Medicinski deo Kriznog štaba predlaže policijski čas: Zalažu se za "lokdaun", tim ide u Vranje
Završena je sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, koja je počela u 15 sati. Medicinski deo Kriznog štaba tražio je potpuno zatvaranje Srbije na sedam dana, kazao je pokrajinski sekretar Zoran Gojković na konferenciji za medije posle sednice Kriznog štaba.
- Medicinski deo Kriznog štaba je predložio danas da se maksimalno spreči mgućnost svih kontakata kroz vid policijskog časa. To je ono što oni vide kao jedino rešenje problema. Oni jasno kažu da bi to u ovom trenutku bilo najcelishodnije što se tiče epidemiološkog dela - rekao je Gojković.
On je dodao da to nosi ekonomske posledice, te da treba da se sastanu iznova kroz dan, dva.
- Moramo voditi računa o javnom zdravlju i o tome kako ćemo kao država uspeti da podnesemo ne samo ekonomski nego i socijalno i psihološki eventualno novo zatvaranje.
Na pitanje o tome koji je njegov stav Gojković je rekao da poštuje zahtev struke, jer je lekar, te da mu je jasno da je veliko opterećenje na zdravstveni sistem, te da ljudi godinu dana rade na granici izdržljivosti.
- Još uvek imamo dobar odgovor zdravstvenog sistema. S obzirom na funkciju koju vršim, koja je na neki način i politička funkcija, nama je u ovom trenutku najveći problem da uspešno sprovedemo vakcinaciju, jer ako imamo povećan broj obolelih, mi ne možemo da vakcinišemo ljude - rekao je.
U vezi sa uvođenjem policijskog časa rekao je da postoje razlozi i za i protiv.
- Ulazimo u jednu fazu špekulacija. Želim da budem jasan, želja medicinskog dela Kriznog štaba jeste da se maksimalno spreče svi mogući kontakti, a to je jedino moguće policijskim satom i vanrednim stanjem, to nam omogućava zakon - rekao je.
On je rekao da je nemoguće kontrolisati one koji bi se okupljali u zatvorenom u slučaju zatvaranja (samo) ugostiteljskih objekata, a druga stvar jeste socijalni i psihološki problem, zbog čega se na predstojećoj sednici odlučuje o tome da li će se to desiti ili ne, rekao je navodeći da će odgovor biti doneti u skorom vremenskom periodu, te da ne može da precizira da li će se to desiti za dan, dva, tri.
Ističe kako se razmatraju pojačane mere zbog opterećenosti zdravstvenog sistema i nemogućnosti vakcinacije obolelih ljudi.
- Imamo svaki dan sve veći broj bolesnika, povećava se njihov udeo u bolničkim ustanovama. Batajnica još uvek nije u punom kapacitetu, isto je u Kruševcu - rekao je o popunjenosti kapaciteta i povraćanju zdravstvenih ustanova u kovid sistem.
Najavio je i ekipu stručnjaka koji će proveriti zbog čega je toliko dugo loša situacija u Vranju.
- Tu se nešto ne događa kako treba - rekao je.
On je komentarisao i da li ćemo se vratiti u situaciju kada je u decembru bilo gotovo 8.000 zaraženih.
- Sve je na nama. Koordinator inspekcija je rekao da je urađeno više od 1.700 vidova nadzora, da je zatvoreno 44 objekta - kazao je on navodeći da se mere ne poštuju.
Izvor iz Štaba: Bilo bi dobro da mere budu rigoroznije
Na sednici će se, ranije je rekao naš sagovornik, najpre analizirati epidemiološka situacija u zemlji koja se pogoršava. Medicinski deo Kriznog štaba strahuje od novog pika tokom ovog meseca, a najviše zbog povratka svih gostiju sa planina.
- Bilo bi dobro da mere budu rigoroznije i tokom radnih dana, s obzirom na to da imamo sve veći broj prvih pregleda. Bolnice su sve punije. Ipak, pre će biti će opet da bude skraćenje radnog vremena za predstojeći vikend, a sve ostalo da ostane po starom - kaže naš izvor iz štaba.
Pored toga što se povećava broj prvih pregleda, sve su punije i bolnice, odnosno raste broj hospitalizacija.
Na prošloj sednici Kriznog štaba doneta je odluka da ugostiteljski objekti i tržni centri rade do 14 sati vikendom.
Uprkos tome, bilo je onih koji su kršili ove mere.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je juče izjavila da se nada da ćemo bez radikalnijih mera uspeti da smanjimo broj obolelih. Sa druge strane zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je da je Beograd bio u pravu kada je bio protiv skraćenja radnog vremena jer oni koji hoće da krše mere, oni ih krše.
U Srbiji je, prema poslednjim informacijama, korona virus potvrđen je kod 3.469 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 16 pacijenata.
Testirano je 13.286 osoba. Na respiratoru su 164 pacijenta.
Ukupno je vakcinisano 1.466.582, a revakcinisano 521.382.
Video: Pelemiš: Krizni štab nije odgovoran za žurku od 700 ljudi
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
slavko
Svi na ulicu!!! Dosta je !!!
Podelite komentar
Brana
Mene više da zatvore neće moći NIKO!Mogu da me love i da pucaju na mene jer ću ja na njih sigurno!Nikafa više neću provesti sunčani mart u stanu,NIKADA!Eno vam skijalista puna i klubovi koji prave žurke,restorani i kafići pa ih slobodno zatvarajte ali mene u 4 zida živog vise nikada!
Podelite komentar
Sale
Drugi u Evropi po broju vakcinisanih kako prenose mediji a prvi na planeti po broju obolelih! Ima li logike ?
Podelite komentar