Dve nove mere u Srbiji, nema radikalnih: Dozvoljeno okupljanje do 5 osoba, svi đaci na raspustu
Nešto posle 16 sati završena je konferencija za novinare zdravstvenog Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa u Srbiji, na kojoj je govorila dr Darija Kisić Tepavčević.
Izuzetno nepovoljna situacija, novo ograničenje u okupljanjima
Situacija sa virusom je izuzetno nepovoljna.
- Odlučili smo da se smanji broj osoba koje mogu da se okupljaju u otvorenim i zatvorenim prostorima. Bilo je 30, sad je 5 osoba - kazala je Kisić Tepavčević.
Što se tiče škola, odlučeno je da i deca koja pohađaju osnovnu i srednju školu imaju mini odmor od 3 dana, počev od 11. novembra, a koji je trebalo da imaju samo osnovci.
Jedna od mogućih mera koja će se potencijalno doneti, u slučaju lošeg razvoja situacije, biće skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata.
Šta znači limit do 5 osoba na javnom mestu?
- To je zabrana okupljanja na javnim manifestacijama, što bi značilo različite vrste proslava, kongresa, seminara. Takva vrsta se ne odnosi na školsku sredinu, na radnu sredinu... Naravno, u takvim sredinama može da se okuplja veći broj ljudi, ali pod obavezom da se obezbedi 4 metara kvadratnih po osobi u prostoriji, što znači da je udaljenost osoba 2 metra - kazala je Kisić Tepavčević i dodala da je za pozorišta i bioskope i dalje je limitiran broj posetilaca na 500.
Autobusi ne spadaju u grupu organizovanog okupljanja, ali predstavljaju rizična mesta.
- Ti zatvoreni prostori gde je veliki broj ljudi su prepoznati kao mesto prenošenja svih respiratornih infekcija kojima je sada sezona - rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Škole: Od početka godina zaraženo 708 dece
U periodu od 26. 10. do 1. 11. je bilo ukupno u školskoj sredini potvrđeno prisustvo virusa kod 248 dece, 97 iz osnovne i 151 iz srednje škole.
Od 2. do 5. 11. infekcija je potvrđena kod 202 osobe i to 74 iz osnovne i 128 iz srednje škole.
Od početka školske godine ukupno je ovaj virus potvrđen kod 708 đaka, i to 308 iz osnovne i 400 iz srednje škole.
Postoje okruzi u kojima nije potvrđen virus kod školaraca, naročito kod osnovaca, gde je i inače manji broj zaraženih, naročito u nižim razredima.
Preporuka za slave
Sledi nam velika sezona zimskih slava i praznika koji okupljaju porodice, ali i prijatelje i širu familiju.
- Ako volimo svoju porodicu i svoje prijatelje, ono što možemo uraditi za njih je da im smanjimo rizik da se zaraze, da ne bude naš porodični dom mesto gde se zaraza prenosi, da limitiramo maksimalno koliko možemo, da probamo to da raspodelimo u nekom vremenskom periodu i da to proslavimo u zdravlju - kazala je doktorka.
Izmena Zakona o zdravstvenoj zaštiti
Preporuke koje donosi medicinski deo Kriznog štaba su u skladu sa dosadašnjim znanjem o virusu i iskustvom drugih zemalja, a one se potom pretaču u zakonske odredbe.
Od donošenja zakona potrebno je 8 dana da bi stupio na snagu.
- Zakon od zaštiti stanovnika od zaraznih bolesti ima sada neke izmene, ali ono što je najbitnije kada je u pitanju prevencija kovida je izricanje prekršajnog naloga, koji će inspektor moći da izrekne na licu mesta. Iznos kazne je 5.000 dinara za građane,a za pravna lica od 30.000 do 300.000 dinara - kazala je dr Kisić Tepavčević.
Presek stanja: 2.282 novozaraženih
Na samom početku pročitani su najnoviji podaci o broju novozareženih, preminulih i hospititalizovanih.
Prema poslednjim podacima, korona virus je u Srbiji potvrđen kod još 2.282 osobe, a od posledica zaraze preminulo je još 10 ljudi. Testirano je 12.947 uzoraka, pa je udeo zaraženih 17,6 posto.
Najveći broj osoba kod kojih je potvrđen kovid 19 je u Beogradu - 1.144 osobe. U Novom Sadu je 219, u Kraljevu 60, Nišu 50, Vranju 32, Zrenjaninu 29, Pančevu 25, Sremskoj Mitrovici 22.
