Posle duže i teške bolesti preminuo je arheolog dr Marko Popović (1944- 2020), jedan od naših najboljih poznavalaca srednjovekovnih gradova i tvrđava, autor više od 200 naučnih radova i marljivi čuvar srpske kulturne baštine.
Rodio se u Užicu, a odrastao i školovao se u Beogradu, gde je na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta, magistrirao, a potom i odbranio doktorsku disertaciju sa temom "Nastanak i razvoj fortifikacije Beogradske tvrđave".
Radio je na proučavanju srpskih srednjovekovnih gradova, a dao značajan doprinos i u izučavanju vojne arhitekture u Srbiji i zemljama vizantijskog sveta. Rukovodio je istraživanjima tvrđava u Smederevu, Rasu i rodnom Užicu, kao i arheološkim iskopavanjima na više značajnih lokaliteta kao što su Braničevo, Studenica, Vrsenica, Novo Brdo...
- Višedecenijski predani rad na rasvetljavanju sačuvanih tragova starih srpskih gradova, utvrđenja, crkava i manastira, ogledao se u njegovoj bogatoj bibliografiji koja je postala nezaobilazno polazište za sve sadašnje i buduće istraživače - ističe u telegramu saučešća porodici, kolegama i poštovaocima, ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.
- Svojim radom ovaj izuzetni istraživač je oživeo zaboravljena mesta stare srpske kulture i iznova ih poklonio srpskom narodu - dodao je ministar.
Iza Popovića je ostao značajan, bogat i raznovrsan opus radova, od kojih je neke potpisao sa svojom suprugom, vizantologom Danicom Popović. Ovaj par naučnih posvećenika je u saradnji sa profesorkom Smiljom Marjanović Dušanić napisao i popularno delo "Svakodnevni život u srednjovekovnoj Srbiji".
Saučešće povodom smrti arheologa uputio je i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
IN MEMORIAM МАРКО ПОПОВИЋ (1944 – 2020)Умро је др Марко Поповић.Др Марко Поповић археолог изузетно широке ерудиције...Posted by Горан Весић on Субота, 22. август 2020.
- Dr Marko Popović arheolog izuzetno široke erudicije i velikog talenta, plodni pisac, heraldičar posvetio je ceo radni vek i najveći deo života, zaštiti kulturnih dobara grada Beograda i Republike Srbije.
- U svojoj pola stoleća dugoj karijeri obavljao je različite stručne i društvene funkcije. Bio je predsednik Srpskog arheološkog društva (1987–1990), predsednik Upravnog odbora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda (do 2010) i predsednik Кomisije za spomenike od izuzetnog značaja i srpska kulturna dobra u inostranstvu pri Ministarstvu kulture (2008–2013) bio je urednik časopisa Nasleđe, edicije Singidunum, Zbornika Narodnog muzeja i član redakcije časopisa Saopštenja. Zapažen doprinos dao je kao član redakcija Novopazarskog zbornika (1982–2007),Starinara (1997–2016) i posebnih izdanja Arheološkog instituta. Bio je član Odbora za istoriju Bosne i Hercegovine SANU - naveo je, između ostaloga, Goran Vesić.
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JS
Iskreno saučešće porodici, stručnoj javnosti i prijateljima i poznavaocima dela gospodina Popovića. Maliciozna izjava saućešća čoveka, koji gazi po otkrićima Velikog gospodina Popovića, koji ih svakim danaom razara, šta reći?
Podelite komentar
verica brdar
Izgubili smo vrsnog strucnjaka, nazalost...
Podelite komentar
Miško
Marko je bio i restaurator i konzervator, bez sumnje naš najveći i najpredaniji zaštitnik srpskog kilturnog nasledja i retko kulturna osoba! Počivao u miru!
Podelite komentar