Zakon o istopolnim zajednicama ipak ne znači brak i usvajanje dece, evo šta zapravo predstavlja
Zakon o istopolnim zajednicama ne znači sklapanje braka između istih polova i usvajanje dece, već bi on trebalo da uredi prava i obaveze te zajednice, izjavila je danas ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.
Istakla je da će se predlog tog zakona naći pred poslanicima Narodne skupštine do kraja prolećnog zasedanja.
- To je ljudsko-pravaški zakon, registrovanjem istopolne zajednice on ostvaruje ustavom garantovano pravo da su svi jednaki pred zakonom. To nema veze sa porodičnim zakonom, on uređuje prava i obaveze zajednice u kojoj su ljudi koji imju lično svojstvo da žele da žive sa osobom istog pola jer je vole - rekla je Čomić odgovarajući na pitanja novinara nakon društvenog dijaloga "Socijalna politika i zdravstvena zaštita".
Čomić je istakla da taj zakon ne uređuje ljubav, kao što to ne uređuje, dodaje, ni porodični zakon.
Ne uređuje, kaže, ni pitanje potomstva, osim ako jedan od partnera ima dete iz bivšeg odnosa.
- Zakon o istopolnim zajednicama uređuje prava i obaveze i kaže toj manjini: ''Srbija je spremna da poštuje svoj Ustav po kojem vi imate jednaka prava kao i bilo ko drugi ko živi u Srbiji'' - rekla je Čomić.
Poveranica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković pozdravila je odluku da se taj zakon nađe na dnevnom redu Narodne skupštine i istakla da svi u našoj zemlji imaju prava da žive kako žele, te da je na državi da omogući iste uslove.
- Taj zakon bi trebalo da omogući jednaka prava i našim sugrađanima LGBT zajednice, jer ne postoji nijedan razlog da imaju bilo kakvo otežavanje kod ostvarivanja prava - rekla je Janković.
Istakla je da je diskriminacija LGBT zajednice najviše izražena u javnom sektoru, dodajući da se oni često suočavaju sa nerazumevanjem i vređanjem u tom javnom prostoru, pa čak i sa nasiljem.
Društveni dijalog o polaznim osnovama za izradu nacrta zakona o istopolnim zajednicama trajaće do 20. februara, a sprovodi se u okviru Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stevan
U ovoj nasoj Srbiji svi imaju svoja prava sem normalnog gradjana
Podelite komentar
Гаргамел
Не значи али води ка томе. Крај ће бити кад педофилима дозволе усвајање деце а ако нисте знали у демократским земљама се ради на легализацији тог злочина.
Podelite komentar
JS
Nije šija, nego vrat. Gospođo, postavljeni ste tu da aminujete šta vam EU kaže. Raspišite referendum, pa da vidimo pravo stanje stvari i mišljenje Srba i Srbije!!!
Podelite komentar