U kom roku je zdravstvena ustanova dužna da obavesti porodicu o smrti njihovog člana?
Za vreme pandemije korona virusa, nikad više porodica za smrt svog člana nije saznalo iz medija, umesto od bolnice iliti lekara, a ruku na srce to se dešavalo i ranije. Nisu retki ni slučajevi da porodica sazna za smrt a da im telegram stigne minimum dva dana kasnije, što, kako kažu lekari, nema veze sa bolnicom. Postavlja se pitanje u kom roku je zdravstvena ustanova dužna da obavesti porodicu o nemilom događaju.
Po članu 205 Zakona o zdravstvenoj zaštiti porodica o smrti treba da bude obaveštena najkasnije u roku od 6 sati od utvrđivanja smrti.
- Zdravstvena ustanova je dužna da obavesti punoletnog člana porodice o vremenu smrti, a nadležni doktor medicine o uzroku smrti pacijenta odmah, a najkasnije u roku od šest sati od utvrđivanja smrti, kao i da obezbedi punoletnom članu porodice neposredan pristup telu umrlog lica, radi provere identiteta - navodi se u članu 205.
U njemu se dodaje da član porodice može da odbije neposredan pristup telu umrlog lica, ali da o tome mora da se sačini službena beleška, koju potpisuje član porodice umrlog lica.
Za svako umrlo lice, inače, utvrđuje se vreme i uzrok smrti, na osnovu neposrednog pregleda, a to može da utvrdi samo doktor medicine. Ako je osoba umrla u zdravstvenoj ustanovi, po članu 203 ovog Zakona, o tome se pored porodice, obaveštava i nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
Kako to u praksi izgleda, objašnjava nam naš najbolji kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić, nekadašnji direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, danas savetnik direktora u Instititu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje". On kaže za Telegraf.rs da se porodica po pravilu obaveštava dva sata nakon što se konstatuje smrtni ishod, a objašnjava i zašto je to tako.
- Lekar ili zdravstvena ustanova je dužan da obavesti porodicu preminulog dva sata nakon konstatovanja letalnog ishoda lečenja telefonom ili telegramom. To je pravilo. Smrt se utvrđuje u roku od dva minuta ali da ne bi došlo do nekih iznenadnih situacija, recimo da pacijent oživi, porodica se obaveštava nakon 2 sata - kaže prof. dr Ristić za naš portal.
Prema njegovim rečima, bolnica ne snosi odgovornost za to što se dešava da telegram stigne dva dana posle smrti:
- Mi kada pošaljemo telegram, imamo potvrdu kada je naručen odnosno primljen i to je opravdanje za bolnicu.
Pašalić: Potrebna empatija lekara
Zaštitnik građana Zoran Pašalić, pozivajući se na Zakon o zdravstvenoj zaštiti potvrđuje da članove porodice pacijenta umrlog u zdravstvenoj ustanovi, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, o uzroku smrti odmah a najkasnije u roku od šest sati obaveštava nadležni lekar, dok ih o vremenu smrti obaveštava ta zdravstvena ustanova.
- Uz svo razumevanje za otežane uslove rada medicinskih radnika u vreme pandemije, ne smemo zaboraviti na ljudskost i saosećajnost. Lekar koji porodici saopštava informaciju o smrti njenog člana mora da bude osoba puna empatije i razumevanja za bol i tugu koje osećaju ljudi koji su izgubili voljenu osobu - rekao je Pašalić.
Ombudsman navodi i da saopštavanje informacija o ličnom i emocionalnom gubitku određene porodice ne bi trebalo da bude svedeno na rutinsko obavljanje posla.
- Situacije u kojima ljudima treba saopštiti lošu vest zahtevaju da osoba koja to radi ima sposobnost da razume osećanja druge osobe koja je doživela ličnu tragediju - naveo je Pašalić.
On ukazuje i da je empatični odnos lekara prema pacijentu, njegovoj porodici i bliskim prijateljima definisan i Кodeksom medicinske etike Lekarske komore Srbije, koji u članu 54 ističe da je lekar dužan da se prema njima odnosi sa puno razumevanja i da sa njima sarađuje u korist pacijenta.
Video: Lončar: Pokušaćemo da bez obdukcije otkrijemo uzrok smrti
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
...
U roku od odmah.
Podelite komentar
Reks
U roku pre nego što se ohladi.
Podelite komentar
Ljuba
Ovako to ide kod nas. Med.sestra ili doktor obavestava prijatelja koji drži prodavnicu pogrebne opreme o smrti pacijenta, a prodavac pogrebne opreme zove familiju preminulog, izjavljuje saučešće i nidi svoje usluge oko sahrane.
Podelite komentar