Imunizacija protiv korona virusa u Srbiji u tri faze: Ovo je detaljan plan kad ko prima vakcinu
Stanovništvo Srbije biće vakcinisano protiv korona virusa u tri faze. Prva faza, u kojoj se vakcinišu zdravstveni radnici i zaposleni u socijalnim ustanovama, već je počela, a prema Operativnom planu imunizacije protiv kovida 19 u ovoj godini, koji je objavio Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut ", u toj fazi bi trebalo da se vakciniše do 10 odsto populacije. U drugoj fazi će biti vakcinisani zaposleni u MUP-u, u srednjim školama, na fakultetima, u predškolskim ustanovama...., a u trećoj, zaposleni u osnovnim školama, beskućnici, migranti...
Plan je da se u prvoj fazi vakciniše minimum 85.400, u drugoj minimum 736.500, a u trećoj najmanje 446.250,
Do sada je vakcinu protiv korone, kako je jutros izjavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, primilo više od 7.000 ljudi, i to više od 3.000 korisnika u staračkim domovima i oko 4.000 zdravstvenih radnika, i dodao da je plan da se do kraja nedelje vakciniše još oko 3.000 ljudi. On je novinarima u Beogradu rekao i da je napravljen raspored i plan imunizacije i da je već 95 odsto vakcina na lokacijama gde će biti aplikovane.
Po tom planu, kako se navodi u njemu, u prvoj fazi biće vakcinisano do 1o odsto populacije, u drugoj od 11 do 20 a u trećoj od 21 do 50.
Prva faza vakcinacije
U prvoj fazi prvo se vakcinišu zaposleni u zdravstvenim ustanovama sa najvišim rizikom od nastajanja ili prenošenja infekcije.
Napravljeno je 7 prioritetnih grupa zaposlenih u zdravstvenim ustanovama i to sledećim rasporedom:
- Zaposleni u jedinicama intenzivnog lečenja u kovid bolnicima, zaposleni u kovid ambulantama domova zdravlja i prijemno-trijažnim centrima bolnica, zatim zaposleni u kovid bolnicama u direktnom kontaktu sa obolelima na odeljenjima, onda zaposleni u laboratorijama za direktnu dijagnostiku COVID-19, zaposleni na intenzivnom lečenju i hirurškim odeljenjima u ne-kovid bolnicama, zaposleni na ostalim odeljenjima u ne-kovid bolnicama i zaposleni u domovima zdravlja - navodi se u planu imunizacije.
Od 138.464 zaposlenih na ovim radnim mestima planirano je da vakciniše bar njih 85.400.
Naime, od 5.000 zaposlenih u jedinicama intenzivnog lečenja u kovid bolnicama planirano je da se vakciniše 80 odsto odnosno 4.000. Od 30.000 zaposlenih u kovid ambulantama domova zdravlja i trijažnim centrima plan je da vakcinu primi njih 60 odsto odnosno 18.000.
Od 15.000 zaposlenih u kovid bolnicama koji su u direktnim kontaktima sa obolelima planirano je da se, takođe, vakciniše njih 60 odsto odnosno 9.000.
Od 80.000 zaposlenih u laboratorijama, ne-kovid bolnicama i domovima zdravlja treba vakcinisati, takođe, 60 odsto odnosno najmanje 48.000, kao i 6.400 od 8.464 zaposlenih u socijalnim ustanovama.
Pored zaposlenih u zdravstvu i socijalnim ustanovamam u ovoj fazi je plan da se vakcinišu i starije uzrasne grupe i to stariji od 65 godina koje stalno borave u domovima za stara lica i drugim ustanovama socijalne zaštite, osobe starije od 75 godina u opštoj populaciji, osobe starosti od 65 do 74 godine sa višestrukim faktorima rizika, i četvrtu grupu čine korisnici ustanova socijalne zaštite (osim domova za stara lica) u kojima je otežano ili nemoguće sprovođenje nefarmakoloških mera prevencije i suzbijanja.
Njih je ukupno 844.199, a plan je da se vakciniše najmanje 635.200.
Druga faza vakcinacije
U toku ove faze, a kako budu pristizale vakcine, plan je da se nastavi sa imunizacijom planiranih u prvoj fazi. Inače, u drugoj fazi je plan da se vakciniše 11 do 20 odsto stanovništva, tačnije minimum 736.500 od 1.395.923 koliko je u planu u ovoj fazi.
U ovoj fazi postoji 9 grupa i to:
1. Osobe u starosnoj grupi 65–74 godine u opštoj populaciji koje nisu obuhvaćene u prethodnoj fazi
2. Osobe mlađe od 65 godina sa komorbiditetima ili zdravstvenim stanjem koje predstavlja visok rizik od nastanka teškog oblika bolesti ili smrti
3. Zaposleni u službama/ustanovama od vitalnog značaja
4. Zaposleni u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi koji su posebno izloženi infekciji (neposredni rad sa strankama, rad na terenu i sl) ili koji su posebno ugroženi od nastanka teških oblika bolesti i smrtnog ishoda
5. Zaposleni u komunalnim i javnim preduzećima
6. Zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova i pravosuđu
7. Zaposleni u preduzećima i ustanovama od posebnog značaja za funkcionisanje društva koje odredi Vlada Srbije ili organ uprave kome Vlada Srbije poveri izradu takve liste prioriteta
8. Zaposleni u obrazovanju, u ustanovama sa većim rizikom od transmisije virusa (fakulteti i srednje škole)
9. Zaposleni u predškolskim ustanovama
Treća faza imunizacije
U ovoj fazi vakcina će biti dostupna za 21 do 50 odsto populacije:
1. Zaposleni u obrazovnim ustanovama sa manjim rizikom od transmisije virusa (osnovne škole);
2. Esencijalno osoblje van medicinskog i obrazovnog sektora koje nije obuhvaćeno u drugoj fazi;
3. Zaposleni na proizvodnji vakcina i u laboratorijama na mestima sa visokim rizikom za infekciju;
4. Osobe koje su usled svog socijalnog statusa u povećanom riziku od infekcije, jer ne mogu da obezbede fizičku udaljenost - migranti i tražioci azila u kolektivnom smeštaju, osobe koje žive u nehigijenskim naseljima, beskućnici i osobe koje žive u ekstremnom siromaštvu, osobe starije od 50 godina na izdržavanju krivičnih sankcija.
U ovoj fazi trebalo bi da se vakciniše najmanje 446.250 od 595.103.
Inače u svim fazama, prioritet će se davati osobama koje imaju komorbiditete kao što su maligna oboljenja, hronična oboljenja srca i krvnih sudova, bubrežna oboljenja, dijabetes (tip 1), hronična oboljenja jetre, pluća, neurološka oboljenja, gojaznost, rezistentna hipertenzija...
Kako se navodi u tekstu na početku Operativnog plana, mere prevencije i suzbijanja koje su do sada preduzete nisu dovoljne da se smanji obolevanje i umiranje od kovida 19:
- Većina mera su usmerene na usporavanje rasta broja obolelih osoba, kako bi se onima koji su najugroženiji pružila odgovarajuća zdravstvena zaštita i na taj način se smanjila stopa smrtnosti. Međutim, s obzirom na to da i dalje postoji visok procenat osetljivih osoba u populaciji, jedini način da se promeni tok epidemije i da se epidemija postepeno stavi pod kontrolu je primena bezbednih i efektivnih vakcina.
Vakcinacija se, inače, sprovodi kod osoba starijih od 16 godina. Podseća se da se vakcina daje u dve doze u razmaku od 21 dana, i da je vreme potrebno za razvoj imuniteta 7 dana od primene druge doze.
Vakcinacija u Srbiji počela je 24. decembra 2020. godine. Prvu je vakcinu primila premijerka Srbije Ana Brnabić, zatim ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević i epidemiolog Predrag Kon.
Vakcina je besplatna za sve građane, i oni mogu da biraju koju će vakcinu primiti. Dostupne su trenutno američka vakcina Fajzer-Biontek, i ruska Sputnjik V. Srbija bi trebalo da dobije i kinesku vakcinu.
Video: Ponosna sam što je Srbija jedna od privih koji su nabavili vakcinu, kao smo vam obećali
(Telegraf.rs )
Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zakbg
Zašto migrant ne deportujete njihovim kućama
Podelite komentar
Цеца
Моју поклањам мигрантима нећу је примити
Podelite komentar
Brundo
Migranti ne samo sto ce vakcine da dobiju vec imaju i nasa dokumenta.Neki od njih su vec glasali u junu na izborima.Drugi vec imaju nase drzavljanstvo.Svako moze da dobije drzavljanstvo Srbije osim Alberta Andijeva, ruskog dobrovoljca koji se 1999. borio na Kosovu i izguio oko, kao i Marinosa Ricudisa, oficira i kapetana fregate Temistokle koji je odlucio da ne ucestvuje u ratnim desavanjima 1999.
Podelite komentar