali broj inspektora na 145 jedinica lokalne samouprave i da nije dovoljno da pokriju sve, to znamo, pa zato ćemo u budućnosti gledati da brojčano ojačamo taj deo i da kvalitet njihovog rada bude bolji - naglašava Udovičić.

Nismo uspeli da posetimo privatne bazene koje smo želeli, ali svi s kojima smo kontaktirali rekli su nam da imaju dovoljan broj spasilaca. Ako su privatni bazeni registrovani kao privredno društvo ili ustanova, inspektori u jedinici lokalne samouprave imaju pravo da ih kontrolišu.

Kada je temperatura takva da nam je vruće i u vodi, gužve su neizbežne, pa se postavljaju pitanja – da li sve bazene može da kontroliše 17 ljudi i da li o svim kupačima može da vodi računa tek nekoliko spasilaca.

Video: Saveti za bezbednost u i pored vode: Dete može da se udavi za manje od 30 sekundi

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Бонвиван

    6. jul 2021 | 08:22

    Држава доноси закон, успоставља правила и контролише њихову примену. Корисници се понашају у складу донетих правила и у оквиру дозвољених радњи и нема проблема...али негде у некој измишљеној земљи. Не зна се да ли закон више крше они који доносе закон и правила или корисници, кад се деси несрећа тражимо кривца јер као заједници биће нам лакше. Савет за ново време и ново доба јесте чувајте се других али и себе самих и наших лоших навика!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA