Raste Tamiš kod sela Jaša Tomić, Srbi ga zapamtili kad ga voda odnela: Preti li scenario iz 2005?
Do petka najavljene padavine, posebno upozorenje na vodostaj Tamiša za danas i sutra
Selu Jaša Tomić, koje je pre 15 godina pogođeno nezapamćenim poplavama, ponovo preti izlivanje reke. Kako je upozoreno na sajtu RHMZ-a, raste vodostaj Tamiša, preteći da se izlije tokom današnjeg i sutrašnjeg dana.
- Na Tamišu kod h.s. Jaša Tomić vodostaji će biti u porastu sa dostizanjem granice redovne odbrane od poplava tokom 16/17. juna - stoji na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ujedno, upozorili su na obilne padavine koje će trajati sve do petka.
- Do petka u Srbiji nestabilno sa plјuskovima i grmlјavinom, lokalno obilnim padavinama (od 20 do 40 mm za kratak vremenski period, ponegde i značajno više). U zoni plјuskova se očekuje kratkotrajno jak vetar i grad - navedeno je.
Za danas konkretno najavljeni su lokalni pljuskovi sa grmljavinom, tokom promenljivo oblačnog popodneva.
Sutra u Beogradu pljusak sa temperaturom do 23 stepena, u Novom Sadu pljuskovi i grmljavina sa maksimalnom temperaturom za dva stepena višom. U Nišu pljusak, temperatura takođe do 25 stepeni, u Kragujevcu pljuskovi i grmljavina, temperatura do 24 stepena, a na Zlatiboru - do 18.
Poplave 2005. godine
Mnogi stanovnici zemlje prvi put su čuli za banatsko selo na rumunskoj granici krajem aprila 2005. godine. Tamiš se izlio poplavivši opštinu Sečanj i selo Međa, ali sa manjom štetom i posledicama nego što je to bilo u Jaši Tomiću.
Od posledica izlivanja uništen je veliki broj kuća i seoskih gazdinstava, a iseljeno je više od 2.000 ljudi iz svojih domova. Više od dve trećine kuća bilo je poplavljeno, više od 200 srušeno. Nije bilo ni struje. Prema sećanju meštana samo centar sela nije bio pod vodom, u prečniku od 700 do 800 metara, a neke porodice su za prekratka dva sata izgubile ono što su godinama svarale.
Kada su se oglasile sirene više od hiljadu meštana se odazvalo i "branilo nasip". Voda je, međutim, nadirala s leđa, preko rumunske granice, sve dok nije potopila selo.
Do kraja 2007. godine država je na poplavljenom području, kako su ranije preneli mediji, izgradila više od 360 kuća.
Video: Posledice nevremena u Trsteniku: Voda prodrla u više kuća, plivali automobili
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zexony
Kako to opet? Pa zar nije drzava ulozila u nasipe??? Znaci nije!!!! Lagali su,lazu i lagace i dalje.
Podelite komentar
Hm
Srbija pod vodom, a oni se hvale Beogradom na vodi. Bacaju pare, umesto da srede vazne stvari.
Podelite komentar
Bata
A plaćamo državi račun ''ODVODNJAVANJE''. Baš me zanima u čiji džep odlivaju pare nas poreznika?
Podelite komentar