Sećanje na Milicu Rakić: Devojčica koja je postala simbol stradanja i opomena agresoru
Te 1999. godine gorelo je nebo nad Batajnicom - najveći srpski vojni aerodrom bio je gotovo svakodnevno cilj agresorske avijacije i raketiranja, a PVO raspoređen svud naokolo. U toj vazdušnoj bici, brutalnom bombardovanju, smrtonosni komad projektila uleteo je u jedan dom i razorio njihov život. Poginula je mala Milica Rakić, sedeći bezbrižno na noši.
Neverovatan, nesrećni splet okolnosti, možda nije bio namera agresora, ali svakako posledica bezumnih napada iz vazduha, a smrt malog anđela zavila je Srbiju u crno. Milica Rakić postala je simbol nevinih žrtava, jer je imala samo 3 godine. Živela je na spratu male zgrade u gusto naseljenom delu Batajnice, kod škole. Zlo, smrt, došla je pravo po nju, a smrt su sejali NATO avioni.
Napad se dogodio nešto posle 21.30 sati, Milica Rakić preminula je ubrzo posle napada, dok je još nekoliko ljudi bilo ranjeno.
Prema nekim podacima u pitanju je bila eksplozija kasetne bombe, a ne geler, deo velikog projektila.
Rat je prohujao, a Milica Rakić nije ostala jedino dete žrtva bombardovanja. Deca koja su stradala te 1999. godine, međutim, oličena su u Milici Rakić, pa je ona i glavni motiv spomenika stradalim mališanima koji je podignut na Tašmajdanu 2000. godine.
Roditelji su se retko oglašavali u medijima nakon bombardovanja. Ali, njihove izjave zabeležene TV kamerom jednom prilikom, u prisustvu ćerke koja se kasnije rodila, i danas izazivaju jezu, a sve koji se sećaju NATO agresije na momenat vraćaju u ovaj težak period.
- Kad je bombardovanje bilo nikad nije smela sama u kupatilu da bude. Uvek je tražila da neko stoji pored nje. A tog trenutka sam japitala "Hoće mama da ide s tobom", rekla je "Neka, sama ću". Samo što sam je stavila na nošu i izašla samo se čula eksplozija - svedočila je njena majka Dušica.
Kako je u istom prilogu ispričao njen otac, Žarko, pitanje je kako bi prošla Dušica da je ostala u kupatilu. Jer, bilo je puno gelera, prozor je bio uništen, a deo je prošao i kroz zid. Odbijeni geler iz kupatila probio je čak i ulazna vrata stana. Srećom, njen brat Aleksa preživeo je napad, ali je teško podneo gubitak sestrice.
- Kad sam je uzeo i kad sam je podigao prva moja reč koja je bila "Izgubili smo je". Ja sam znao da je toliko mala, toliko krvi na jednom mestu, da je to... - kazao je otac Žarko.
Sećanje na malu Milicu ne bledi. U manastiru Tvrdoš nalazi se i njena freska. Postoje ideje da bude kanonizovana kao novomučenica.
Kako piše Pink, jedna meštanka Batajnice redovno održava grob, s obzirom na to da poznaje roditelje Milice Rakić.
- Dolazi Žarko, njen tata, redovno na njen grob. Uvek je obučen u crno. Majka ne dolazi tako često jer je bolesna. Žarko stradaloj mezimici i posle 22 godine donosi sveže cveće - priča ona, pokazujući spomenik.
Na spomeniku su uklesane i bolne reči Miličinih roditelja.
"Mojoj mrvici. Znaš mrvo moja, kad vidim tvoje drugare pustoš mi u duši vlada! Oprosti mi zbog toga. Reci mi mrvice moja, kako to Bogu ponestaju anđeli? Znam da si zbog toga otišla, ali kako kada si i anđeo bila i ovde! Reci mi anđele moj mali, gde da idem, gde da te tražim..."
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
deks
Prokleti NATO seme im se zatrlo zlocinacko
Podelite komentar
Minaaa
Anđeo božiji dušice draga neka im Gospod vrati bezdušnici nećemo te zaboraviti kao i moje komšije 3 dece su poginula od njihovih bombi NATO zlikovci
Podelite komentar
N
Ko lupa minuse neka doceka isto i gore.
Podelite komentar