Svakog vikenda na planini Zlatibor povećava se broj stanovnika. Iako doba korona virusa ovaj biser oaza je za mnoge, koji su se sada, više nego ikad ranije, okrenuli prirodi. Rekordi po poseti su oboreni, a preko 30.000 gostiju na Zlatiboru je boravilo tokom državnih praznika. Jedan od najposećenijih lokaliteta koji ne zaobilaze ni mladi, ni stari, svakako je Stopića pećina koja se nalazi na samo 19 kilometara od centra planine, a koja je ime dobila po zaseoku u kom se nalazi.
- Njeni istraženi hodnici dugački su oko 1600, a peščaka staza dugačka je oko 300 metara, međutim to je sasvim dovoljno da se spoznaju sve lepote i specifičnosti Stopića pećine. Njen ulaz je impresivan, visok je oko 18 i širok preko 30 metara, tako da ova pećina nikad nije bila skrivena.
Prva noga koja je kročila na ovo zltiborkso tle, mogla je da je primeti i uđe - rekao je za Rinu Bojan Sekulić, turistički vodič.
Prvi istraživači ovog areheološkog lokaliteta bili su češki spaleolozi koji su prilikom boravka u Stopića pećini koristili čak i posebnu ronilačku opremu. Tada je otkriveno da se pod zemljom nalaze dugački hodnici i pet dvorana, ali i najveći podzemni vodopad na Balkanu prozvan i "Izvor života".
- Ovde su se svojevremeno skrivali hajduci, četnici i partizani. Na ovom mestu su se spasavali od neprijatelja, zato je ovaj vodopad dobio takvo ime. Posle njega se više nije moglo proći. Visok je oko 10 metara i ispred njegove lepote vam ponestaje dah - kaže Sekulić.
Stopića pećina je i rečna, jer kroz nju protiče Trnavski potok. Čini je pet celina: Svetla dvorana, Tamna dvorana, Velika sala sa kadama, Kanal sa kadama i Rečni kanal. Zaštitni znak Stopića pećine svakako su i atraktivne bigrene kade koje formiraju kosi zid preko kog se voda stalno preliva.
Ovo mesto bilo je najposećeniji turistički lokalitet u Srbiji tokom 2019 i 2020. godine sa preko 90.000 ostvarenih poseta, a Stopića pećina bogatija je i za novih 50 metara staza koje su uređene i dostupne za turističke obilaske.
- Nova pešačka staza vodi kroz kanal sa kadama do novog proširenog prostora, pa svi posetioci sada imaju priliku da obiđu novih 17 bigrenih kada dubine od dva do 7,5 metara. Ovaj deo staze veoma je bogat pećinskim nakitom a najveća atrakcija je veliki stalaktit, visine preko šest metara koji se nalazi iznad najdublje kade. U centru kade uronjen je vrh samog stalaktita - izjavio je Sekulić.
Ono što posebno privlači pažnju u uređenom delu pećine je "kapija" koja je ukrašena impozantnim pećinskim nakitom, ali i natpisi pronađeni na zidovima kanala koji ukazuju na to da su speleolozi istraživali Stopića pećinu još davne 1920. godine.
Novi uređeni deo pećine osvetljen je rasvetom sa belim led svetlima, a doživljaj upotpunjuje i podvodna rasveta.
Video: Stopića pećina samo tokom septembra ostvarila posećenost kao za celu 2019.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Рус
Je li elita završila zimovanje? Je li se odmirila?- Jeste. Onda zatvaraj sirotinju u karantin.
Podelite komentar
Olio
Trebalo je da svi ostanu na Zlatiboru, a ne da zatruju Srbiju zbog njihovog egoizma.Isto važi i za "kopaoničare"!
Podelite komentar
Epidemioloske mere
Da li su se i u pećini sa slabom ventilacijom postovale epidemioloske mere??
Podelite komentar