To znači da je 50 posto onih kod kojih je potvrđena infekcija iz Beograda. Od ukupnog broja svih potvrđenih u Beogradu, njih 14 posto je bilo sa opštine Novi Beograd, zatim Zemun 13 posto, Zvezdara 11,7, Čukarica 11,5, Rakovica 11 posto. Ostali su sa manjom zastupljenošću.
- Svakog dana je sve veći broj osoba koje zahtevaju hospitalizaciju i sve više popunjavamo bolničke kapacitete - kazala je dr Kisić Tepavčević.
Inače, konferencija se održava u jeku naglog porasta broja novozaraženih, i to nakon što je danas održana sednica Kriznog štaba.
Kako je kazala dr Kisić Tepavčević, testiraju se svi koji imaju indikacije za testiranje, a ukoliko bude potrebe, moguće je testirati i veći broj ljudi.
Istraživanje kontakata se radi, ali se njihovo testiranje u većini slučajeva ne radi, zato je važno da se svi ponašamo kao da smo potencijalno zaraženi.
- I mi možemo da budemo jedni od njih. Sigurno je da sada neko od nas u sali, a da ne zna, nosi ovaj virus. Zato je potrebno da se svi ponašamo tako da se spreči infekcija, ali i da se ne zarazimo od drugih - kazala je dr Kisić Tepavčević.
70 posto zaraženih od 20 do 59 godina
Bitno je da svi probamo da jasno identifikujemo mesta i situacije kada je najveća mogućnost prenošenja infekcije, istakla je doktorka.
- U ovom momentu znamo da veliki broj lekara, medicinskih sestara, negovateljica je u skafanderima, da spasavaju živote, ali j amoram da napomenem stotine epidemiologa koji su trenutno na terenu i koji rade na istraživanju kontakata i koji pokušavaju d aotkriju potencijalna žarišta. Da vam da precizan odgovor ne može niko, ali možemo sa velikom verovatnoćom da ukažemo na neke činjenice. Možemo da zaključimo da se radi o radno aktivnom stanovništvu, koje se najviše kreće i ima najveći broj kontakata. Kada se radi epidemiološko istraživanje svakog slučaja, veoma često su prisustvovali na nekom slavlju, na nekom događaju, ili da je deo nekog njihovog rutinskog ponašanja izlazak na mesta gde je veliki broj ljudi. Možemo indirektno zaključiti da je to ponašanje kod stanovnika od 30 do 59 godina najrizičnije. Ukoliko dodamo uzrasnu grupu od 20 do 29 godina, to je 70 posto naših građana - kazala je Kisić Tepavčević.
Prošlo je 8 meseci od prve detekcije virusa
Kako je kazala dr Darija Kisić Tepavčević, ukoliko analiziramo distribuciju obolelih u ovom periodu, 53,3 posto su muškarci, a 46,7 posto žene.
Svaka peta zaražena osoba je bila u starosnoj dobi od 30 do 39 godina (20 posto), dok je 10 posto bilo u grupi od 40 do 49 godina.
Obolelih je, među decom starosti od 0 do 9 godina 2,2 posto, dok je među decom i tinejdžerima od 10 do 19 godina taj procenat 3,4.
Mladi obolevaju više od dece, pa je u uzrastu od 20 do 29 godina zabeleženo 14 posto obolelih.
Značajan je i procenat među pacijentima dobi od 50 do 59 osoba (17%), dok je u grupi od 60 do 69 godina taj procenat 13.
Među starijima, od 70 do 79 godina je 7 posto obolelih, a u dobi od 80 do 89 godina 3 posto. Najmanje je zaraženo onih starijih od 90 godina - 0,3 posto.
Uprkos tome što deca ne obolevaju značajno, ipak je 10 mališana i 6 majki hospitalizovano u bolnici "Dr Dragiša Mišović". Takođe, i jedna trudnica je na Odeljenju za ginekologiju i akušerstvo.
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Čiča
Ima li neko oboleo od gripa? Izgleda da je ovo prva godina u istoriji bez gripa.
Podelite komentar
Mirka
Ovo da je ozbiljna drzava i da je ozbiljna struka tj.krizni stab,ne bi u ovakvoj situaciji donosili neke mere koje nemaju veze sa zivotom!Cega se plase?Ako nema okupljanja vise od 5 ljudi,onda to vazi za sve,a ne kao okupljanja samo nekih manigestacija(kojih??)a ne za skole,pozorista,bioskope,ustanove???
Podelite komentar
Johan
Ovo je sramota kad smo imali vise od sto zarazeni oni uvode policiski cas od 24 pa pojacavaju na 48 sati dabi na najveci Srpski praznik Vaskrs uveli meru od 72 sata blokade i probali da nas odvrate od pravoslavne vere eto sta je krizni stab uradi za Srbiju
Podelite komentar