Danas je Svetli petak, dan posvećen ženama i majkama: Ovo su običaji koje bi trebalo da ispoštujete
Svetli petak se zove zato što je u Svetloj nedelji, a u nekim krajevima je poznat kao Trapavi, ali i Sebični i Blaženi
Vernici i Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas obeležavaju Svetli petak, prvi petak koji dolazi posle Vaskrsa.
Ovaj praznik zauzima posebno mesto u narodnom verovanju i slavi se u mnogim krajevima zemlje.
Svetli petak se zove zato što je u Svetloj nedelji, a u nekim krajevima je poznat kao Trapavi, ali i Sebični i Blaženi.
Za ovaj petak, koji se još naziva i Svetli petak, po Srbiji i Bosni je rašireniji naziv Istočni petak. Naziv mu je nastao od reči istočnik, što znači: izvor, jer je bilo u običaju da se, rano zorom, odlazi na izvore i kladence, gde se obredno, radi zdravlja, umivalo. Ova okupljanja su prerastala u svetkovinu koja se, uz obed, tu obeležavala celog dana.
Ono što je posebno u vezi sa ovim danom, jeste što je jedan od retkih petaka u kome se ne posti, pa se u nekim krajevima njegov naziv "Blaženi" vezuje za reč "blagotu", što znači jesti mlečne proizvode.
Ovaj dan prosvećen je Presvetoj Bogorodici, koja se danas u bogosluženju naziva Živonosni istočnik. Zato se smatra da je posvećen ženama i majkama koje danas ne bi trebalo ništa da rade.
Zato u nekim krajevima žene na Svetli petak treba da porane i u ranu zoru odu na najbliži izvor ili vodicu, gde se umivaju, piju vodu, beru cveće, vesele i vraćaju se kući tek uveče. Time one prizivaju blagostanje za narednu godinu.
U nekim delovima Srbije se za ovaj praznik kolje jagnje.
U selima oko Niša i Pirota ponovo se farbaju jaja kao i za Vaskrs, samo što su ova namenjena mrtvima, a nose se na groblja u ponedeljak.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.