11.000 studenata potpisalo peticiju za smanjenje školarina: Traže da cena bude niža za 30%
Studenti Univerziteta u Beogradu predali su danas rektorki i predsednici KONUS-a Ivanki Popović peticiju, koju je potpisalo više od 11.000 studenata sa svih univerziteta u Srbiji, a kojom traže smanjenje školarine za 30 odsto u narednoj školskoj godini.
Kako je ispričala studentkinja Kristina Urošević, peticiju je dosad potpisalo više od 11.000 studenata sa univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Novom Pazaru, Kragujevcu, Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, a potpise će u toku dana dostaviti i ministru prosvete Mladenu Šarčeviću.
Jedan od razloga što studenti traže smanjenje školarine, kako je navela Urošević, jeste i to što u toku vanrednog stanja većina fakulteta nije vodila računa o kvalitetu onlajn nastave, odnosno mali broj profesora je držao predavanja i uglavnom se sve svodilo na postavljanje pdf prezentacija na sajt.
Urošević navodi da su studenti u Srbiji sa tim zahtevom već zakasnili, s obzirom da je čak 85 svetskih fakulteta već sredinom maja izašlo sa olakšicama za studente i smanjenjem školarina.
- Mi u potpunosti razumemo profesore, situaciju u kojoj smo se svi našli, razumemo da je sve novo i neizvesno i upravo je zato i ovaj zahtev - za fer i poštenom cenom studija - kazala je.
Student Pravnog fakulteta Nikola Arsenić saopštio je novinarima da je prvi korak koji ih ohrabruje već napravljen i u tom smislu kazao da je najavljena rasprava o njihovom zahtevu za 9. septembar na sednici Senata.
Međutim, kako kaže, tek se sada svi nalaze na testu jer s jedne strane je situacija takva da fakulteti imaju rizičnu održivost ako dođe do smanjenja školarina, a s druge strane studenti sa sadašnjim školarinama neće imati najosnovnije uslove za život.
- U situaciji smo kada država mora da pomogne - kazao je Arsenić navodeći da je rektorka Ivanović i sama izrazila želju da se solidariše sa studentima kada je u pitanju smanjenje školarina.
Prema njegovim rečima, sada su na potezu Ministarstvo prosvete i premijerka Ana Brnabić, koji će, kako kaže, imati izbor ili da pokažu solidarnost sa studentima ili da još jednom pokažu da nemaju razumevanja za mlade i na taj način ih opet teraju iz zemlje.
- Sada imaju priliku da povrate naše poverenje i da pokažu da razumeju volju velikog broja studenata. Ne smemo da dozvolimo da nam pomoć po pitanju obrazovanja bude na poslednjem mestu. Ako imamo pomoć za razne sektore, mislim da obrazovanje treba da bude među prvima - naveo je Arsenić.
Kako kaže, ukoliko ne dođe do smanjenja školarina, ovoga puta mladi neće otići iz zemlje, već će masovno tužiti fakultete ili organizovati proteste.
- Raspoloženje među studentima je takvo da tenzija raste, studenti pokazuju želju da se što pre odluči šta će biti sa školarinama. Poslednja solucija su nam masovni protesti, poslednja solucija su nam masovne tužbe, zato apelujem da sednemo i da se dogovrimo. Ovo su teška vremena, najveća kriza ove generacije, hajde da pokažemo da razumemo trenutno situaciju - poručio je Arsenić.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
BG 1
Pa trebalo bi biti besplatno a da posle zapad ima koristi od toga,neka to Rusofili i patriote tako prihvare ako je dobro.
Podelite komentar
Mimi
Šetate i protestvujete za interesee Đilasa i bratije, umesto da se borite za svoje interese. Kao pred 5 oktobar, umesto da se borite za sebe, vi ste izmanipulsani i služite im samo za osgvarivanje njihovih ciljeva. Tada Jedna glupačica na pitanje zašto hodaju i lupaju u šerpe odgovorila da to rade da bi fakulteti mogli sami da biraju rektore (?). Šta reći na to? Od svih problema sa kojima se suočavaju. to je bio najveći problem i prioritet studenata.
Podelite komentar
Milorad
He, he he, vec zakasnili, ma kako da ne! A sta bi drugo mogli reci? Mlogo ste providni. Ako ste vi akademski gradjani, ja sam onda Isus Hrist.
Podelite komentar