Bilo bi to sasvim obično naselje nadomak Moskve da u njemu ne živi 150 naučnika sa porodicama. Do posla ne putuju jer je u njihovim dvorištu centar za istraživanje i razvoj lekova jedne od vodećih ruskih farmaceutskih kompanija. Desetak kilometara dalje smeštena je fabrika u kojoj su se do epidemije korona virusa proizvodili samo lekovi. Od prošle godine i vakcine "sputnjik".
- Proces prilagođavanja novim proizvodima obično traje dve godine, ali mi smo uspeli da sve završimo za tri meseca. Uključili smo naše najbolje specijaliste – devedesetoro ljudi se bavilo adaptacijom tehnike i dorađivanjem tehnologije za trenutne potrebe - ističe Danil Taljanski, direktor farmaceutske kompanije "Generijum", piše RTS.
A bilo je potrebno da se fabrika podeli u šest sanitarnih zona. Napravljena su postrojenja za prečišćavanje vazduha kako bi se obezbedili visoki standardi proizvodnje. Prečišćava se i voda za preparate, a potom čuva na 90 stepeni. Gotova vakcina čuva se na minusu.
Minus 18 i niže je temperatura na kojoj se u komori čuva ruska vakcina "sputnjik". Iz pogona fabrike od kraja oktobra do danas izašlo je više od šest miliona doza, a obim proizvodnje svakodnevno raste.
Ipak, nedovoljno za potrebe Rusije i zemalja koje bi uvozile vakcinu. Zato se razmišlja o prenosu tehnologije u druge države. Na spisku je i Srbija.
- Postoji mogućnost, to je tehnologija koja nama nije nepoznata. U zavisnosti od finansijskih sredstava i brzine kojom budemo preneli tehnologiju, moći ćemo napraviti pogone i da započnemo proizvodnju ove vakcine - navodi Vera Stoiljković, direktorka Instituta "Torlak".
Nenad Popović, ministar bez portfelja zadužen za inovacije, kaže da bi to značilo razvoj farmaceutske industrije.
- Srbija ima izuzetne specijaliste, to su danas pokazali i stručnjaci iz "Torlaka" i Ministarstva zdravlja... Želim da istaknem da su prijateljski odnosi između dva predsednika omogućili ovu posetu i veliki potencijal, a rezultate ćemo videti vrlo brzo - naglašava Popović.
Brzo se očekuje i dolazak ruske delegacije u Beograd. Plan je da stručnjaci iz ove fabrike posete "Torlak" i ispitaju mogućnosti saradnje.
Video: Ovako izgleda proizvodnja vakcine protiv korone
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Jel Torlak nas Srpski ili Americki trenutno!
Podelite komentar
Kik8
Dok se napravi fabrika nestace I Korone. Samo prvi I najuspesniji pokupe kajmak. Kasnji su uvek na gubitku.
Podelite komentar