Od 33.000 lekara u Srbiji, 300 traži smenu Kriznog štaba: Dr Kisić Tepavčević im je poslala poruku

 
 ≫ 
  • 10

Na pitanje da li je Krizni štab izgubio kontrolu nad epidemiološkom situacijom u jednom trenu, dr Kisić Tepavčević odgovorila je ne

Grupa od više od 300 lekara okupljenih u neformalnoj grupi “Ujedinjeni protiv kovida” u otvorenom pismu upućenom Vladi Srbije i ostalim nadležnim institucijama oštro se ogradila od republičkog Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 i zatražila njegovu smenu, navodeći da se Srbija našla u javno-zdravstvenoj katastrofi.

Na današnjoj konferenciji Kriznog štaba, dr Darija Kisić Tepavčević prokomentarisala je ovo pismo i rekla kako svako ima pravo na svoje mišljenje.

doktor, lekar Foto: Pixabay

- Svako ima pravo na svoje mišljenje, a ono što bi trebalo da se zna jeste da u Srbiji ima 33.000 lekara. Kolege koje su potpisale određenu izjavu, pretpostavljam da se razumeju u zarazne bolesti i da su kompetentni da o njoj govore, mada među njima nema ni imunologa, ni epidemiologa - kazala je ona.

Kritike treba da postoje i svaka razmena mišljena treba da bude produktivna.

- Ipak, mi i dalje nismo čuli nijedan konkretan predlog. Oni spominju Hipokratovu zakletvu. Svi mi koji smo završili Medicinski fakultet smo je položili. U svakom trenu dajemo sve od sebe da pružimo svoj maksimum da donesemo odluke i preporuke koje će biti najbolje za nas, naše porodice i celu populaciju.

- Veliki broj kolega koji su potpisali to pismo danas su zvali i nas lično, i Ministarstvo zdravlja, želeći da povuku svoj potpis jer, kako kažu, nije im bilo tačno predstavljeno šta to potpisujemo.

- I na manjim simpozijumima postoji stručna rapsrava i razmena stručnog mišljenja. Mi smo uvek spremni na takvu vrstu diskusije, ali ne vidimo u ovom otvorenom pismu imena koja su kompetentna kada je reč o zaraznim bolestima. Pozivamo sve osobe koje su stručne u ovoj oblasti da nam se pridruže, ali dosad nismo dobili nijedan konkretan predlog - kazala je dr Kisić.

Na pitanje da li je Krizni štab u jednom trenu izgubio kontrolu nad epidemiološkom situacijom u Srbiji, odoborio utakmice, izbore, turnire, proslave, dr Kisić je rekla da su te odluke donete u skladu sa indiaktorima koji su tada postojali.

Konferencija, krizni štab Printskrin: RTS

- Zatvorili smo u jednom trenu sve kovid bolnice, a ni infektivne klinike nisu bile pune. Takva je epidemiološka situacija bila svuda u svetu. Otvaranje granica je dovelo do transmisije virusa u celom svetu, ali mere su i dalje bile na snazi, kao što su i danas - nošenje maske, rukavica, socijalna distanca, pranje ruku.

- Niko nije mogao da se zarazi ako je doneo mere zaštite. Ovde jesu striktne preporuke donesene, ali je na nama kako ćemo da ih poštujemo. U svakom momentu svaku odluku koju smo doneli zasnovali smo je na medicini i na indikatorima koji su bili transparentni - tvrdi lekarka.

Ona je kazala da nije ponizila lekare koji su potpisali otvoreno pismo, da sve kolege poštuje, ali da su svi  položili Hipokratovu zakletvu i trude se da se u skladu sa njom ponašaju.

Na ponovno pitanje da li je Krizni štab izgubio kontrolu nad epidemiološkom situacijom u jednom trenu, dr Kisić Tepavčević odgovorila je ne.

Otvoreno pismo 300 lekara

Podsetimo, lekari koji su svojim potpisima stali iza otvorenog pisma zahtevaju i da se formira novi Krizni štab, da se istraže navodi o zataškavanju podataka, kao i da se “stane na put zastrašivanju i politizaciji koji narušavaju lično dostojanstvo zdravstvenih radnika”.

Kao lekari koji su položili zakletvu u kojoj, između ostalog, piše “održavaću svim silama čast i plemenite tradicije lekarskog zvanja”, potpisnici proglasa smatraju da im je “moralna i profesionalna obaveza da ukažu na ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze”.

Doktor, pacijent, bolnica, odela, maska, rukavica, vizir, koronavirus Foto: Tanjug/AP

- Naša ljudska i profesionalna reakcija na stvarnost sa kojom se medicinski radnici svakodnevno susreću u svom radu dovela je do ove inicijative - navela je ova grupa lekara.

Kako su istakli, tehnički organizatori su prvi potpisnici proglasa. “Ne postoje formalni organizatori mimo potpisnika proglasa, i on pripada svima nama”, naglasili su inicijatori, dodajući da inicijativa ostaje otvorena za sve lekare koji svojim potpisima žele da pruže podršku nastojanju da se vrati poverenje građana u zdravstveni sistem Srbije.

Otvoreno pismo koje je dosad potpisalo više od 300 lekara iz zdravstvenih ustanova širom Srbije prenosimo u celosti:

- Mi, dole potpisani medicinski radnici Republike Srbije, odlučujemo se na javno istupanje jer ne vidimo drugo rešenje za javno-zdravstvenu katastrofu u kojoj se naša država nalazi. Ne samo Hipokratova zakletva, već i opšta etika nalaže da ukažemo na probleme koji su zdravstvene radnike doveli u ovu situaciju i otežavaju im dalji rad. U interesu je javnosti da se ovi problemi istraže, odgovorni pojedinci i institucije procesuiraju i naprave koraci ka zdravstvenom sistemu bez straha i prevage politike nad stručnošću.

Potpuno popuštanje protivepidemijskih mera u predizbornom periodu (mitinzi, utakmice, turniri, proslave i sl.) dovelo je do gubitka kontrole nad epidemiološkom situacijom i to se nikako ne može opravdati stručnim motivima. Konfuzija povodom broja obolelih i preminulih je izazvana neslaganjem sa statističkim i epidemiološkim očekivanjima, saznanjima iz svakodnevnog rada, te kontradiktornim izjavama u javnosti. Sve to je ozbiljno uzdrmalo zdravstveni sistem i narušilo poverenje i građana i zdravstvenih radnika u isti. Iz tog razloga želimo da se oštro ogradimo od republičkog Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19.

Test, testovi, antitela, epruvete, maska, rukavice, koronavirus Foto: Tanjug/AP

Oni su naveli i zahteve:

– Da se javnosti objasni nadležnost nad bazom iza COVID portala.

– Da se organizuje postupak pouzdanog utvrđivanja broja zaraženih, obolelih i umrlih od kovida-19, kako u opštoj populaciji, tako i među zdravstvenim radnicima.

– Nezavisnu istragu; ukoliko se utvrdi da su podaci bili namerno zataškavani, za odgovorne koji su u tome svesno i namerno učestvovali treba tražiti profesionalnu, a i svaku drugu odgovornost.

– Da odgovornost za nastalu štetu preuzme Krizni štab u celini.

– Da se formira novi Krizni štab koji bi činili eksperti sa dokazanim stručnim i moralnim kvalitetima. Javnosti i novim članovima bi pod hitno trebalo razjasniti uzroke neuspeha trenutnog Kriznog štaba.

– Da se stane na put zastrašivanju i politizaciji koji i inače, a naročito u epidemiji, ometaju dobru praksu i narušavaju lično dostojanstvo zdravstvenih radnika.

- Pozivamo vlasti da brzo reaguju, u skladu sa teškom trenutnom situacijom. Pozivamo građane da poštuju epidemiološke preporuke uprkos njihovom kasnom dolasku. Pozivamo kolege da stanu uz nas, jer jedini način da pobedimo strah koji vlada u zdravstvu je da svi stanemo zajedno - navodi se u otvorenom pismu.

- Samo zajedno možemo pomoći jedni drugima. Samo zajedno možemo pomoći građanima Republike Srbije u ovoj borbi. Borba protiv kovida je zajednička borba. Ujedinjeni protiv kovida - naveli su oni.

Pogledajte koju grešku u Srbiji svi najčešće pravimo s maskom:

(Telegraf.rs)

Video: Jasmin Dervišnurović otkiva tajnu najboljih mantija na svetu: Na prvom mestu je kvalitet

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbin

    21. jul 2020 | 16:21

    Niko vam više ne veruju izbori i derbi je morao biti pameti dosta, a ti si baš prolupala od korone ne znaš više šta pričaš.

  • Dj

    21. jul 2020 | 17:06

    Imamo vrhunski krizni stab a ovi kojisu potpise davali treba da ih bude bruka da se zale na kolege u ovim trenucima a novinari koji postavljaju pitanja koja nisu od javnog interesa nego od licnog bolje da cute striuka je ukazivala na odgovornost ali mladi su zeleli provod visoki drustveni zivot U borbi protiv nevidljivog neprijazelja svi treba da se cuvamo jer mi smo pojedinscno krivi svako za sebe ovom drustvu ne odgovara savest nego disciplina

  • JS

    21. jul 2020 | 16:28

    Na listi ima mikrobiologa, radiologa, anesteziologa, utologa..., a svi su verovatno bili u Kovid ambulanrama ili bolnicama. Iz njih progovara iskustvo sa obolelima izgleda, a ne papir.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA