KC Niš ima aparat koji može da testira 1.200 uzoraka dnevno: Objašnjeno je zašto ga ne koristimo
Masovno testiranje ključno je za suzbijanje pandemije korona virusa, pa se i Srbija sve više okreće ovom konceptu, zbog čega su na analizi uzoraka materijala pacijenata angažovane brojne medicinske ali i veterinarske ustanove.
Uprkos tome, na rezultate testova i dalje se čeka po nekoliko dana, zbog naglog porasta sumnjivih slučajeva.
Američki stručnjaci ponudili su kao rešenje za ubrzanje procedure dobijanja rezultata na korona virus upotrebu aparata za analizu biološkog materijala čija bi primena bila moguća i za ovu svrhu.
Glavna prednost korišćenja ovih uređaja je velika količina uzoraka koji se istovremeno analiziraju, što skraćuje vreme potrebno da se utvrdi da li su pacijenti pozitivni na Kovid 19.
Jedan od ovakvih uređaja ima i niški Klinički centar, tačnije Klinika za kardiohirurgiju koja ga je novembra 2019. godine dobila na dar od Evropske komande Američke vojska.
Radi se o uređaju Real Time PCR Quant Studio 5, koji je namenjen za analizu različitih vrsta biološkog materijala a za koji je utvrđeno da bi mogao da identifikuje i korona virus.
Direktor Klinike za kardiohirugiju Dragan Milić, još krajem marta oglasio se na svom Fejsbuk profilu ali i posredstvom medija, i ponudio da aparat stavi na raspolaganje niškom zdravstvu.
- Aparat je u stanju da vrši analizu 96 uzoraka odjednom a rezultati se dobijaju za dva sata. Ovim aparatom mogu se uraditi oko 1.200 analiza za 24 sata. Klinika za kardiohirurgiju KC Niš spremna je da organizuje rad na ovom aparatu ili da ga prebaci tamo gde nadležni organi procene da je najpotrebnije - naveo je u svojoj objavi dr Milić.
Međutim, ni desetak dana nakon njegove ponude ni Klinički centar, ni druge zdravstvene ustanove nisu pokazale interesovanje za njegovu ponudu.
Zbog čega je to tako, prva i jedina objasnila je zamenica direktora Instituta za javno zdravlje " Dr Milan Jovanović Batut" dr Darija Kisić-Tepavčević.
- Taj aparat postoji ali za njega treba da postoje i testovi i pomoćni materijal koji su odgovarajući za njega. Aparat do sada nije bio korišćen jer nisu bili zadovoljeni ovi drugi uslovi. Napominjem da su kapaciteti koji se sada nalaze u funkciji i više nego dovoljni da se testiraju svi oni koji imaju indikacije, ali imamo na umu i sve reserve, ne samo u Nišu, koje bi se mogle aktivirati ako bi to bilo potrebno - kazala je Kisić-Tepavčević.
Video: Kon: Ja da se pitam, zabranio bih kontakt u potpunosti
(D. K.)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Branko
Nemoj da obmanjujete narod,netestirate vise ljudi jer imate problem sa kapacitetima bolnica,aj zdravo...
Podelite komentar
Dragan,Niš
Pa ako su kapaciteti dovoljni zašto je onda potpisan ugovor o izgradnji dve nove laboratorije u Nišu i Beogradu?!
Podelite komentar
PRC
Od američke vojske 99 smo dobili na dar plutonijum i uranijum.
Podelite komentar