Subotica menja statut, očekuje se bunjevački postane službeni jezik
Gradsko veće u Subotici, na predlog gradonačelnika, donelo je odluku o promeni Statuta grada, a razlog je mogućnost da bunjevački jezik postane službeni jezik.
Na inicijativu Nacionalnog saveta Bunjevaca, da se u službeni jezik, uz srpski, mađarski i hrvatski jezik, uvrsti i bunjevački, gradonačelnik Subotice Stevan Bakić odlučio je da se predlog nađe na dnevnom redu sledeće sednice Skupštine grada i da konačnu odluku o tome donesu odbornici. Ukoliko predlog bude usvojen Statut grada će biti promenjen u delu službene upotrebe jezika i pisma.
U Odluci o promeni Statuta se navodi da se istim povodom obrazuje Komisija za izradu nacrta akta i da je zadatak članova te komisije da akt o promeni Statuta dostavi Gradskom veću radi upućivanja Skupštini.
Podsetimo, Nacionalni savet Bunjevaca je pre tri dana u Subotici obeležio i 18 godina od osnivanja prvog NSB. Prema rečima predsednice NSB dr Suzane Kujundžić Ostojić počelo se od nule, piše Blic.
- Tokom godina rada naučili smo kako se moramo uzdati u sebe i znati šta nam je potrebno kako bismo se izgradili kao nacionalna manjina. Prošlu godinu ćemo pamtiti po tome što je izašao prvi udžbenik na bunjevačkom jeziku, u srednje škole su upisani prvi đaci na bunjevački, započeto je pisanje istorije bačkih Bunjevaca i rad na gramatici i pravopisu – poručila je dr Kujundžić Ostojić.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Joksim
Nek neko trazi srpski jezik u Sarajevu
Podelite komentar
Somborac
Hajde odmah i šokački. Zemljo otvori se. Doveo bih ja sve njih u Švabiju da vidim koliko daleko stižu sa bunjevačkim jezikom. To samo u Srbiji ima. Još malo pa će table imena naselja u vojvođanskim selima izgledati kao mini verzija knjige "Rat i mir".
Podelite komentar
Mišo
Stvarno preterujte dosta filozofiranja kakvi bunjevački jezik svašta
Podelite komentar