Mogla je da hrani Srbiju: Vojvodina ostaje bez pašnjaka, za pola veka nestalo 50% travnatih površina
Travnata staništa se drastično smanjuju pre svega usled njihovog preoravanja
Ukoliko se nastavi uništavanje pašnjaka i drugih travnih staništa u Vojvodini, moguć je nestanak nekoliko veoma retkih i strogo zaštićenih vrsta ptica kao što su velika droplja i orao krstaš, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) pokazali su da se uništavaju pašnjaci i u zaštićenim područjima kao što su Specijalni rezervati prirode "Pašnjaci velike droplje" i "Okanj bara". DZPPS je ukazalo da je rezervat prirode "Pašnjaci velike droplje" na severu Banata jedno od najugroženijih zaštićenih područja u Srbiji. U tom kompleksu travnatih staništa žive tipične biljne i životinjske vrste Panonske nizije, a neke od njih su veoma ugrožene, piše 013.info.
- Konstantan pritisak lokalnih poljoprivrednika koji zaoravajući pojedine parcele unutar rezervata trajno uništavaju prirodna staništa, negativno se odražava na brojnost jedinih populacija velike droplje i orla krstaša u Srbiji - navodi DZPPS.
Istraživanje VOICE-a je pokazalo da se travnata staništa drastično smanjuju pre svega usled njihovog preoravanja. Pored zemljoradnje, nestanak travnih staništa u Vojvodini izazivaju i izgradnja ribnjaka, iskopavanje mineralnih sirovina, skidanje i paljenje vegetacije, izgradnja infrastrukturnih objekata.
Popis poljoprivrede iz 2012. pokazuje da je u Vojvodini za pedeset godina površina pod pašnjacima prepolovljena: bilo ih je 177.000 hekatara, a 2012. 86.000. U Upravi za poljoprivredno zemljište tvrde da je samo u 2019. godini uništeno najmanje 50 hektara pašnjaka.
- Utvrđeno je da je preorano 10 hektara pašnjaka u selu Hajdučica, kod Plandišta, 21 hektar u ataru sela Šušara, kod Vršca, zatim u Lukinom selu na području opštine Zrenjanin, kao i u Žablju i Čurugu - rekao je direktor Uprave za zemljište Ministarstva poljoprivrede Branko Lakić.
Istraživanje VOICE je pokazalo da je bilo i preoravanja oko 40 hektara pašnjaka unutar Specijalnog rezervata prirode "Okanj bara", koji se nalazi na teritoriji opštine Novi Bečej. U DZPPS tvrde da nestanak travnatih staništa u Vojvodini direktno utiče na opstanak poslednje populacije orla krstaša, te velike droplje u Srbiji.
Po "Crvenoj knjizi ptica Srbije" iz 2019, populacije obe vrste na području Srbije ocenjene su kao kritično ugrožene, te im preti najveća opasnost od izumiranja. Te vrste su i na "Crvenoj listi ugroženih vrsta" Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN).
- U poslednje tri decenije prošlog veka, kada je krstaš intenzivno istraživan, brojnost mu je padala od 16-24 para do 2-3 para. Već tada se uglavnom koncentrisao samo na šire područje Fruške gore i na Deliblatsku peščaru, i to isključivo zbog otvorenih travnih staništa na ova dva lokaliteta. Da nije travnih staništa na kojima krstaš lovi, sasvim sigurno bi ova vrsta prestala da se gnezdi u našim krajevima - rekao je Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Dodao je da je početkom 20. veka u Vojvodini živelo više od 1.000 velikih droplјi, a da je danas preostalo samo osam jedinki. Zbog lošeg gazdovanja i održavanja pašnjaka, Ministarstvo poljoprivrede, na inicijativu nekoliko vojvođanskih udruženja stočara, ubrzano priprema predlog zakona kojim bi se regulisala kontrola pašnjaka i odgovornost za njihovo održavanje i korišćenje. Kako piše VOICE, zakon bi mogao da bude usvojen u narednih nekoliko meseci.
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mitque
Крајње је време да се нешто учини за Војводину, првенствено Банат. Кад нећете да улажете у економију Баната, дајте барем да спасемо ово наше благо што имамо!
Podelite komentar
Lejla
Ove ljepote...beskrajno prostranstvo...prelijepa Vojvodina ime joj govori...
Podelite komentar