Crkva kod Požege stara skoro 2 veka tone zbog podzemnih voda: Meštani u strahu da se ne uruši
![Crkva svetog Godovika, Prokuplje Crkva svetog Godovika, Prokuplje](https://xdn.tf.rs/2021/06/18/1624012684crkva-godovik-rina-460x0.jpg)
I dok se javnost zgražavala nad srušenom pravoslavnom crkvom u Konjević polju kod Bratunca, u požeškom selu Godovik već decenijama nazad Crkva Svetog proroka Ilije je u lošem stanju. Zbog nezavidnog terena na kom je izgrađena polovinom 19. veka, njeni temelji tonu. Prošarana je brojnim pukotinama, a meštani se ponekad plaše da će se svetinja srušiti pred njihovim očima.
Ako je verovati pričama koje se u ovom kraju prenose sa kolena na koleno, crkva je tada građena zahvaljujući novcu meštana Godivičke parohije na čelu sa lokalnim bogatim trgovcima koji su želeli da izgrade veću i bolju svetinju od one koju su izgradili parohijani iz Užica.
U tome su upeli jer je crkva u Godoviku za oko tri metra viša, ali tlo koje su birali nije bilo baš najpovoljnije.
- Sama pozicija crkve nije baš najsrećnije izabrana, jer se radi o podvodnom području. Došlo je do pucanja, pre svega zapadnog zida koji je u najlošijem stanju što je tokom vremena uslovilo pomeranje zvonika od nekih 20 centimetara od svoje ose. Ono što smo otkrili prilikom istraživanja ove građevine jeste da je brod crkve u dobrom stanju, ali da je zvonik prilično ugrožen. Sam zvonik, iako iz nekih uglova alarmantno deluje, stabilniji je nego što izgleda. Međutim, ukoliko u nekom skorom budućem periodu ne bi došlo do sanacije mogla bi da propadne - rekao je za RINU arhitekta Bojan Tešić.
Dugo je postojala inicijativa za sanaciju i rekonstrukciju ove crkve u selu Godovik, nakon nekoliko meseci pripreme urađen je i projekat, koji je ove godine potpuno kompleterin i čeka svoju realizaciju. Nosilac projekta je Crkvena Opština Godovik. Arhitekta Bojan Tešić, koji je angažovan od strane CO Godovik ističe da je dokumentacija predata Ministarsrtvu kulture i informisanja u nameri da se dobiju sredstva za rekonstrukciju.
- Sam projekat sanacije podrazumeva utezanje temelja ispod zapadnog zida i pravljenje prstena oko cele građevine, kako bi se obezbedio postament objekta. Projekat je urađen uz saglasnost Zavoda za zaštitu kulturnog nasleđa iz Kraljeva, pod vođstvom arhitekte Rajka Čubrića a član tima na izradi projekta i autor konstruktivnog rešenja temelja je profesor Dr Nenad Šekularac sa Arhitektonskig Fakulteta Univerziteta u Beogradu. Ono što otežava situaciju jeste to što imamo jako oskudnu literaturu kad je u pitanju ova građevina. Uspeli smo da zaključimo da je jedna velika rekonstrukcija urađena neposredno nakon Prvog svetskog rata, kada su postavljene i spomen ploče na zapadnom zidu - kaže Bojan.
Sanacija i rekonstrukcija Crkve Svetog proroka Ilije biće rađena fazno i iziskuje velika finasijska sredstva. Deo za ove namene već je izdvojen iz budzeta opštine Požega, kao i od donacija privrednika ovog kraja.
- Prva faza sanacije podrazumeva izradu drenaže oko same crkve, kako bi se sanirale posledice postojećih podzemnih voda i kako bi mogli nastaviti sa daljim radovima. U procesu smo finalizacije selekcije izvođača za samu drenažu, nakon toga će uslediti praćenja i analize pomeranja, kao i ostali pripremni radovi - izjavio je Tešić.
Ceo kompleks Crkve Svetog proroka Ilije zajedno sa Crkvom Svetog Đorđa pod zaštitom je države kao kulturno-istorijsko dobro od velikog značaja.
(Telegraf.rs)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Majstor
Potrebno je izvršiti iskopinu na strani gde tone i Pur penom ispuniti ispod temenja !
Podelite komentar