Kako izgleda masovno testiranje: Porodice se biraju metodom slučajnog izbora, otkrivaju se klasteri

 ≫ 
  • 64
Maska, vizir, odelo, rukavice, testovi, epruvete, koronavirus Foto: Tanjug/AP

Dr Darija Kisić-Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" navela je, gostujući na TV Prva da nam korona virus više nije nepoznat, da je tu i da cirkuliše, te da je broj preminulih u svetu od Kovida-19 i dalje manji u odnosu na to koliko ljudi umre od gripa svake godine.

Ipak, kako je objasnila, mere koje su uvedene zbog korone bile su neophodne iz više razloga.

- Kada se pojavi novi soj gripa, nastaje pandemija. Bila je velika brzina širenja, velika osetljivost populacije i nemamo vakcinu, zato su i uvedene te mere. Kada nemamo vakcinu, jedino što nam preostaje su opšte mere prevencije, posebno na početku, kada smo rekli da je jedna od njih fizička distanca i pranje ruku što se pokazalo i te kako efikasnim  - navela je ona.

SRBIJA KORONA BILANS DARIJA KISIC TEPAVCEVIC, PREDRAG KON Dr Darija Kisić-Tepavčević, Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

Kako je istakla, ubuduće je sve na nama.

- Ključno je da držimo to odstojanje od dva metra - rekla je doktorka.

Na pitanje da li je zadovoljna statističkim podacima, ona je navela da 193 osobe unose tugu i žalost za nečim što je moglo da se spreči.

- Ovaj talas epidemijski smo uspeli da kontrolišemo. Imamo 193 smrtna ishoda, to je nešto što boli, opet napominjem, ali sadašnji tok i gašenje epidemije nam pokazuje da smo uradili dobar posao - navela je ona.

Masovno testiranje

Kako bismo proverili koliki procenat stanovništa je imun na korona virus, u Srbiji će se raditi masovno testiranje na reperezentativnom uzorku.

- Suština je da svako ima podjednaku šansu da bude izabran u taj uzorak. Metodom slučajnog izbora su već izabrane porodice, narednih dana će biti pozivane. Te osobe će biti pozvane da dođu u Institut za javno zdravlje, a prethodno će biti obavešteni o protokolu, i naravno da mogu da kažu "neću". Potreban je pisani pristanak, oni popunjavaju upitnike bez kompromitujućih pitanja i uzima im se krv. Jedinica posmatranja je domaćinstvo. Te osobe će dobiti informaciju da li su do sada stekli imunitet na ovaj virus - objasnila je doktorka.

Kako je istakla, rezultati su jako bitni kako bi mogle da se koriguju neke mere ako bude potrebno.

- Narednih nekoliko dana će se sprovesti pilot istraživanje na 1.000 naših građana, kako bismo znali kakav nam je stepen imuniteta, ali i faktor rizika, kao i porodični klasteri. Ako je jedan član imun, da se vidi da li su i ostali - istakla je dr Kisić-Tepavčević.

Za starije od 65 umesto zabrane - stručna preporuka

Podsetimo, od četvrtka se ukida vanredno stanje, a doktorka je objasnila šta će biti sa građanima Srbije starijima od 65 godina.

- Proglašena je epidemija od velikog zdravstvenog javnog značaja. Samo proglašenje znači da postoji mogućnost da se uvode određene mere za najosetljiviji deo populacije. Za starije neće biti zabrane, već stručne preporuke. Moći će da izlaze ali je preporučeno da ne izlaze, do daljeg - istakla je dr Kisić-Tepavčević.

Video: Bežanijska kosa je bila pilot projekat sistemskog testiranja medicinskih radnika

(Telegraf.rs)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Betmenova lepsa polovina

    4. maj 2020 | 11:27

    Ne javljam se ni na fixni, ni na mobilni. Nikada me necete naci...

  • Aleksandar

    4. maj 2020 | 10:52

    Ja i moji nece na testiranje. Neka testira samog sebe

  • zeljko

    4. maj 2020 | 11:38

    ne zanima me,nisam zainteresovan za testiranje i nemam nameru da idem ako me pozovu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA