Ušli smo u 7. nedelju korona virusa: U drugoj polovini juna preti opasnost, oko Đurđevdana nove mere

Srbija, Sedma nedelja Foto: Tanjug/Zoran Žestić, Nikola Tomić, Tanjug/Dragan Kujundžić, Tanjug/Dimitrije Nikolić

Srbija je danas ušla u sedmu nedelju kako je korona virus prisutan u našoj zemlji, a naša struka za ovu sedmicu ima ohrabrujuća predviđanja jer se očekuje da COVID-a 19 počne da slabi.

Od prvog potvrđenog slučaja, u petak, 6. marta do danas ovaj virus je potvrđen kod 5.318 osoba a odneo je 103 života. Udarne su, kako smo naučili od naših epidemiologa, bile petak i šesta nedelja, dok ova u koju smo danas ušli uliva optimizam, a pogotovo dani koji dolaze posle Vaskrsa.

Da li su UV zraci jači od korone? 

Struka je složna u tome, i svi se uzdaju u to da će ultraljubičasti  (UV) zraci "ubiti" virus. 

Prvi je na to ukazivao prof. dr Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa.  On je 8. aprila u intervjuu za Telegraf.rs rekao da je pred nama više od  10 dana do vrha epidemije korona virusa koji se očekuje oko Vaskrsa.

Ovo je sada jedna plima koju treba izdražati do Vaskrsa. Pogotovo će ova nedelja biti teška jer je ona nastavak vikenda koji je ceo bio težak. Tako da, biće teško do onog tamo vikenda, kada tek možemo da očekujemo vrh epidemije - kazao je prof. dr Tiodorović tada za naš portal-

Prema njegovim rečima, ako plan za suzbijanje širenja pandemije uspe, onda će se do kraja aprila pojaviti tendencija blagog pada, a u maju, računajući da bude toplo, virus će početi da strada od ultraljubičastih zraka, jer ne može da izdrži temperaturu preko 23 stepena.

Sunce Sunčano vreme Foto: Telegraf

- On će da ugine, ali to ne znači da će potpuno da nestane. Opreznost ostaje - upozorava Tiodorović.

I pulmolog Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj prof. dr Branimir Nestorović kaže da nam posle 6. nedelje,iz koje smo izašli, sledi opadanje viruisa, i ističe da su u borbi protiv njega UV zraci najvažniji.

- Imamo dobru situaciju u vezi sa vremenom, biće lepo vreme i puno sunca, tu su najvažniji UV zraci u borbi protiv virusa. Ako izdržimo do iza pravoslavnog Uskrsa, očekujemo povoljnu situaciju - rekao je  dr Nestorović.

Produžena epidemija

Prema njegovim rečima Imaćemo produženu epidemiju, jer klinci i stariji nisu došli u kontakt s korona virusom, sve će trajati neku nedelju duže, ali posle šeste nedelje virus kreće dosta brzo da pada.

Ima i drugih načina prenošenja, koji nisu bitni kao respiratorni načini kao što su kijanje i kašljanje. Nije to logično za respiratorni virus. Dosadašnji respiratorni virusi nisu imali ovako dug period inkubacije, kao što je ovde slučaj, a koji traje dve nedelje. Nema virusa koji posle infekcije ostaju prisutni. Međutim, ovaj virus može da se izluči kroz stolicu, toaleti su, naročito oni u bolnicama, problematični - naveo je prof. dr Nestorović.

Kretanje broja obolelih od korona virusa, grafikon Ilustracija: Nikola Jovanović

Krucijalne odluke posle 1. maja

Epidemiolog Predrag Kon, član Kriznog štaba za borbu protiv korone je jutros za N1 izjavio da virus gubi snagu, i ocenio da će  situacija  biti značajnije bolja u naredne dve nedelje, a posle 1. maja mogu se očekivati i neke "krucijalne odluke".

- Iako se apsolutni broj potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom povećava, procentualno gledano u odnosu na broj testiranih - on se smanjuje, posebno u Vojvodini i Beogradu- To pokazuje da virus gubi snagu -rekao je  doktor  Predrag Kon.

Iako je već nekoliko dana broj novootkrivenih slučajeva preko 400 dnevno, Kon napominje da to jeste povećanje apsolutnog broja, ali da se prati procenat od broja testiranih, kojih je sada preko 3.000 dnevno.

Rekao je da postoji razlika u broju obolelih zavisno od delova zemlje, pa se veći broj registruje u Nišu, Požarevcu, Paraćinu, Ćupriji, dok se Blace pojavilo kao novo žarište.

- To je pitanje da li je to zbog tih ustanova za negu osoba sa posebnim potrebama jer je tamo otkriven veliki broj pozitivnih. Čak se i ponavljaju rezultati jer se misli da je došlo do kontaminacije u laboratoriji - rekao je Kon.

Kretanje broja umrlih od korona virusa, crveni grafikon Ilustracija: Nikola Jovanović

Bez iznenađenja u 7. nedelji 

Ipak, delovi zemlje u kojima živi najveći broj stanovnika, Vojvodina i Beograd, beleže pad pozitivnih nalaza. Kako kaže, oko 10 odsto testiranih je pozitivno, a u nekim delovima se virus gubi potpuno. Kon ističe da to pokazuje da virus gubi snagu.

- To jesu pozitivne vesti, što pokazuje da smo pri kraju maksimuma i prilikom ulaska u sedmu nedelju ne bi trebalo da bude iznenađenja - napomminje on i dodaje ćemo u naredne dve nedelje imaćemo značajnije bolju situaciju, što će kaže biti trenutak kada ćemo donositi neke krucijalne odluke.

- To je otprilike kraj aprila, ili početak maja. Možda eventualno posle praznika Prvog maja. 

Do 20 dana zaravnjenost krivulje, pa pad

Profesor Zoran Radovanović epidemiolog, kaže da je krivulja u Srbiji zaravnjena, a kako objašnjava ta zaravnjenost traje do 20 dana dok ne počne da pada.  

- Zasad ta zaravnjenost kod nas traje 12 dana, ali videćemo koliko će da se održava na tom nivou pre nego što počne da pada. To što proteklih dana imamo male oscilacije u vidu povećanog broja obolelih događa se iz razloga što je veći obuhvat testiranja. Proteklih dana više od 2.000 uzoraka dnevno je uzimano, a ranije je svega sto do dvesta. Stoga, što je obuhvatnije testiranje, logično je da će biti veći broj pozitivnih - kaže prof. dr Radovanović.

Naglašava da smo uspeli ono što je i bio cilj, a to je da kriva ne ide eksponencijalno gore.

I on u ovoj drugoj polovini aprila očekuje da polako pada broj novoobolelih, uz sve intenzivnije testiranje.

- Do Đurđevdana bi trebalo da nastupi osetni pad. Tada bi mogle postepeno da popuštaju i mere. Već je najavljeno da penzioneri povremeno mogu da izađu iz kuće. Dakle, relaksacija tih zabrana polako će da se uvodi - smatra profesor.

Prema njegovim rečima, ukoliko bismo nastavili sa ovakvim ili još rigoroznijim merama, sigurno ne bi bilo drugog talasa.

- Međutim, tako bi propala privreda. Preko leta zaraza će verovatno da se održava na jedva vidljivom ili pak nevidljivom nivou. Moguće je da usledi još jedan talas u drugoj polovini juna, ali je verovatnije da će to da se dogodi na jesen. Obično ponovni talas epidemije bude manjeg intenziteta, ali nema pravila, naročito jer je reč o novoj bolesti - naglašava epidemiolog Radovanović.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19

Video: Šta je bilo presudno da se penzionerima omogući šetnja?

(LJ. R. )

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Laki011

    17. april 2020 | 12:50

    Kad uđemo u šestu nedelju, dve nedelje nakon pete nedelje i dve nedelje pre osme nedelje biće červrta nedelja kako smo ušli u tri ključne nedelje pete nedelje koja traje evo već sedam nedelja.

  • Kursumlija

    17. april 2020 | 13:00

    Pa sta bi sa 2 ned.Najkriticnije?vi posle svake dve nedelje dodajete jos po dve najkriticnije i tako u nedogled!!! Nemate vi pojma!!!

  • Boda dalabu

    17. april 2020 | 12:43

    Vi ste svi za Psihijatrije ! Kakve mere kakav Juni mesec .....😂😄

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA