Devojčice i devojke mete digitalnog nasilja: 14 odsto njih doživelo da im traže intimne fotografije

   ≫ 
  • 1
društvene mreže, deca, telefon Foto: Pixabay.com

Negativni i neprijatni komentari na društvenim mrežama, vređanje, podsmevanje, pretnje, proganjanje, uhođenje i seksualno uznemiravanje neki su od oblika doživljenog nasilja na internetu kod vrlo mladih devojaka od 14 do 19 godina, pokazuju rezultati onlajn istraživanja Centra za edukaciju i savetovanje "Katalista" i Alternativnog centra za devojke Kruševac, a prenosi list "Večernje novosti".

Došlo se i do podataka da 38 odsto devojaka prepoznaje da je u nekom trenutku u životu doživelo nasilje na internetu.

- Oko 14 odsto devojaka je izjavilo da su doživele da od njih neko traži da pošalju svoje intimne fotografije ili snimke, a 13 odsto njih da je primilo neželjene i uvredljive fotografije ili poruke sa seksualnom sadržinom - napominju autorke istraživanja.

- Čak 7,8 odsto devojaka je doživelo da neko bez njihove saglasnosti preko interneta podeli foto ili video sadržaje koji se odnose na njih.

Podaci različitih istraživanja pokazuju da su devojke i žene disproporcionalno pogođene digitalnim nasiljem i da zbog toga trpe ozbiljne posledice. Digitalnim nasiljem su posebno pogođene određene grupe devojaka i žena, poput braniteljki ljudskih prava, žena u politici, novinarki, blogerki, žene koje pripadaju etničkim manjinama, pripadnice LGBT populacije, kao i žene sa invaliditetom. U Evropi je rizik za digitalno nasilje najveći za žene između 18 i 29 godina.

- Devojčice, devojke i žene tokom pandemije sve više koriste internet - napominju autorke.

- Karantin i mere samoizolacije su povećale korišćenje interneta između 50 i 70 odsto za školske, poslovne i društvene aktivnosti. Tokom ovog perioda osobe koje imaju ograničene digitalne veštine su bile u većem riziku od digitalnog nasilja.

Video: Igor Jurić o trgovini ljudima, predatorima, pedofilima i tome kako da zaštitite svoju decu

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • XYZ

    11. oktobar 2020 | 18:24

    Same se izlažu rizicima,teško je promeniti svest ljudi skloni kriminalu,neka im preventiva bude zaštita.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA