U toku je paralelna epidemija, ali u tišini: Ovo su ključni faktori rizika od nasilja u porodici

 ≫ 
  • 0
Nasilje u porodici Foto-ilustracija: Shutterstock

Od početka vanrednog stanja Sos ženski centar prilagodio je svoj rad u skladu sa propisanim zdravstvenim merama. Udruženje je napravilo model delovanja u kriznim okolnostima i prilagodilo svoje aktivnosti radu od kuće, saopšteno je danas iz Udruženja građanki SOS Ženski centar iz Novog Sada uz dodatak tome da se širom sveta govori o paralelnoj pandemiji, te to je pandemija porodičnog nasilja.

- Razvile smo model online psihološke podrške za žene koje se nalaze u situaciji porodičnog nasilja, ali takođe nastavile da pružamo podršku mladima u situaciji porodičnog i/ili partnerskog nasilja. Od početka vanrednih mera pružile smo preko 50 intervencija putem sms-a, instant chata, online savetovanja, mejla i posredovale u četiri slučaja ka drugim institucijama.

Ključni faktori rizika

Izolacija, fizička blizina, ograničavanje ličnog prostora, finansijski problemi, neadekvatni obrasci prevladavanja stresa, nagomilavanje besa i frustracije, nedostupnost ili ograničeni pristup resursima podrške u lokalnoj zajednici ključni su faktori rizika od pojave, ponavljanja i povećane učestalosti nasilja u porodici.

Sos ženski centar izražava zabrinutost da u periodu pandemije mnoge žene trpe nasilje u izolaciji, ali i tišini. Naša statistika ukazuje da je broj poziva manje nego u prethodnom periodu. Mnoge žene ali i mladi nemaju prostora da potraže pomoć i podršku na bezbedan i poverljiv način. Zato su se usluge poput mejla, instant chata pokazale kao efikasnije u periodu pandemije - stoji u saopštenju koje je potpisala koordinatorka SOS ženskog centra Ivana Perić.

Takođe, pozvale su sve žene i mlade da im se obrate za konsultacije putem imejla soskonsultacije@gmail.com ili na jedan od dva broja telefona. Prvi je namenjen za kontakt tokom vanrednog stanja - 069/1936899 ili da zatražite besplatno psihološko savtovanje na 061/6412992.

SOS telefon, SOS ženski centar Foto: sosns.org.rs

Podsetimo, Telegraf.rs početkom meseca bavio se istraživanjem povećanja nasilja u porodici za vreme vanrednosg stanja, koje je dodatno povećalo napetosti u difunkcionalnim porodicama.

Nišlija Radosav N. (62) ubio svoju vanbračnu suprugu Draganu A. (52) sekirom, nakon čega se obesioDrugi tragični slučaj dogodio se 19. marta u okolini Lapova, kada je, prema pisamju medija, Đurđe M. (39) pucao u devojku Valentinu M. (24) u kući, a zatim, hicem iz iste puške presudio sebi. Zbog navodnog nasilja u porodici pre desetak dana uhapšen je I.S., partner pevačice Slađane Milošević, po njenoj prijavi. Danas je zabeležen još jedan slučaj nasilja u porodici, kada je kako se sumnja, S.M. (43) pretio majci i bratu, a potom i fizički napao majku, nakon čega je uhapšen.

Video: Stanojević: Od preko 20 ubijenih žena samo su tri za života tražile pomoć institucija

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA