Sve kovid bolnice u Beogradu pune, pacijenti noćas prebačeni u Požarevac, Smederevo i Mladenovac
Video: Stevanović: Broj prijema u Beogradu dnevno 150-200 ljudi
Kapaciteti kovid bolnica u Beogradu su popunjeni, pa je noćas više desetina pacijenata zbrinuto u bolnicama u Požarevcu, Smederevu, Mladenovcu, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
On je nakon sastanka s direktorima kovid bolnica novinarima rekao da se radi sve kako bi se pronašli novi kapaciteti, i ocenio da će, ako se nastavi sa ovolikim brojem zaraženih, "zdravstveni sistem biti u problemu".
Ministar je naveo i da će bolnica u Šapcu primati više kovid pacijenata, kao i da će bolnica u Čačku ući u kovid šistem.
- Deo pacijenata iz bolnice u Čačku koji nisu kovid pozitivni biće danas prebačeni na VMA koji zajedno sa Kliničkim centrom Srbije radi kao Urgentni centar - rekao je ministar.
On je pozvao građane na jedistvo i poštovanje mera da bi zdravstveni sistem, kako je rekao, mogao da izdrži i svakom pruži adekvatnu pomoć.
Privremene bolnice koje će zbrinjavati lakse pacijente biće otvorene u Kragujevcu, Nišu, Čigoti na Zlatiboru.
Čim se oslobodi, krevet se odmah zauzima
Direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Goran Stevanović rekao je da dnevno u Beogradu potrebu za bolničkim lečenjem ima 150 do 200 kovid pacijenata, a od toga 10 odsto zahteva prijem na jedinice intenzivne nege.
Objasnio je da u bolnice stižu pacijenti s težom kliničkom slikom, čije lečenje traje duže. Dodao je da zdravstvene ustanove u kovid sistemu u prestonici na dnevnom nivou otpuste 60 do 70 bolesnika, što znači da je Beograd svakog dana u manjku za oko 100 mesta u kovid bolnicama.
- Popunjenost kapaciteta bolnica u Beogradu je skoro 100 odsto. Pacijenti kada se otpuste, zamene se samo novim pacijentom - rekao je Stevanović.
Kovid bolnice se brzo pune i u ostalim delovima zemlje, tako da, ako se ne budu poštovale mere, brzo će, kako je rekao, biti popunjeni kapacitete novih bolnica koje ulaze u kovid šistem u Šapcu i Čačku.
- Posle toga nećemo imati mogućnost da primimo pacijente i pružimo im minimum nege, a kamoli adekvatno lečenje - naveo je Stevanović.
On je podsetio da Infektivna klinika u Beogradu već šest meseci prima kovid pacijente i da su zdravstveni radnici umorni.
- Nemamo lek za kovid, nemamo vakcinu, jedino što može jeste da se zaustavi širenje bolesti u populaciji, a to možemo da postignemo preventivnim merama - rekao je on.
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
To je posledica popuštanja mera! Da ste ih zadržali do prvog jula nebi nista bilo. Al fotelja je čudo.
Podelite komentar
krki99
Otvarajte sajam. Proglasite policijski čas. Ne razmisljajte sta ce huligani i razbojnici reći
Podelite komentar
ZDRAVLJE
UVEDITE HITNO VANREDNO STANJE I POLICIJSKI ČAS HITNO I BIĆE BOLJE.
Podelite komentar