Studenti FTN-a među najboljima na takmičenju u Kini: Osvojili srebro, nadmetalo se 117 zemalja
Na šestom kineskom internacionalnom studentskom takmičenju "Internet+ za inovacije i preduzetništvo", u konkurenciji od 6,31 miliona učesnika iz 117 zemalja, mešoviti tim Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i Univerziteta u Šenženu osvojio je srebrnu medalju.
Međunarodni tim predvodio je Mijat Kustudić, master inženjer menadžmenta FTN-a, a takmičio se u kategoriji "Inovacije" sa svojim projektom CDNBye koji predstavlja algoritam za rešavanje problema nedovoljnog propusnog opsega servera i problem direktnog prenosa u video industriji, piše Tanjug.
Tim su činili i Nikola Kustudić, doktorant na Arhitekturi na FTN-u, Maja Gulan, master inženjer menadžmenta, Hafiz Mustansar Javaid iz Pakistana i Ting Ći iz Kine, saopštio je FTN.
Mijat Kustudić, koji radi i kao asistent Audencia francuske škole za biznis na Šenžen Univerzitetu na kome je tokom školovanja dobio Nagradu za izuzetne doprinose, naveo je da je ideja nastala zajedničkim radom tima i dodao da je Ći Ting već imao iskustva u video striming tehnologiji zbog svog rada u Tencentu, koji je jedan od vodećih tehnoloških konglomerata.
- Dosadašnja znanja i iskustva su mi omogućila da sagledam celokupan proces razvoja ovakvog proizvoda. Upotrebio sam svoje znanje o veštačkoj inteligenciji da bih nadgledao i pratio kreiranje programa, a svoje menadžerske sposobnosti u analiziranju potreba tržišta, koordinisanju svog tima i osmišljavanju prezentacije - kazao je Kustudić.
Dodao je da je zahvaljujući FTN-u otišao na ERASMUS razmenu studenata u Nemačku, potom u Liberiju.
- Fakultet mi je pružio ne samo nova znanja, nego i životna iskustva - zaključio je Kustudić.
Maja Gulan je na projektu bila sistem inženjer i njen je zadatak bio analiza i istraživanje tržišta, kao i deo softverskog razvoja.
Kako je navela, osnovne studije završila je na studijskom programu Računarstvo i automatika, a iskustvo je stekla i kroz praksu na Prince of Songkla Univerziteta u Tajlandu i kroz studentsku razmenu na Univerzitetu La Sapienca u Rimu.
Nikola Kustudić je radio front end dizajn i razvijao strukturu prezentacije projekta koji je Mijat održao pred stručnim žirijem.
- Na master studijama iz oblasti savremenih teorija i tehnologija u arhitekturi sam uvideo mogućnost interdisciplinarnosti, koja je osnova mog daljeg istraživanja. Takođe, zahvaljujući Fakultetu sam imao priliku da odem na studentsku razmenu u Bari u okviru doktorskih studija - naveo je.
Na takmičenju je u konkurenciji bilo više od 1,47 miliona projekata koje su prijavili studenti sa 4.186 univerziteta - 3.028 iz Kine i 1.158 iz inostranstva, uključujući i univerzitete Oksford, Kembridž, Harvard, Stenford, a finale je održano online od 17. do 20. novembra, u organizaciji Univerziteta tehnologije Južne Kine.
Video: Rektorka Univerziteta u Beogradu: Nastava na fakultetima najverovatnije po kombinovanom modelu
(Telegraf.rs)
Video: Vulkan na Islandu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.