Od nultog pacijenta prošlo 9 meseci, koronu lečio u bolnici 24 dana: Najteže bilo na velike praznike
Prvi slučaj u Srbiji, naš nulti pacijent, registrovan je 6. marta ove godine. Od tog dana prošlo je devet meseci, a Igor Đantar, 43-godišnji privrednik iz Bačke Topole, uspešno se oporavio. Proveo je 24 dana u bolnici, srećan što nije oboleo od raka. To su bile njegove reči kada je za javnost sumirao kroz šta je prošao od poslednjih dana februara. Tada, 27. i 28. u mesecu, osetio je prve simptome - visoku temperaturu i slabost.
Veruje da se zarazio u Budimpešti u kojoj je bio sedam dana ranije. Najpre verujući da ima grip, izolovao se od članova svoje porodice.
Nakon 72 časa u Srbiji registrovan je drugi slučaj zaraze, a reč je o kineskom državljaninu koji živi i radi u Beogradu. Do tog momenta, 9. marta, prema zvaničnim podacima u zemlji je testirana 101 osoba. Već 17. marta, 11 dana kasnije, u zemlji je bilo potvrđeno 72 slučaja zaraze.
To je bio tek drugi "presek" broja obolelih u zemlji od uvođenja vanrednog stanja, 15. marta. Vanredno stanje sa sobom je povuklo i policijski čas, među kojima najduži za Vaskrs, u trajanju od 84 sati - od petka u 17 časova do utorka u 5 ujutro.
Vanredno stanje je ukinuto 6. maja, a iz poslednjeg policijskog časa izašli smo 7. maja u ranim jutarnjim časovima.
Lazareva subota bila je u policijskom času, pa je bilo nemoguće proslaviti je. Ipak, Đurđevdan nije, ali su se mnogi ovogodišnjeg obeležavanja slave odrekli. Ista situacija ponovila se u drugom i trećem naletu - jednom spočetka juna, kada su Novi Pazar, Tutin i Sjenica među prvima beležili povećanje broja obolelih i koji je utihnuo sredinom septembra i narednom u čijem se piku trenutno nalazimo. Na Svetog Luku, 31. oktobra, u zemlji je bilo je 1.817 zaraženih, na Aranđelovdan 5.774, na Vavedenje 7.782.
Najviše zaraženih od početka epidemije zabeleženo je 1. decembra sa 7.999 zaraženih. Najveći broj preminulih u danu iznosio je 69, na spomenuto Vavedenje 4. decembra.
Da ni praznici drugih vera nisu prošli u blagostanju pokazali su upravo primeri sa jugozapada zemlje u kojima su obeleženi Ramazan i Bajram, a tokom kojih je, procenili su ranije stručnjaci, došlo do širenja zaraze sa velikim žrtvama.
U proteklih devet meseci promene su trpeli i zdravstvo i školstvo i privreda, saobraćaj, porodica... Školarci su značajan deo drugog polugodišta bili na onlajn nastavi, čitave bolnice ili klinike u njima prelazile su u kovid sistem, radno vreme firmi, ugostitelja, ustanova... bilo je ograničeno policijskim časom, javni prevoz je bio redukovan i ukidan, porodica je trpela razna odricanja.
Prekjuče je otvorena kovid bolnica u Batajnici, izgrađena za četiri meseca, kapaciteta 930 mesta, od čega 250 na intenzivnoj nezi. Od 17 časova primljeni su prvi pacijenti, a već prva noć nazvana je teškom. Do narednog jutra u bolnici je bilo 80 pacijenata, sa srednjeteškom i teškom kliničkom slikom, od kojih najmlađi pacijent ima 33 godine. U periodu do 15. decembra očekuje se otvaranje i kovid bolnice u Kruševcu.
Trećeg decembra objavljeno je da su u Srbiju su stigle prve doze ruske vakcine protiv korona virusa, te da se ona ispituje na Insitutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak". Predsednik Srbije u istom obraćanju javnosti izrazio je nadu da će (američke) Fajzerove vakcine stići do kraja godine, kao i 350.000 vakcina do marta 2021. godine.
Vakcinacija, istakao je, neće biti obavezna.
(Telegraf.rs)
Video: Čuveni narko bos pao u Kolumbiji: "Nasmejani kralj droge" se predstavljao kao srpski biznismen
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jagodinka Simonović
Uhhh dođe mi da poludim. Zatvoreni smo bili 2 meseca bez ikakvog osnova, a sad kad je kolaps kao što i oni sami potvrđuju ništa. Katanac na sve kafiće, barove. Samo prodavnice, pumpe i apoteke treba da rade. Deca su bespotrebno izgubila 2 meseca online nastavom pa sad neka gule školske klupe u jeku virusa zahvaljujući struci. Školstvo je i pre Covida bilo spušteno na najgore grane, a sad je mahovina.
Podelite komentar
Totalno bezobzirno i neodgovorno...
Zaista bezobzirno je što deca od prvog do četvrtog razreda i dalje idu u školu . Broj dece u školi kojoj curi nos,kaslju se povećava rapidno ,a sto je najgore opet vecina njih ide u školu . Drugo sve je vise učitelja van skole a što je totalno neodgovorno deca iz jednog odeljenja i dalje idu u školu a učitelj (samo dodje zamena ) im je zaražen. Jel to po protokolu. Strašno sta ste dopustili i šta radite kada su mladja deca u pitanju i njihovi učitelji i porodica ,zaista strašno. Zbog čega sve to???
Podelite komentar
Milojko🐒😎
Vec 9 meseci govore da je virus nepoznatog porekla to jest nepoznat Kakon su ondak napravili vakcinu za nepoznat virus???😡😡😡😡
Podelite komentar