Ovako će funkcionisati produženi boravak za stariju decu i vrtići: Kod 100 mališana potvrđena korona
Produženi boravak je neophodan da bi svi oni koji mogu i žele mogli da nastave da rade
Produženi boravak je neophodan da bi svi oni koji mogu i žele mogli da nastave da rade. Velike razlike između odnosa i ozbiljnosti mera koje treba da se sprovode i u produženim boravcima i u vrtićima, nema, rekao je danas na konferenciji za novinare epidemiolog Branislav Tiodorović.
- Možda će nam biti lakše sad sa tom decom do 12 godina u smislu da će lakše prihvatiti i da će sa njima biti lakše raditi. Pretpostavljam da će sa njima biti mnogo lakše raditi nego sa decom iz vrtića. Moraju se truditi da budu u manjim grupama, da može da se obezbedi distanca i da, što je najvažnije, da njihovi vaspitači, budu ti koji će nametati i učiti ih kako da se ponašaju. Ja to posmatram već u nekoj projekciji za budućnost. Naučimo li ih sada da se ponašaju na odgovarajući način, da učimo decu od malena da peru ruke, ne samo posle toaleta ili pre jela.
Rizik za decu nije veći nego inače
Zamenica direktora Insituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević istakla je danas da je odluka o radu vrtića od 11. maja doneta uz procenu da rizik za decu prilikom boravka u takvom kolektivu nije veći nego inače, u porodičnim uslovima, te da će vrtići, kao i do sada, morati da sprovode sve mere predostrožnosti.
- Nijedna mera nije doneta da bilo koji segment naše populacije stavi pod neki veći rizik - naglasila je Kisić Tepevčević na pres konferenciji.
Ona je navela da su se nadležni prilikom odlučivanja vodili i iskustvima drugih zemalja u prethodnom periodu, koje su uvele mere, kao i saznanjima medicine zasnovane na dokazima da i deca mogu da se inficiraju, ali da nemaju nikakve ili imaju blage oblike kliničkog ispoljavalja.
100 dece obolelo
Kisić je istakla da je u Srbiji kod 100 dece potvrđeno prisustvo virusa, da je većina njih ozdravila, a imala je ili nikakve ili blage simptome, slične prehladi.
U KBC “Dr Dragiša Mišović” nalazi se kaže 49 dece, kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa.
Epidemiolog Branislav Tiodorović takođe je istakao da će vrtići voditi računa o merama predostrožnosti, moraće da poštuju sve instrukcije i da imaju dezobarijeru na samom ulasku.
Takođe, preneo je da ima najava da veliki broj roditelja neće dati dete u vrtić odmah, jer će ili u dogovoru sa poslodavcem ili nekako napraviti takav raspored da mogu da budu sa decom.
On je ukazao da ćemo morati decu početi da učimo kako se štiti od virusa, zavisno naravno od uzrasta, što, dodaje, jeste veliki zadatak za negovatelje, vaspitačice u vrtićima.
- Jer, moramo da shvatimo da život neće biti kao pre pandemije, moramo se svi pripremati za te uslove - rekao je Tiodorović.
(Telegraf.rs)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vasiljevic Slavisa
И, шта ће да буде кад нпр једно дете у обданишту буде позитивно? Сва деца у карантин са родитељима плус васпитачи?
Podelite komentar
Adrija
Kad krene kolo.
Podelite komentar
DR.Djorde
Gospodo trebalo bi vi da pokazete na primeru kako decu od 1 do 6.god treba cuvati u vrticu. Kako da im naredite da nose masku, rukavice, drze distancu itd. Drugo je ljudi kad su deca na otvorenom tu virus brze pada na zemlju i koja je verovatnoca da drugo dete dodje u kontakt. Sta cete u vrticu kad ce svako dete da dira igracke, ruca ide u wc. Jedno dete ima da zarazi ceo vrtic, to je isto kao kad bi u infektivnoj svi setali bez maski i opreme, ovde neko nije normalan.
Podelite komentar