"Kad nam ljudi kažu gde su se inficirali, vidimo da je većina imala kontakt sa zabavnim sadržajem"

Direktor Infektivne klinice KCS dr Goran Stevanović ukazao je danas da broj zaraženih korona virusom i pregleda u ambulantama stalno raste, kao i broj pacijenata koji zahtevaju lečenje u bolnicama, dodajući da je 30 odsto pregledanih u trijažnoj ambulanti Infektivne klinike zahteva hospitalizaciju odmah.

- Rast brojki je danak nepoštovanju mera, i tome što smo jedna od najsrećinih zemalja u Evropi po dostupnosti vakcina i mogućnosti da se vakcinišemo, a neki su zaboravili da moraju da se poštuju mere i pored toga, dok se ne stekne imunitet - rekao je Stevanović koji je sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom obišao kovid bolnicu u Batajnici.

Rezultat svega toga su - puna bolnica u Batajnica, i druge bolnice, Infektivna klinika i Medicina rada sa pomoćnim krevetima... , kaže Stevanović.

On je ukazao da je poseban problem to što su i u kovid amulantama uglavnom pacijenti sa teškim klinčkim slikama, pa tako 30 odsto pacijenata pregledanih u trijažnoj ambulanti Infektivne klinike odmah zahteva hospitalizaciju.

Najveći broj njih zahteva i kiseoničku potporu.

- Potrošnja kiseonika je ogromna u svim bolnicama, a to govori u prilog težini kliničke slike pacijenata - istakao je Stevanović.

On je ukazao da više ne obolevaju samo stariji, već se lekarima obraćaju i mlade, a dolaze i čitave porodice.

- Kada pacijenti sa nama podele informacije o tome gde su se tačno inficirali, vidimo da je većina imala kontakt sa nekim zabavnim sadržajem, kao što su skijališta, turizam, lokali, restorani, proslave. To je dokaz da minimalno opuštanje može da ima katastrofalne posledice - rekao je Stevanović.

On je poručio da ne može biti opuštanja, dok ne bude uspešno vakcinisana bar polovina polulacije, a to znači dve nedelje od druge doze vakcine.

Stevanović je rekao i da bi u narednom periodu trebalo reći da vakcinisane osobe moći da urade nešto, što nevakicnisani neće moći, i da to neće biti diskriminacija, već privilegija odgovornih prema sebi i društvu.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Anna

    16. mart 2021 | 13:31

    Ha, ha, ha.... Škola čoveku ne daje pamet već samo znanje, kod ovih školovanih im dala LUPANJE! Ja sam prelezala koronu a zarazila sam se tako što sam čoveku pružila ruku na ulici! Muž mi se zarazio na POSLU, radi u državnoj firmi! Zatvoriti butike a ne prehranbene prodavnice??? Čemu to, dragi školovani svete! Objasnite mi razliku ući u prodavnicu, apoteku, pumpu neću se zaraziti a ako udjem u butik, kod automehaničara, cvećaru onda ću se zaraziti. SIGURNO SAM GLUPA KAD NE PRAVIM RAZLIKU!!!

  • Dr Laza

    16. mart 2021 | 13:27

    Znači u gradskom prevozu se ne može zaraziti ili i to spada u zabavni sadržaj?

  • Sramota

    16. mart 2021 | 13:00

    Rijalitije niko ne sme da pipne, a ovamo iskaljujete bes na ugostiteljima koji jedva krpe kraj sa krajem. Ukinite prvo rijalitije pa onda mere uvodite. Tamo će večeras biti žurka i dolaziće im pevači, a hoće li komunalna tu ući i rasterati bolumentu?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA