NATO predstavio 3 žene koje prave ogromne korake u inovacijama: Među njima naša Željka Antić

 
 
  • 9

Čitavog života zanima se naukom, što ju je motivisalo i da završi doktorat iz hemije i hemijske tehnologije

Željka Antić Foto: mrs-serbia.org.rs

Povodom Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci, NATO je na svom sajtu predstavio tri mlade žene koje prave ogromne korake u inovacijama i tehnologiji, uz podršku NATO programa za mir i bezbednost, među kojima je i jedna dama iz Srbije - Željka Antić, istraživač na Institutu za nuklearne nauke Vinča.

Željka Antić se čitavog života zanima naukom, što ju je motivisalo i da završi doktorat iz hemije i hemijske tehnologije, ističe se na sajtu NATO-a.

Kako se navodi, Antićeva ceni istraživanja, kontinuirano trenira svoj mozak kako bi razmišljala jasnije i samim tim bila bolja u rešavanju problema.

- Kao naučnik smatram da je moj rad važan i da će imati direktan uticaj na ljude dugoročno. Karijera u nauci otvara mogućnost za rešavanje globalnih izazova povezanim sa zdravljem, bebzbednošću, klimatskim promenama, održivom energijom i hranom - istakla je Antićeva.

Iako, kako je navela, više žena nego muškaraca u Srbiji prati karijeru u naučnim istraživanjima, veruje da mlade devojke i žene treba da izaberu svoju profesiju bez predrasuda.

Kaže i da ona o ovoj temi želi da razgovara sa svojom jedanaestogodišnjom ćerkom i njenim prijateljima i tako da ih podstakne da prate svoja interesovanja u karijeri.

- Moj savet svim mladim ljudima koji se interesuju za naučnu karijeru, a posebno mladim devojkama i ženama je da im je takva karijera nadohvat ruke - istakla je Antićeva.

Antićeva učestvuje u višegodišnjem projektu NATO programa za mir i bezbednost čiji je cilj razvoj nove tehnologije za otkrivanje i prepoznavanje eksploziva na velikim područjima, a takođe u istom projektu učestvuju istraživački timovi iz Velike Britanije i SAD.

Pored Antićeve, NATO je na svom sajtu predstavio i docenta na Univerzitetu Hamad Kalifa u Kataru Marva Karage, kao i Oleseu Caftanovu koja je mladi istraživač iz Moldavije, a trenutno radi na doktoratu na Institutu za matematiku i računarstvu "Vladimir Adrunačievici" u Kišinjevu.

Kako se ističe na sajtu NATO-a, Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2015. godine ustanovila je 11. februar kao Međunarodni dan žena i mladih devojka kako bi se prepoznala ključna uloga žena i devojaka u nauci i tehnologiji.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    11. februar 2021 | 18:32

    Vi lupajte glavu i donosite resenja a oni ce da koriste ili na sopstvenu korist ili za tudju stetu.,nauka je vise zloupotrebljena nego sto je na korist drustva

  • PRC

    11. februar 2021 | 19:06

    Sve dok tvrdi da uranijum nije štetan i da nema posledica u Srbiji od bombardovanja uranijumom i plutonijumom biće ona veliki naučnik za nato-amere

  • nikolas

    11. februar 2021 | 18:53

    DA JE SRPKINJA NEBI RADILA ZA NATO MONSTRUME KOJI SU SRBIMA VADILI ORGANE!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA