Jedinstvena ikona u Vranju i čudo usred NATO agresije: Sveti Jovan Ruski u uniformi srpskog vojnika

 
  • 4

Sanjali su Svetog Jovana kako skida svetu odeždu u koju je bio odeven i oblači vojničku uniformu. Tada je rekao: "Idem u Srbiju, da pomognem našoj braći Srbima, jer se tamo progoni pravoslavlje"

Sveti Jovan Ruski u srpskoj uniformi, ikona Manastir Svetog Pantelejmona / Foto: S. Tasić

Ikona na kojoj je prikazan vojnik u maskirnoj uniformi Vojske Jugoslavije i koja predstavlja Svetog Jovana Ruskog u stojećem stavu, nalazi se u manastiru posvećenom Svetom Pantelejmonu u selu Lepčince kod Vranja.

Prema priči upućenih, ona je na neki način unikat, jer u hramovima u Srbiji ne postoji ni jedna takva slična njoj. Ikonu su naslikale sestre manastira Svetog Pantelejmona povodom čuda koje se dogodilo 1999. godine, o kome su u Eparhiji vranjskoj saznali iz dopisa sveštenika u crkvi gde se čuvaju mošti Svetog Jovana Ruskog u selu Prokopion, na ostrvu Eviji.

Sveti Jovan Ruski u srpskoj uniformi, ikona Manastir Svetog Pantelejmona / Foto: S. Tasić

Dopis koji je došao iz pomenutog hrama u Grčkoj stigao je na adresu Eparhije vranjske. I on je svedočanstvo o pomoći koju je ruski svetitelj ukazao srpskom narodu u vreme agresije NATO. U dopisu je opisano kako su u crkvu na Eviji te godine u vreme NATO bombardovanja došla dva čoveka iz različitih krajeva Grčke. Iako se nisu poznavali, oni su sveštenicima ovog hrama ispričali gotovo identičnu priču.

- Sanjali su, nezavisno jedan od drugog, Svetog Jovana kako skida svetu odeždu u koju je bio odeven i oblači vojničku uniformu. Tada je rekao: "Idem u Srbiju, da pomognem našoj braći Srbima, jer se tamo progoni pravoslavlje" - kažu monahinje o razlogu dolaska dvojice Grka u crkvu na Eviji.

Prestanak bombardovanja SRJ potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, desio se baš na dan kada se proslavlja Sveti Jovan Ruski, 9. juna. Svojevrsna simbolika i mir koji je usledio, u stvari su razlog su što se svetitelj Jovan Ruski u vojnoj uniformi srpske vojske našao u crkvi. Manastir u selu Lepčincu podignut je u XIV veku, za vreme vladavine kralja Milutina.

U manastiru je od 1903. godine bilo središte srpske komitsko - četničke akcije. Tu su srpske komite polagale zakletvu, a blizu manastira bila je granica sa Turskom koju su prelazili. Komitski vojvoda Petko Ilić koji je poginuo 1912. godine, prenet je preko stare srpsko-turske granice. Po njegovoj poslednjoj želji, saborci su ga sahranili u porti manastira u Lepčincu. Njegovi posmrtni ostaci su 1933. godine preneti u selo Staro Nagoričane u današnjoj Severnoj Makedoniji.

Sveti Jovan Ruski u srpskoj uniformi, ikona Komitski vojvoda Petko Ilić ovde je sahranjen / Foto: S. Tasić

Manastirski konak je maja 1944. godine, zapalila bugarska vojska. Tada je uništena i manastirska arhiva i ubijen monah Merkurije. Uništena je i komitska kuća, tačnije muzej o četničkoj akciji u Staroj Srbiji i Makedoniji u periodu 1904 -1912. godine. U periodu od 1952. do 1992. godine, manastir je bio zapušten. Dolaskom arhimandrita Pajsija 1992. godine, počela je obnova manastira, koji je 1999. postao ženski manastir. Pre 15 godina manastir je proglašen spomenikom kulture.

(S. Tasić)

Video: Dušku iz sela Metaljka migranti uništili domaćinstvo, meštani potpuno nemoćni i u strahu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana

    11. septembar 2020 | 14:04

    Slava mu I milost.Amin!Zivelo pravoslavlje.

  • Jovan Zlatousti

    11. septembar 2020 | 14:42

    Alal mu vera na pomoći,bolje da je obukao američku uniformu i njima tako pomagao

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA