Dragan umesto slave obeležava Titovdan, a slika Broza mu i dalje menja ikonu u kući
Dan 4. maj 1980. godine jedan je od najtužnijih za sve one koji su zapamtili kako je to bilo živeti u bivšoj Jugoslaviji. Tog dana Centralni komitet je saopštio da je umro drug Tito. Brojni su oni koji se i četiri decenije nakon njegove smrti sa setom i tugom u očima sećaju prošlih vremena. Jedan od njih je i Dragan Kamaljević iz rudničkog sela Dragolj, koji kaže da se najbolje živelo baš tad.
- Pamtim dan kada je umro Tito, svi smo plakali, bila je utakmica između Zvezde i Hajduka koja je tog trenutka prekinuta. Nikoga nije bilo sramota suza za Titom. Najviše me nervira što su ga se neki tako lako odrekli, a znam da ih je danas sramota da kažu da su tugovali kada je umro, a plakala je cela Jugoslavija. Sećam se da je bila nedelja, a praznik rada je padao u četvrtak i petak i mnogi su građani Jugoslavije bili na mini odmoru jer su imali četiri neradna dana. Nakon objave Titove smrti, počeli su da se okupljaju na javnim mestima i na taj način iskazivali svoju žal, bol, jer nema čoveka koji ga nije voleo - kaže Dragan.
Titova slika u domu Kamaljevića zauzima posebno mesto i svedoči o bratstvu i jedinstvu svih naroda i narodnosti, a umesto krsne slave ovaj domaćin slavi 29. novembar, nekadašnji Dan republike SFRJ.
- Titovdan slavim u znak sećanja na vreme mira i zajedništva koje su srušili oni koji su pre svih nas shvatili da smo bili mnogo jaki i da nas moraju srušiti - zaključuje Kamaljević.
Zaobilazio Čačak, ali ne i Ravnu Goru
Iako postoje informacije da je drug Tito u širokom luku zaobilazio Čačak, zbog njegove blizine Ravnoj gori i četničkom pokretu, ipak jednu kafanu nije zaobišao. U suvoborskom selu Brajići te 1941. Josip Broz prvi i jedini put susreo se sa Dražom Mihajlovićem.
- Sećam se dolaska Broza i konjice, titovke i zvezde na čelu i konjanika koji su nosili kratka naoružanja preko ramena.To je bila cela svita koja je stigla na Ravnu Goru. Ušli su u kafanu i ceo sastanak odigran je iza zatvorenih vrata pod velom tajne - priseća se Radomir Petrović, iako je bio dečak.
Zajedno za kafanskim stolom sedeli su Tito i Draža i oči u oči razgovarali o sudbini srpskog naroda. I dok pojedini istoričari tvrde da je upravo Tito Draži došao glave, Mihajlović nije dao da vođi partizana na četničkoj teritoriji zafali - ni dlaka!
- Verne Dražine pristalice nisu se libile da Titu naprave problem. Među njima, kako se priča, prednjačio je takozvani Kinez, mali, zdepasti čovek, ali jak kao bik, koji je, kako su mi preneli stari, rekao “ja svoj život dajem za kralja i otadžbinu, i na samo jednu tvoju reč đenerale Dražo, lišiću Tita života, a Draža mu je na to odgovorio da je Titu i njegovoj sviti obećao da im neće faliti ni dlaka sa glave i tako je i bilo - rekao je Radomir.
Kafana u kojoj su Tito i Draža sastančili, ostala je autentična i svojevrsan je spomenik kulture. Danas je zatvorena, a za vlasnike je mnogo više od materijalne vrednosti.
Svetozar Bajić iz Teočina, naslednik je ovog istorijskog objekta i kod njega su ključ i katanac, ali spreman je ukoliko neko želi da radi da mu je ustupi, ali o prodaji iako je imao dosta ponuda – ne razmišlja.
(Telegraf.rs/ RINA)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tmpk
Druže Tito tebe Srbi lažu, oni vole Đenerala Dražu !
Podelite komentar
Драган
“Незнање није оправдање “!Данас је доступно довољно докумената да се направи реална процена шта се десило у току Другог Светског Рата и после.Као данас тако је вековима било да Запад није волео Србе нити их данас воли .Зато је Запад “створио “ две Југославије да бих поунијатио Србе.До данас им то није успело и поред Брозовог огромног труда .Тако је “ТИТО “ успео да себи обезбеди царски стил живота , а ОН никад није ни био комуниста .ЕГОЦЕНТРИК ДО КРАЈА !Аустроугарски СРБОМРЗАЦ .
Podelite komentar
Vuk
Dokle god imamo ovakve gradjane nikada mi necemo imati pravu , nasu , svetosavsku Srbiju ! Zalosno 😔
Podelite komentar